Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie intracomunitara cu aviz - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie intracomunitara cu aviz

3 replies to this topic

#1 LOREDANA M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 September 2008 - 10:28 AM

am urmatooarea problema : o firma din RO achizitioneaza produse din germania pe baza de aviz , pe care le vinde . Pe masura ce vinde , firma din germania intocmeste factura , factura are o cantitate mai mica decat cea de pe aviz , firma din Ro ramane cu stoc de marfa ( aviz- factura). Ce inregistrari se fac la primirea marfii cu aviz si ce inregistrari la sosirea facturii ? Cum se declara ele in 300 si 390 ?



#2 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 20 September 2008 - 06:42 PM

Citeste ordinul 2216 din 2006; cred ca acolo te incadrezi: stocuri la dispozitia clietului




#3 LOREDANA M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 September 2008 - 06:36 PM

Vezi postareagabif, la Sep 20 2008, 07:42 PM, a spus:

Citeste ordinul 2216 din 2006; cred ca acolo te incadrezi: stocuri la dispozitia clietului
multumesc frumos



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 September 2008 - 10:03 PM

Pentru achizitiile intracomunitare sosite cu Aviz de insotire a marfii, inregistrarea in contabilitate se face la cursul BNR din data receptiei marfurilor, conform OMEF 2374/2007. Exigibilitatea TVA intervine in perioada primirii Facturii, iat TVA-ul se calculeaza la cursul BNR din data facturii daca factura este emisa in termenul de 15 zile lucratoare a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator, termen prevazut de Codul fiscal, sau la cursul BNR din data Autofacturii , daca Factura nu este emisa in termen.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL