Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


revisal

97 replies to this topic

#1 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 04 April 2008 - 12:35 PM

Buna,

Voi duceti revisalul pentru suspendarea CIM pentru prenatal? Va rog sa ma ajutati daca puteti. Multumesc!



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 04 April 2008 - 12:49 PM

nu
nu are rubrica pentru suspendare CIM

Aceasta postare a fost editata de ciobanu: 04 April 2008 - 12:49 PM

ada



#3 erica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2008 - 01:08 PM

am si eu o intrebare din noiembrie nu a fost depus la itm revisal-ul, daca il depun acum il primesc (eventual fara amenda)??? S-a mai lovit cineva de aceasta problema??



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2008 - 08:44 PM

de ce nu-l trimiti prin intermediul internet-ului?...este mai simplu, scapi de drumuri...cat despre amenda, banuiesc ca la momentul unui control se intampla ceva...
Madalina



#5 stefanasoptelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 May 2008 - 09:25 AM

salutare! am inteles ca dupa transmiterea electronica a contractelor se primeste un numar de la ITM. eu am trimis de pe data de 08.05.2008 si n-am primit nimic inapoi. in schimb, imi scrie acolo, in dreptul contractelor, "in derulare". stie cineva in cat timp ar trebui sa primesc o confirmare ceva de la cei de la ITM???? :thumbup: am ceva emotii pt ca nu stiu daca m-au luat in baza de date si n-as vrea sa am probleme la vreun control, fiind prima mea experienta cu revisalul.
va multumesc!



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 10:02 AM

draga mea, contractul de munca trebuie inregistrat la itm, fizic...adica te deplasezi la itm, la inspector. Apoi operezi in Revisal.

dar daca ai transmis deja revisal, dupa ce inregistrezi contractul la itm operezi corectie in revisal.
Madalina



#7 stefanasoptelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 May 2008 - 10:28 AM

Vezi postareamadalinab, la May 13 2008, 11:02 AM, a spus:

draga mea, contractul de munca trebuie inregistrat la itm, fizic...adica te deplasezi la itm, la inspector. Apoi operezi in Revisal.

dar daca ai transmis deja revisal, dupa ce inregistrezi contractul la itm operezi corectie in revisal.


eu am trimis mai intai prin revisal pt ca mi s-a spus ca orice contract nou trebuie trimis electronic la ITM in prima zi cand a fost incheiat, iar fizic in 20 zile, ca sa se evite cumva munca la negru. in cazul unui control ei au dreptul sa dea amenda exact pt acest mic amanunt. eu nu stiam daca trebuie sa primesc eu o confirmare sau ceva de genul, ca l-am trimis electronic.
oricum, imi e f confuz acest revisal, dar sper prin practica si prin multe intrebari sa-i dau de capat.
multumesc din suflet! probabil voi mai avea intrebari, asa ca voi mai reveni! :thumbup:



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 04:54 PM

nu ai cum sa inregistrezi in revisal inainte sa ai numar de la inspector, deoarece programul revisal iti cere sa treci nr ITM, adica nr dat de inspector. Ce ai trecut tu acolo ?



#9 stefanasoptelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 May 2008 - 06:58 PM

Vezi postareamihavesa, la May 13 2008, 05:54 PM, a spus:

nu ai cum sa inregistrezi in revisal inainte sa ai numar de la inspector, deoarece programul revisal iti cere sa treci nr ITM, adica nr dat de inspector. Ce ai trecut tu acolo ?


dupa ce inregistrezi contractul la ITM, fizic, completezi revisalul cu nr de contract si trimiti completarea. pai revisalul s-a inventat, chipurile, tocmai pt a se realiza un mai bun control asupra a ceea ce inseamna contract de munca, pt ca sunt multi angajatori care tin o persoana angajata 20 zile, nu inregistreaza contractul, iar apoi o disponibilizeaza din senin, iar regula la ei este sa inregistrezi contractul prin revisal in prima zi de semnare, apoi ai timp 20 zile sa-l duci la ITM. eu cel putin asa am auzit. si mai stiam ca iti trimit ei inapoi un nr pe care il treci pe adresa pe care o depui ulterior la itm, pt a dovedi trimiterea prin revisal. dar inca nu sunt lamurita.
insa, ma repet, sunt la inceput si cer si eu sfaturi din dreapta sau stanga.
o zi buna!



#10 stefanasoptelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 May 2008 - 07:07 PM

in revisal este tip corectie/modificare "nr./data contract". pai altfel nu ar mai avea niciun sens aceste instrument de control, ca sa zic asa, daca e sa respectam legea in totalitate.(mai ales pt cei la inceput...ca mine.... :biggrin: care se tem de un control si sa nu se lege astia de orice :biggrin: ) :thumbup: :smile:
pupici!



#11 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2008 - 08:30 PM

stefana, ceea ce ai scris in mesajul anterior(penultimul) nu are la baza nici o dispozitie legala...chiar tu ai precizat ca spui din auzite. ideea cu acest revisal este cu trimitere mai degraba la evidenta electronica a contractelor, angajatilor in stransa legatura cu desfiintarea cartilor de munca.
Madalina



#12 stefanasoptelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 May 2008 - 09:37 AM

Vezi postareamadalinab, la May 14 2008, 09:30 PM, a spus:

stefana, ceea ce ai scris in mesajul anterior(penultimul) nu are la baza nici o dispozitie legala...chiar tu ai precizat ca spui din auzite. ideea cu acest revisal este cu trimitere mai degraba la evidenta electronica a contractelor, angajatilor in stransa legatura cu desfiintarea cartilor de munca.

n-as vrea sa ma intelegeti gresit, nu vreau sa dau informatii gresite, spun si eu ce am auzit...din 4 persoane, 3 imi dau informatii diferite! :thumbup: ufff, dar o sa invat si eu...la un moment dat!
va multumesc din suflet pt raspunsuri, si daca mai aveti ceva informatii chiar va rog sa-mi mai scrieti! nu e chiar bine cand n-ai pe cine sa intrebi!
va pup! :smile: :sad:



#13 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 02 June 2008 - 05:50 PM

Am si eu o intrebare in legatura cu termenul de predare al revisal pentru un contract nou. firma are deja alte contracte inregistrate si trimise cu revisal. de ex: data angajarii 01.06.2008. eu am intrebat in timpul unui control pe un inspector de la itm si mi-a spus 5 zile de la data intocmirii, adica pana in 5.06. pana in 20 pot duce contractul la ghiseul itm si apoi revin in revisal si modific cu numar si data itm ( transmit electronic revisal-ul). e corect? care e legea care reglementeaza acest lucru? multumesc.

Aceasta postare a fost editata de christine2008: 02 June 2008 - 05:52 PM




#14 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2008 - 07:07 PM

revisalul se transmite in max 5 zile de la data inregistrarii contractului, deci pana in 25.06.2008, pt ca la completarea contractului in revisal este cerut si numarul si data de la ITM

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 August 2008 - 11:26 AM




#15 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 02 June 2008 - 09:12 PM

Si eu am aceleasi informatii: 5 zile de la data intocmirii se preda Revisal doar cu nr de inregistrare intern, 20 zile pentru inregistrare contract si pentru retransmitere Revisal cu nr ITM al contractului.
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#16 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2008 - 08:55 AM

subscriu la ce a spus mihaela_ lica. asa procedez si eu. transmit on-line contractul in termen de 5 zile, apoi il inregistrez la ITM, apoi fac modificarea in revisal cu numarul contractului de la ITM si o transmit. dar acum serios... credeti ca se uita cineva de la ITM, mai ales la transmiterile on-line, sa nu fie termenul depasit de 5 zile? eu sincer nu cred. mie mi s-a intamplat, din diverse motive sa nu pot face acutualizarile in 5 zile. si nu s-a intamplat absolut nimic. baza legala: HOTĂRÂRE Nr. 161 din 3 februarie 2006 privind întocmirea și completarea registrului general de evidență a salariaților cu actualizarile de rigoare. articolul 4 spune despre termenul de transmitere.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 June 2008 - 08:55 AM




#17 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 03 June 2008 - 02:54 PM

Va rog putin ajutor! trebuie sa fac o modificare in Revisal, incetarea unui contract de munca din data de 30.05.2008. Cand am facut ultima modificare pe 01.02.2008 imi apareau 2 angajati. Acum cand vreau sa introduc incetarea unuia dintre contracte nu-l mai gasesc pe cel care imi trebuie! A ramas doar unul. Cum fac eu modificarea referitoare la contractul care nu mai apare?



#18 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 June 2008 - 09:53 PM

Vezi postareakrina03, la Jun 3 2008, 03:54 PM, a spus:

Va rog putin ajutor! trebuie sa fac o modificare in Revisal, incetarea unui contract de munca din data de 30.05.2008. Cand am facut ultima modificare pe 01.02.2008 imi apareau 2 angajati. Acum cand vreau sa introduc incetarea unuia dintre contracte nu-l mai gasesc pe cel care imi trebuie! A ramas doar unul. Cum fac eu modificarea referitoare la contractul care nu mai apare?

pai eventual sa mai trimiti o data angajarea, pentru ca tu il ai facut in revisal de atunci. alt fel nu vad cum. succes!

va multumesc mult.



#19 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 June 2008 - 10:05 PM

(3) Dupa indeplinirea obligatiei prevazute la alin. (1) si (2), angajatorii vor transmite registrul la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, numai in cazul in care intervin modificari ale elementelor prevazute la art. 3 alin. (2).
(4) Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul sau domiciliul angajatorul, in cazurile mentionate la alin. (3), in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificari ale elementelor prevazute la art. 3 alin. (2).

extras din hotarare. adica si la lichidare este in 5 zile de la data lichidarii nu de la data actului. sau ?



#20 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2008 - 09:00 AM

in 5 zile de la data lichidarii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL