Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu minim de la 01.10.2008. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


salariu minim de la 01.10.2008.


70 replies to this topic

#61 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 January 2009 - 08:15 AM

Vezi postareawilla, la Jan 19 2009, 06:38 PM, a spus:

am si eu o nelamurire
peste tot am citit ca salariul minim brut pt studii superioare este 1200.
azi am sunat la iTM...
m a intrebat care e domenul de activitate al firmei
si mi a spus ca datorita faptului ca e comet salariul min e 650 deci 1300 pt studii superioare
da asa este in CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL
PE ANII 2007-2011 scrie ca la ramura comert in aceasta perioada la salariul minim pe economie se adauga 50 lei
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#62 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 January 2009 - 09:20 AM

De fapt, pentru ramura comert, acel plus de 50 de lei la salariul minim brut pe economie este specificat in
Contract colectiv de munca nr.589 pe 2007-2008 pt.ramura comert (MO 18/2007).
Chiar daca acel contract e facut pentru perioada 2007-2008, la art.4 se spune:
(2) Daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#63 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2009 - 09:33 AM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jan 20 2009, 10:15 AM, a spus:

Vezi postareawilla, la Jan 19 2009, 06:38 PM, a spus:

am si eu o nelamurire
peste tot am citit ca salariul minim brut pt studii superioare este 1200.
azi am sunat la iTM...
m a intrebat care e domenul de activitate al firmei
si mi a spus ca datorita faptului ca e comet salariul min e 650 deci 1300 pt studii superioare
da asa este in CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL
PE ANII 2007-2011 scrie ca la ramura comert in aceasta perioada la salariul minim pe economie se adauga 50 lei

multumesc



#64 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 20 January 2009 - 10:31 AM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jan 9 2009, 03:17 PM, a spus:

si pe mine ma poate ajuta cineva cu cat este salariul minim in constructii ?
Conform Actului Aditional la CC de munca la nivelul ramurii constructii pe anii 2008-2009 e 650 lei pe luna incepand cu 01.01.2009.
Intreb si eu : Un srl cu cod caen principal 4120, tot trebuie sa aiba angajati cu 650? Ca ei au mers cu 600. (Nu e angajator stabilit de Asociatia Romana a Antreprenorilor de Constructii ARACO, adica nu e inregistrat la ei). :frusty: Multumesc.



#65 mariav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 January 2009 - 11:02 AM

la salarizerea de 1200 lei se refera doar la cei care au terminat facultatea sau si la cei care urmeaza o facultate



#66 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 20 January 2009 - 11:22 AM

Ceva mai nou.
Actul aditional la Contractul colectiv de munca unic la nivel de ramura constructii de masini, emis de Ministerul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse pe anii 2008-2010 nr. 739/2009


Art. 1. - Articolul 64(1) va avea urmatorul continut: "Salariul de baza minim in ramura, pentru activitati ce necesita o atestare a calificarii, pentru un program complet de lucru, este de 760 lei, incepand cu 1 ianuarie 2009.”
vivi



#67 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 20 January 2009 - 11:41 AM

Vezi postareamariav, la Jan 20 2009, 11:02 AM, a spus:

la salarizerea de 1200 lei se refera doar la cei care au terminat facultatea sau si la cei care urmeaza o facultate
doar la cei care au terminat si sunt incadrati in munca pe post cu studii superioare ca poti sa termini drept si sa te angajezi functionar de birou si asta nu inseamna ca esti incadrat cu studii superioare. vezi cor



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2009 - 11:41 PM

Vezi postareawilla, la Jan 19 2009, 08:38 PM, a spus:

am si eu o nelamurire
peste tot am citit ca salariul minim brut pt studii superioare este 1200.
azi am sunat la iTM...
m a intrebat care e domenul de activitate al firmei
si mi a spus ca datorita faptului ca e comet salariul min e 650 deci 1300 pt studii superioare
sal. de 1200 pt. studii super. e pe baza CCMNN ( contract colectiv de munca la nivel national), nu pe baza celui de ramura !!
daca cel pe ramura comert e negociat la 650 minim si indicele e tot 2 pt. studii superioare, atunci 1300 e salariu aferent :frusty:



#69 IMICY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 January 2009 - 08:46 AM

Buna dimineata tuturor!
Deci, sa vad daca am inteles eu bine: de exemplu, unui muncitor necalificat in constructii, salariul minim este de 600 sau 650 lei?
Iar a doua intrebare: un salariat incadrat pe postul de functionar economic, dar care este studenta in ultimul an, care ar trebui sa fie salariul min. pe ec., deoarece are trecut in cartea de munca 720 lei. trebuie majorat si acesta?
Astept raspuns de la cineva, care sa ma lamureasca.
Va multumesc.



#70 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2009 - 09:10 AM

a aparut un act aditional la contractul colectiv de munca pentru ramura de constructii, in care se precizeaza ca salariul minim in acest domeniu este de 650 lei. l-am atasat.
functia de functionar economic(cod COR 412202) presupune doar studii medii.

Fisiere atasate





#71 IMICY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 January 2009 - 09:22 AM

Multumesc frumos MIKY2010.
Am descarcat si am facut corectarile aferente la actul aditional. Acum sa ma duc la ITM.
Multumesc inca o data.
O zi frumoasa tuturor !!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL