Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu minim de la 01.10.2008. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


salariu minim de la 01.10.2008.


70 replies to this topic

#21 Loritza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 October 2008 - 09:19 PM

Dar salariul pt un muncitor in constructii nu era 570 inainte de majorarea
salariilor din 01.10.2008? Asa am inteles de la un inspector ITM, atunci
cand m-am dus sa inregistrez un contract in care salariul pt un astfel de muncitor
l-am trecut ca fiind 500. Nu stiu exact..

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 November 2008 - 09:23 AM




#22 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 October 2008 - 11:31 PM

A-propos de muncitori in constructii...


te deranjez cu o intrebare, ca vad ca ai muncitori in constructii; crezi ca voi avea probleme daca voi pune pe contractul de munca, 10 ore pentru santierul de constructii?In Codul Muncii vad ca e permis ca norma de lucru, in acest caz; multumesc anticipat!La inspectori ma refer..




#23 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 01 November 2008 - 04:58 PM

Buna
La un angajat cu studii liceale cat va fi salarium minim brut incepand din octombrie 2008?
Eu am calculat astfel, dar nu stiu daca e corect!!??
540*1.2(coeficient)=648
648:170(ore medie in luna)=3.81
3.81*44( ore medie in luna program cu 2 ore)=167.64~168



#24 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 November 2008 - 09:27 AM

salariul minim pentru studii liceale este 648 cum ai spus.
iar pentru programul de lucru de 2 ore, faci 1/4 x 648.



#25 alinamatesan_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 November 2008 - 11:42 AM

Vezi postareaOlguta, la Oct 31 2008, 11:31 PM, a spus:

A-propos de muncitori in constructii...


te deranjez cu o intrebare, ca vad ca ai muncitori in constructii; crezi ca voi avea probleme daca voi pune pe contractul de munca, 10 ore pentru santierul de constructii?In Codul Muncii vad ca e permis ca norma de lucru, in acest caz; multumesc anticipat!La inspectori ma refer..
depinde, daca ai ccm si e prevazut ca pot lucra mai mult de 8 ore, nu cred ca vei avea probleme, depinde si de inspectorul de care apartii la itm.

Vezi postareaLoritza, la Oct 31 2008, 09:19 PM, a spus:

Dar salariul pt un muncitor in constructii nu era 570 inainte de majorarea
salariilor din 01.10.2008? Asa am inteles de la un inspector ITM, atunci
cand m-am dus sa inregistrez un contract in care salariul pt un astfel de muncitor
l-am trecut ca fiind 500. Nu stiu exact..
da era 570, dar de la 01.10 dupa cum s-a modificat salariulminim garantat, nu stiam cat este in constructii, la Baia Mare, inspectorii de la itm nu stiu nici ei.



#26 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 10 November 2008 - 05:11 PM

Vezi postarealiana08, la Oct 28 2008, 03:13 PM, a spus:

Constructii -570 lei
Constructii de masini -690 lei
Transporturi -700 lei
Comert -590 lei
Taxi -595 lei

Ma ajuta si pe mine cineva cu MO unde au aparut aceste modificari ? Cel putin pe comert... caut de 3 zile CCM pe ramura Comert si nimica :thumbup:
Andrei
--------------



#27 alinamatesan_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 November 2008 - 08:22 AM

Contract colectiv de munca la nivelul ramurii comert pe anii 2007-2008 nr. 589/2007
Autor: Modeldecontract.ro
Publicat la: 20 Iunie 2008

Contract din 19/11/2007, publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 18 din 05/12/2007

Fisiere
anexele contractului

Inregistrat la Ministerul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse
cu nr. 589/13/19.11.2007

PARTILE CONTRACTANTE
Contractul colectiv de munca la nivelul ramurii comert pe anii 2007-2008 a fost incheiat intre:
1. patronii1), reprezentati in conformitate cu articolul 14 lit. a alin. 2 din Legea nr. 130/1996, republicata, de Federatia Patronatelor de Comert din Romania, afiliata la UGIR 1903
si
2. salariatii, reprezentati, in conformitate cu articolul 14 lit. b alin. 2 din Legea nr. 130/1996, republicata, de Federatia Sindicatelor din Comert, afiliata la CNSLR-Fratia.
___________
1) In sensul Legii nr. 130/1996, art. 1 alin. 2, prin termenul de patron se intelege persoana fizica si persoana juridica care angajeaza salariati prin incheierea unui contract individual de munca.

CAPITOLUL 1
Dispozitii generale

Art. 1. - (1) Partile contractante, reprezentate conform Anexei nr. 5, recunosc si accepta pe deplin ca sunt egale si libere in negocierea contractului colectiv de munca unic la nivel national si se obliga sa respecte in totalitate prevederile acestuia.
(2) Angajatorul recunoaste libera exercitare a dreptului sindical, conform conventiilor internationale pe care Romania le-a ratificat, Constitutiei Romaniei si legislatiei nationale, precum si libertatea de opinie a fiecarui salariat.
Art. 2. - (1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile angajatorilor si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca prevazute de legislatia in vigoare, precum si pe cele convenite in procesul de negociere.
(2) In ceea ce priveste conditiile specifice de munca, stabilite conform legii, drepturile si obligatiile partilor se vor stabili prin contractele colective de munca si, dupa caz, prin acorduri privind relatiile de serviciu, la nivel de grup de unitati, unitati si institutii.
(3) La angajare si la stabilirea drepturilor individuale, angajatorii vor respecta dispozitiile legale in vigoare privind aplicarea principiului egalitatii de tratament fata de toti salariatii, fara discriminari pe baza de criterii de sex, orientare sexuala, caracteristici genetice, varsta, apartenenta nationala, rasa, culoare, etnie, religie, optiune politica, origine sociala, handicap, situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta ori activitate sindicala.
(4) Principiul platii egale pentru munca egala implica, pentru aceeasi munca sau pentru o munca pentru care este atribuita o valoare egala, eliminarea, cu privire la toate elementele si conditiile de remunerare, a oricarei discriminari pe criteriul sexului.
Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura comert pentru care s-a incheiat prezentul contract colectiv de munca, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), care sunt prezentati in Anexa nr. 3 la prezentul contract, sau daca au ca domeniu principal de activitate comertul, alimentatia publica, distributie, inchirierea bunurilor imobiliare proprii, jocurile de noroc si pariurile conform codurilor CAEN 501, 503, 504, 505, 51, 52, 553, 554, 555, 70, 9271;
b) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
c) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la nivel de unitate, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt).
(2) Contractele colective de munca se pot incheia si pentru salariatii institutiilor publice. Prin aceste contracte nu pot fi negociate clauze referitoare la drepturile a caror acordare si al caror cuantum sunt stabilite prin dispozitii legale.
(3) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca la un nivel inferior inaintea contractului la nivelul ramurii comert, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractului colectiv de munca de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale ale acestuia nu au fost atinse.
Art. 4. - (1) Prezentul contract se incheie pe o perioada de un an, cu posibilitatea revizuirii.
(2) Daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.
Art. 5. - (1) Orice cerere de modificare a prezentului contract va face obiectul unei negocieri.
(2) Cererea de modificare se aduce la cunostinta, in scris, celeilalte parti cu cel putin 30 de zile inainte de data propusa pentru inceperea negocierilor.
(3) Partile convin ca in perioada negocierilor, atat in cazul in care se fac modificari, cat si in cazul denuntarii contractului, la nivelurile de negociere sa nu declanseze greve, iar la nivel de unitate sau grup de unitati sa nu se efectueze concedieri din motive neimputabile salariatilor.
Art. 6. - Suspendarea si incetarea contractului au loc potrivit legii.
Art. 7. - (1) Pentru rezolvarea problemelor ce apar in aplicarea prevederilor prezentului contract, precum si pentru monitorizarea aplicarii lui, partile convin sa instituie o comisie de aplicare si monitorizare a Contractului colectiv de munca la nivelul ramurii comert.
(2) Competenta, componenta, organizarea si functionarea comisiei prevazute la alin. (1) sunt stabilite prin regulamentul din Anexa nr. 1 la prezentul contract.
Art. 8. - (1) Drepturile salariatilor prevazute in prezentul contract colectiv de munca nu pot sa reprezinte cauza reducerii altor drepturi colective sau individuale care au fost stabilite prin contractele colective de munca incheiate la nivel de grupuri de unitati si unitati inaintea incheierii Contractului colectiv de munca in ramura comert.
(2) In situatiile in care, in privinta drepturilor de decurg din prezentul contract colectiv de munca, intervin reglementari legale mai favorabile, acestea vor face parte de drept din contract.
(3) Partile se obliga ca, in perioada de aplicare a prezentului contract colectiv de munca, sa nu promoveze si sa nu sustina proiecte de acte normative a caror adoptare ar conduce la diminuarea drepturilor ce decurg din contractele colective de munca, oricare ar fi nivelul la care acestea au fost incheiate.
(4) Partile convin sa se informeze reciproc si sa faca demersurile pentru respectarea prevederilor legale, in vederea consultarii organizatiilor sindicale si patronale semnatare, in toate cazurile in care se initiaza acte normative ce privesc relatiile de munca.

CAPITOLUL 2
Timpul de munca

Art. 9. - (1) Durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi sau de 40 de ore pe saptamana.
(2) Munca prestata inafara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la alin. 1, este considerata munca suplimentara.
(3) Prin negocieri la nivel de unitate, pentru a pune de acord programul cu orarul de functionare sau cerintele productiei, se poate stabili un program saptamanal de 36 pana la 44 de ore, cu conditia ca media lunara sa fie de 40 de ore pe saptamana, iar programul stabilit sa fie anuntat cu o saptamana inainte.
(4) In cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani, durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana.
(5) In functie de specificul unitatii sau al muncii prestate, se poate opta si pentru o repartizare inegala a timpului de munca, cu respectarea duratei normale a timpului de munca de 40 de ore pe saptamana.
(6) In cazurile in care durata normala a timpului de munca se stabileste potrivit prevederilor alin. 5, durata timpului de munca zilnic nu poate depasi 10 ore.
(7) La locurile de munca unde, datorita specificului activitatii, nu exista posibilitatea incadrarii in durata normala a timpului zilnic de lucru pot fi stabilite forme specifice de organizare a timpului de lucru, dupa caz, in tura, tura continua, turnus, program fractionat; locurile de munca la care se aplica aceste forme specifice de organizare, precum si modalitatile concrete de organizare si evidenta a muncii prestate se stabilesc prin contractul colectiv de munca la nivel de grupuri de unitati sau unitati.
(8) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare. Prin exceptie, durata timpului de munca va putea fi prelungita peste 8 ore pe zi si peste 48 de ore pe saptamana, care include si orele suplimentare, cu conditia ca media orelor de munca calculata pe o perioada de referinta de trei luni sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.
(9) In contractele colective de munca la nivelul grupurilor de unitati si unitati se pot negocia perioade de referinta mai mari de trei luni, dar care sa nu depaseasca 12 luni, conform art. 111 din Codul muncii.
(10) Cand munca se efectueaza in schimburi, durata timpului de munca va putea fi prelungita peste 8 ore pe zi si peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada maxima de 3 saptamani, sa nu depaseasca 8 ore pe zi sau 48 de ore pe saptamana.
Art. 10. - (1) Pentru unele activitati, locuri de munca si categorii de personal, prevazute in contractele colective de munca de la unitati, timpul de munca poate fi partial, corespunzator unor fractiuni de norma.
(2) La cerere, salariatii incadrati cu timp de munca partial vor putea fi incadrati cu timp de munca normal, daca exista posturi vacante si daca intrunesc conditiile ocuparii acestor posturi.
Art. 11. - (1) Salariatii care isi desfasoara activitatea in locuri de munca cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de munca sub 8 ore pe zi, in conditiile prevazute de lege, si nu pot fi solicitati sa efectueze ore suplimentare, cu exceptia cazurilor justificate de prevederi exprese ale regulamentelor specifice activitatii respective sau a unor situatii aparute fortuit.
(2) Durata reducerii timpului normal de munca si categoriile de personal care beneficiaza de acest program se stabilesc prin contractul colectiv de munca la nivel de grupuri de unitati si unitati.
Art. 12. - (1) Orele de incepere si terminare a programului vor fi stabilite prin regulamentul intern.
(2) In toate cazurile in care se dovedeste ca este posibil, cei care angajeaza si sindicatele vor purta negocieri pentru a fixa orare flexibile de lucru si modalitati de aplicare a acestora.
(3) Stabilirea orarelor flexibile de lucru nu afecteaza drepturile prevazute in contractul colectiv de munca.
Art. 13. - (1) Orele prestate, la solicitarea angajatorului, peste programul normal de lucru stabilit in unitati sunt ore suplimentare.
(2) Salariatii pot fi chemati sa presteze ore suplimentare numai cu consimtamantul lor.
(3) Pentru prevenirea sau inlaturarea efectelor unor calamitati naturale, ale unor accidente ori ale altor cazuri de forta majora, salariatii au obligatia de a presta munca suplimentara ceruta de cel care angajeaza.
Art. 14. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 de zile, dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii, salariatul beneficiaza de salariul corespunzator peste orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 15. - (1) Munca prestata in intervalul dintre orele 22 si 6, cu posibilitatea abaterii cu o ora in plus sau in minus fata de aceste limite, este lucru in timpul noptii.
(2) Durata normala a timpului de munca in regim de noapte nu poate depasi o medie de 8 ore pe zi, calculata pe o perioada de referinta de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale privind repausul saptamanal.
(3) Pentru persoanele al caror program de lucru se desfasoara pe timpul noptii, durata timpului de munca este mai mica cu o ora decat durata timpului de munca prestata in timpul zilei, fara diminuarea salariului de baza si a vechimii in munca.
(4) Prevederile alin. (2) nu se aplica salariatilor care lucreaza in locuri de munca cu conditii deosebite, unde durata timpului de munca este mai mica de 8 ore.
(5) Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.
(6) Salariatii care urmeaza sa desfasoare cel putin 3 ore de munca de noapte sunt supusi unui examen medical gratuit inainte de inceperea activitatii si dupa aceea, periodic.
(7) Conditiile de efectuare a examenului medical si periodicitatea acestuia se stabilesc prin regulament aprobat prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei si al ministrului sanatatii.
(8) Salariatii care desfasoara munca de noapte si au probleme de sanatate recunoscute ca avand legatura cu aceasta vor fi trecuti la o munca pentru care sunt apti.
(9) Tinerii care nu au implinit varsta de 18 ani nu pot presta munca de noapte.
(10) Familiile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca de noapte.


Comenteaza si tu

Nume
Comentariu

Acest articol are mai multe pagini:
Pagina 1 din ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 )
Vezi articol pe o singura pagina

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 11 November 2008 - 08:52 AM




#28 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 11 November 2008 - 09:06 AM

Coeficientii de ierarhizare i-am primit de la ITM Sibiu -Contracte colective de munca 2008.Daca doreste cineva pot trimite pe fax documentul.



#29 dani74

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 November 2008 - 09:22 PM

ce numar are HG marire salar din 01.10.2008?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 17 November 2008 - 11:02 AM




#30 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 November 2008 - 09:41 PM

HG 1051/2008



#31 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 November 2008 - 08:46 PM

Vezi postarealiana08, la Nov 11 2008, 09:06 AM, a spus:

Coeficientii de ierarhizare i-am primit de la ITM Sibiu -Contracte colective de munca 2008.Daca doreste cineva pot trimite pe fax documentul.

Contract de munca pentru constructii sau regulament intern are cineva model?
Multumesc;
Daca ai doua CAEN-URI si constructii si management trebuie sa reactulizezi regulamentul cu noul Caen, nu?(nou este acesta, de constructii)



#32 alinamatesan_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 November 2008 - 08:47 AM

Vezi postareaOlguta, la Nov 17 2008, 08:46 PM, a spus:

Vezi postarealiana08, la Nov 11 2008, 09:06 AM, a spus:

Coeficientii de ierarhizare i-am primit de la ITM Sibiu -Contracte colective de munca 2008.Daca doreste cineva pot trimite pe fax documentul.

Contract de munca pentru constructii sau regulament intern are cineva model?
Multumesc;
Daca ai doua CAEN-URI si constructii si management trebuie sa reactulizezi regulamentul cu noul Caen, nu?(nou este acesta, de constructii)
REGULAMENT DE ORDINE INTERIOARA

1.Dispozitii generale


ART.1: Normele privind organizarea si disciplina in cadrul .................................................... avand sediul .............................................. .............., ....................................., inregistrata la Registrul Comertului ...................................... sunt stabilite in prezentul Regulament intern,intcmit in baza prevederilor legii nr.53/2003 ................................. in calitate de reprezentant legal al societatii.

ART.2: Prevederile prezentului regulament intern se aplica tuturor salariatilor, indiferent de durata contractului de munca sau de modalitatile in care este prestata munca, avand caracter obligatoriu.


2. Drepturile si obligatiile angajatorului si ale angajatilor
Drepturile si obligatiile angajatorului:

ART.3: Angajatorul are in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare pentru fiecare salariat, in conditiile legii;
c) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
d) sa constate savarsirea abaterilor disciplinare si sa aplice sanctiunile corespunzatoare potrivit legii.

ART.4: Angajatorul are urmatoarele obligatii:
4.1. Sa asigure conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca, scop in care conducerea societatii este obligata sa ia urmatoarele masuri:
a) gospodarirea eficienta a mijloacelor fixe si a celor circulante din patrimoniul societatii;
b) asigurarea eficientei tehnice si modernizarea tehnologiilor de lucru, in scopul realizarii serviciilor de buna calitate si la costuri eficiente;
c) asigurarea aprovizionarii cu materiale necesare procesului muncii;
d) incasarea contravalorii serviciilor realizate, de la beneficiari, la termenele prevazute;


4.2. Sa ia masurile corespunzatoare pentru organizarea activitatii astfel incat aceasta sa se desfasoare in conditii de disciplina si siguranta prin:
a) repartizarea tuturor saalriatilor pe locuri de munca cu precizarea atributiilor si raspunderea lor;
b) stabilirea de instructiuni pentru functionarea si exploatarea instalatiilor si utilajelor folosite in societate;
4.3. Sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si in rest sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati in conditiile legii.
4.4. Sa asigure permanent conditii corespunzatoare de munca, fiind obligat sa ia masurile necesare pentru protejarea vietii si sanatatii salariatilor.
4.5. Sa respecte timpul convenit de munca si modalitatile concrete de organizare a acestuia si timpul de munca corespunzator.
4.6. Sa asigure salariatilor acces periodic la formarea profesionala.


Drepturile si obligatiile salariatilor

ART.5: Drepturile salariatilor se refera in principal la:
a) salarizarea pentru munca depusa;
b) repausul zilnic si saptamanal;
c) concediu de odihna anual;
d) securitate si sanatate in munca;
e) negociere colectiva.

ART.6: Obligatiile salariatilor se refera in principal la:
a) datoria acestora de a respecta disciplina muncii, de a realiza norma de munca sau dupa caz de a indeplini atributiile ci revin contractului individual de munca ;
b) datoria acestora de a respecta precederile cuprinse in lege, Regulamnetul Intern si contractul colectiv de munca aplicabil.


Reguli concrete privind disciplina muncii in unitate

Timpul de munca:
ART.7: Timpul de munca reprezinta timpul pe care salariatul il foloseste pentru indeplinirea sarcinilor de munca.



ART.8: Durata normala a muncii pentru salariatii angajati cu norma intreaga este de 8 ore/zi si 40 ore pe saPtamana.

ART. 9: Cu acordul sau solicitarea salariatilor in cauza angajatorul are posibilitatea sa stabileasca pentru acestia programe individualizate de munca.

ART.10: Munca prestata in afara duratei normale a timpuli de munca saptamanal stabilit, este munca suplimentara ce se efectueaza doar cu acordul salariatului.

ART.11: Acordarea zilelor libere corespunzatoare zilelor de sarbatoare legala , in care nu se lucreaza , se face de catre angajator.
Zilele de sarbatoare legale in care nu se lucreaza sunt:
• 1 si 2 ianuarie;
• Prima si a doua zi de paste si de craciun;
• 1 mai;
• 1 decembrie.

Concediile

ART.12: Concediul de odihna se acorda salariatilor in conformitate cu prevederile legale, durata efectiva a concediului de odihna anual este de 21 de zile si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

ART.13: Programarea concediilor de odihna poate fi modificata, la cererea salariatului sau concediul de odihna poate fi intrerupt, la cererea salariatului pentru motive obiective cum ar fi:
• Salariatul se afla in concediu medical;
• Salariatul are concediu de odihna inainte sau in continuarea concediului de maternitate;
• Salariatul este chemat sa indeplineasca indatoriri publice.

ART.14: Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata pe baza unei cereri.




Salarizarea
ART.15: Pentru munca prestata in conditiile prevazute in contractul individual de munca, fiecare salariat are dreptul la un salariu in bani, convenit la incheierea contractului.

ART.16: Salariul se plateste direct titularului sau persoanei imputernicite de acesta sau in cazul decesului titularului dreptului, categoriile de persoane stabilite preferential de lege.

Organizarea muncii

ART.17: Salariatii au urmatoarele obligatii de servici:
• Sa respecte programul de lucru;
• Sa foloseasca timpul de lucru numai pentru indeplinirea sarcinilor de serviciu;
• Sa respecte normele de paza si cele privind siguranta incendiilor si sa actionezein scopul prevenirii oricarui situatii care ar putea pune in primejdie viata, integritatea corporala;
• Sa pastreze ordinea si curatenia la locul de munca.

ART.18: Interziceri cu caracter general:
• Se interzice salariatilor prezentarea la serviciu in stare de ebrietate si comportarea necuviincioasa fata de colegi sau conducere;
• Se interzice savarsirea de catre salariat , de catre ce ar putea pune in primejdie siguranta celorlalte persoane ce presteaza activitatea in cadrul societatii sau a propiei persoane;
• Se interzice desfasurarea oricaror activitati care sa conduca la concurenta neloiala, care se evidentiaza prin:
a) Prestarea in interesul propiu sau al unei terte, a unei activitati care se afla in concurenta cu cea prestata de angajator.

b) Prestarea unei activitati in afara sau in timpul programului de serviciu , in favoarea unei terte care se afla in relatii de concurenta cu angajatorul;
c) Divulgarea pe orice cale a relatiilor cu beneficiarii, a lucrarilor si a valoriilor de contract pe care le negociaza societatea in vederea executarii de servicii.

Abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile



ART.19: Constituie abatere disciplinara, cel putin urmatoarele fapte:
a) Indeplinirea neglijenta a atributiilor de serviciu;
b) Intarzierea sistematica in efectuarea lucrarilor;
c) Refuzul nejustificativ de a indeplini sarcinile si atributiile de serviciu;
d) Lipsa nemotivata de la serviciu sau intarzierea repetata la serviciu;
e) Parasirea unitatii in timpul orelor de program fara ordin de serviciu sau aprobarea sefului ierarhic;
f) Prezentarea la serviciu in stare de ebrietate, comportarea necuviincioasa fata de colegi.

Sanctiunile ce se aplica:
• Avertismentul scris;
• Suspendarea contractului individual de munca pe o perioada ce nu poate depasi 10 zile lucratoare;
• Retrogradarea din functie;
• Reducerea salariului de baza;
• Desfacerea disciplinara a contractului individual de munca

Referitor la incheierea contractului individual de munca

In vederea stabilirii concrete a drepturilor si obligatiile salariatilor, angajarea se face prin intocmirea contractului individual de munca in forma scrisa, cu respectarea prevederilor legale la momentul primirii la munca.
Modificarea uneia sau mai multor elemente esentiale ale contractului individual de munca se poate face numai prin acordul partilor, cu respectarea procedurii prealabile expres prevazute de lege.



Reguli privind protectia, igiena si securiatatea in munca

ART.20: Angajatorul este obligat sa ia toate masurile necesare pentru protejarea vietii si sanatatii salariatilor si sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
Angajatorul are urmatoarele obligatii:
a) Sa asigure resurse pentru instruirea, testarea, formarea si perfectionarea personalului cu atributii in domeniul protectiei muncii;
b) Sa asigure dotarea, intretinerea, verificarea echipamentelor de protectie si a echipamentelor individuale de lucru;
c) Sa asigure materiale igienico sanitare si alimentatie de protectie ;


Pentru a asigura securitatea si sanatatea in munca salariatii au urmatoarele obligatii:
• Sa-si insuseasca si sa respecte normle si instructiunile de protectie a muncii si masurile de aplicare a acestora;
• Sa utilizeze corect echipamentele tehnice, substantele periculoase;
• Sa aduca la cunostinta conducatorului locului de munca orice deficiente tehnice sau alte situatii care constituie un pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala;
• Sa opreasca lucrul La aparitia unui pericol iminent de producere a unui accident si sa informeze de indata conducatorul locului de munca;
• Sa utilizeze echipamentul individual de protectie din dotare.



#33 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 November 2008 - 06:54 PM

multumesc, raman datoare
:thumbup:



#34 alinamatesan_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 November 2008 - 09:44 AM

Vezi postareaOlguta, la Nov 19 2008, 06:54 PM, a spus:

multumesc, raman datoare
:thumbup:
Cu placere.



#35 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 03 January 2009 - 11:18 PM

dar salarul minim din ianuarie 2009, e 600 RON? A aparut vreo HG? legislatie in acest sens?
Multumesc.



#36 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 05 January 2009 - 09:49 AM

Tot in HG 1051/2008, art.2.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 January 2009 - 08:42 AM




#37 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 05 January 2009 - 02:54 PM

pana la urma ramane in vigoare majaorarea la 600 lei sal minim sau nu?daca da care este termenul limita de modificare CIM la ITM?
elma



#38 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 05 January 2009 - 03:09 PM

Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată incepand cu 1 ianuarie

2009 este de 600 lei


HOTĂRÂRE nr. 1.051 din 10 septembrie 2008

pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată


ART. 2

Începând cu data de 1 ianuarie 2009, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună în anul 2009, reprezentând 3,529 lei/oră.



#39 ancutzav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2009 - 03:10 PM

Vezi postareaelmam, la Jan 5 2009, 03:54 PM, a spus:

pana la urma ramane in vigoare majaorarea la 600 lei sal minim sau nu?daca da care este termenul limita de modificare CIM la ITM?
La ITM trebuie anuntata orice modificare in termen de 15 zile. Eu asa stiu.
As vrea sa stiu si eu daca ramane in vigoare 600 ron de la 1 ian.2009



#40 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2009 - 03:16 PM

la ITM termenul pentru orice modificare este de 5 zile de la data deciziei ( nu de la data aplicarii, adica faci decizie cu data de 5.01 care priveste salariul acordat de la 01.01, si o depui pina in 10.01).

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 January 2009 - 08:43 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL