Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AIC - INSTITUTII PUBLICE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

AIC - INSTITUTII PUBLICE

5 replies to this topic

#1 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 21 September 2008 - 01:57 PM

Buna! Lucrez la o institutie publica , respectiv spital si am primit o factura de la un furnizor extern (achizitie intracomunitara ) pentru aparatura medicala , factura fara TVA.
Fiind val mai mare de 35.000 euro ne-am inregistrat ca platitori de TVA,urmand sa depunem declaratiile 300 si 390.
Aparatura o inregistrez 213=404 cu pret fara TVA
plata furnizorului va fi 404= 5121 cu pret fara TVA ( plata prin transfer din ct trezorerie in cont BCR)
TVA -ul se inreg prin taxare inversa 4426=4427 cu 19% din val facturii
Intrebarea mea este cum facem plata efectiva la bugetul statului si care sunt inregistrarile contabile aferente acestei plati .
Multumesc anticipat , poate ma ajuta cineva .
:thumbup:



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2008 - 06:28 PM

dar ce vrei sa platesti la bugetul statului?

Madalina



#3 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 22 September 2008 - 07:29 AM

Vezi postareamadalinab, la Sep 21 2008, 07:28 PM, a spus:

dar ce vrei sa platesti la bugetul statului?
din precizarile primite de la minister trebuie ca TVA -ul aferent importurilor intracomunitare sa-l viram la bugetul statului . deci din moment ce fac inregistrarea 4426=4427 nu stiu care este inregistrarea pentru virarea de mai sus .



#4 lucaisabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 06 October 2008 - 08:43 AM

Vezi postareaANAKINA, la Sep 22 2008, 07:29 AM, a spus:

Vezi postareamadalinab, la Sep 21 2008, 07:28 PM, a spus:

dar ce vrei sa platesti la bugetul statului?
din precizarile primite de la minister trebuie ca TVA -ul aferent importurilor intracomunitare sa-l viram la bugetul statului . deci din moment ce fac inregistrarea 4426=4427 nu stiu care este inregistrarea pentru virarea de mai sus .


In cazul institutiilor publice care s-au integistrat in scopuri de TVA numai pentru achizitiile intracomunitare nu se aplica taxarea inversa.Aceasta se aplica numai pentru platitorii de TVA.
Inregistrarea corecta, din cate stiu eu, este:

213=404 cu valoarea de pe factura (fara TVA)
213=448 cu TVA aferent conform contractului

si plata fiecareia:

404=5121 cu valoarea facturii
448=560 plata TVA la bugetul de stat

De asemenea, stiu ca se depun declaratiile 301 si 390.



#5 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 06 October 2008 - 05:12 PM

Multumesc pentru sfat. E prima oara cand am facut o astfel de achizitie si chiar nu stiam cum sa inregistrez.



#6 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 12 April 2010 - 01:30 PM

Buna ziua,
Sunt necunoscatoare in ale TVA - ului de aceea imi permit sa va solicit un sfat.
La o primarie care doreste sa faca o achizitie din Italia in valoare de 1600 Euro. Primaria nu este inregistrata ca platitoare de tva. Pentru aceasta achizitie partenerul din Italia ne-a cerut nr de inreg ca platitor de tva. Este necerara inregistrarea noastra ca platitori de tva pt o achizitie in valoare atat de mica? Poate sa-mi precizeze cineva legea care prevede acest lucru si care este procedura? Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL