Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Studentul de azi, contabilul de maine - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Studentul de azi, contabilul de maine


16 replies to this topic

#1 florentin_leo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 September 2008 - 10:15 PM

Ce parere aveti despre implementarea unui program in facultati de a invata studentii contabilitate prin practica pe langa orele de curs si seminar?



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 26 September 2008 - 12:59 PM

Da doamne!!! :thumbup: :tongue: :tongue:

dar nu cred......

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2008 - 02:04 PM

Super faza! Desi in Romania, scoala nu prea te invata meserie... si ma indoiesc sa fie realizabil ceea ce spui! Problema e ca daca ar fi asa, cei cu soft-ul ar avea in viitor f mult de castigat, iar ceilalti n-ar sta prea bine.
preda



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2008 - 04:54 PM

parerea mea este ca tot pe hartie se invata. La un soft de ctb ar trebui sa intelegi mai intai fenomenul contabil si fiscal iar apoi sa-i intelegi modul de lucru.
Stiu ca, cel putin in perioada in care am terminat studiile, practica era inexistenta in facultate, mai ales intr-un domeniu ca acesta. Si, cand am inceput lucrul practic a fost ca si cum am luat-o de la 0...
Deci, revenind, ar fi o idee ca la seminarii sa se lucreze, de ex., o contabilitate a unei societati (fictive) de la infiintarea ei pana la radiere, sa zicem, cu documente reale...note contabile, facturi, documente de gestiune...si de ce nu, chiar si pe parte fiscala cu declaratii, etc...Si, de asemenea, ar fi interesant sa se aiba in vedere si legislatia...macar cea de baza.
Sau, poate ca intre timp, dupa atatia ani, s-a mai schimbat ceva si eu nu stiu (spun asta pt ca deja puneti problema folosirii unui soft :thumbup: )
Madalina



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 27 September 2008 - 05:46 PM

Problema nu este softul pe care il folosesti in contabilitate ci logica contabila.Daca nu ai baza(notiunile) nu intelegi cum lucreaza softul si nici nu ai sa ii depistezi eventualele erori.
Am lucrat cu multe programe de conta, incepand cu cele in fox pana la cele sistem integrat.
Trebuie sa ai temelia beton sa stii ce sa ceri de la un soft; ce si cum sa faca si de ce vrei asa.Sunt multi producatori de soft care incearca sa iti bage pe gat tot felul de module care costa dar de cele mai multe ori nu sunt necesare.
Sunt muti contabili care merg pe premiza ca programul imi face tot;e adevarat sunt programe care te ajuta facand tot, dar au si unele
scapari, daca nu ai cunostintele necesare de conta, fiscalitae si legislatie la zi risti sa o dai in bara bazandu-te doar pe program.
E bine de studiat dar nu un soft ci vro cateva, ca notiuni, dar de baza sunt programele de declaratii si ce mai cer onor guvernatii nostri.
Parerea mea este ca daca ai cunostinte bune despre calculator si baza solida de conta te descurci cu orice soft.



#6 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 27 September 2008 - 10:10 PM

Nu tine ideea. Am incercat. Am fost 2 care am incercat chestia asta la univ. din Alba. Eu cu Winmentor si un coleg fara soft. Eu am avut softul pe 8 calculatoare si aveam cate 2 studenti la calculator. Doar in primele 2 sedinte ca pe urma s-au redus pana la 3 in total dupa vreo 4-5 sedinte. Colegul meu a rezistat cam tot atat dar nu stiu daca facea chiar 100% practica. M-am gandit ca in cazul meu o fi profesorul de vina, dar daca ma uitam la rata promovabilitatii examenului imi trecea.

Asa ca ideea pare buna la inceput, dar scade interesul studentilor cu timpul. Pana la urma am zis ca-i din cauza ca activitatea era extracuriculara.



#7 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 September 2008 - 11:54 AM

Si eu care credeam ca e vorba despre "implement a programme" nu "a software"... Adica'te'lea pe romana sa puneti studentii sa faca practica de-adevaratelea, ca de jocuri pe calculator si de practica pe hartie sunt satui.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2008 - 03:34 PM

eugen, depinde ce intelegi prin practica pe hartie...daca te referi la probleme gen examen acces ceccar...de acord, dar altfel gandeste-te ca pe vremuri ctb se tinea pe hartie, nu existau softuri.
eu cred ca radubc a pus punctul pe ''i'', vorbind de ceva concret in acest sens.
Madalina



#9 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 30 September 2008 - 02:43 AM

@Eugen

Am invatat si eu la varsta asta diferenta intre program si software. Sa iti explic. Programul se numea "Cerc de contabilitate". Era pus la cale de niste profesorii de la o universitate. Cam toti contabili si cu firme proprii. Avea partea cu software, de care ma ocupam eu si partea fara, de care se ocupa alt coleg, care nu avea firma de vanzari de soft de conta sa asigure soft gratuit pentru scoala.



#10 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 30 September 2008 - 09:20 AM

@madalinab: Prin practica pe hartie inteleg celebrele caiete de practica pe care le "concep" studentii nostri (daca nu stii despre ce vorbesc, da un search pe forum dupa "caiet practica" si te lamuresti), ca sa nu mai spun si despre intrebarea ce mi-a fost pusa de o absolventa de CIG acum cativa ani - "eu in ce cont pun diferenta dintre total rulaj debit si total rulaj credit rezultata la sf lunii din erori de contare sau de adunare ca ei la facultate o puneau in 401 sau 411".

Pentru toti: prin program, in cazul asta inteleg un sistem in care studentii sa lucreze efectiv in departamentele de conta ale unor firme mari, care doresc asa ceva, asa cum se face cam peste tot, cu ocazia asta facandu-se si o selectie a viitorilor profesionisti ce vor lucra in respectiva firma - un fel de tutorat. De aia am zis "da doamne! dar nu cred".
Asa ca nu are nici o legatura cu softurile de conta sau cu lucrul manual, ca scribii din Egiptul antic.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#11 andre_ya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 May 2009 - 11:14 AM

eu una nu inteleg de ce s-a mai pus Practica cand stai si te chinui sa-ti cauti firme , cand primesti doar refuzuri ca vezi doamne nu au cum sa ti dea actele si stramba mai mereu din nas cand le ceri ceva pentru facultate...nu ma numar printre cei ai caror parinti lucreaza la firma ca director, iar drept urmare m-am dus sa ma milogesc pentru 3 acte...urasc sistemul asta
Ai grija de gandurile tale pentru ca se vor transforma in vorbe.

Ai grija de vorbele tale pentru ca se vor transforma in fapte.

Ai grija de faptele tale pentru ca se vor transforma in obiceiuri.



#12 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 02 March 2011 - 01:33 PM

Vezi postareaandre_ya, la May 11 2009, 11:14 AM, a spus:

eu una nu inteleg de ce s-a mai pus Practica cand stai si te chinui sa-ti cauti firme , cand primesti doar refuzuri ca vezi doamne nu au cum sa ti dea actele si stramba mai mereu din nas cand le ceri ceva pentru facultate...nu ma numar printre cei ai caror parinti lucreaza la firma ca director, iar drept urmare m-am dus sa ma milogesc pentru 3 acte...urasc sistemul asta
subscriu! si eu am incercat pe la cateva cabinete contabile sa fac practica... nu te accepta nimeni! iar in legatura cu lucrarea de licewnta, am primit recomandarea sa iau de pe net o firma, bilanturile, si sa fac niste inreg fictive. sau sa intocmesc eu de la mine ceva de genul!

In atentia domnului Eugen Ursache!!!
Nu stiu daca am postat unde trebuie, dar cum nu am gasit nici un topic legat de TVA aici la facultati, si aici e cel mai recent raspuns, incerc aici. Am la licenta, tema: reglementarea TVA. La partea de peorie am gasit o exemplificare pt TVA privind comisioanele, si ceva nu imi este clar. Speeeeer si va rog, sa ma luminati si pe mine!!! Exemplul este asa:
Exemplu:
a) O societate importă, dintr-o țară membră U.E. pe bază de comision, piese de schimb la valoarea externă de 3.000$, curs de înregistrare ( în vamă) 3 lei/$, taxe vamale 5%; comision vamal 0,5%. Se achită în vamă, din cont, taxa vamală, comisionul vamal și TVA deductibilă 24% la valoarea în vamă.
Societatea practică un comision la import de 3%.
Se emite factură către beneficiarul intern al pieselor de schimb importate și se încasează creanța prin cont, cu ordin de plată.
Se achită datoria față de furnizorul extern, din cont, la cursul de 3,05 lei/$.
b) Beneficiarul intern înregistrează intrarea în gestiune a pieselor de schimb importate, în baza facturii interne emise de societatea de import.
a) SOCIETATEA DE IMPORT
● Se înregistrează importul pe bază de comision, având în vedere factura externă pentru uz intern și Declarația vamală de import:

- valoare externă FOB = 3.000$ x 3 lei/$ = 9.000lei
- taxă vamală = 9.000 lei x 5% = 450 lei
- comision vamal = 0,5 % x 9.000 lei = 45 lei
- valoarea pieselor de schimb în vamă = 9.495 lei
- TVA deductibilă aferentă importului = 9.495 lei x 24% = 2.279 lei
- comisionul importului = 9.000 x 3% = 270 lei
- TVA colectată aferentă comisionului = 270 lei x 24% = 65 lei
- Total factură = 9.495 + 2.279 + 270 + 65 = 12.109 lei

● Se întocmește factură către clientul intern, la valoarea calculată:
4111 = % 12.109 lei
Clienți 401 9.000 lei
Funizori
446.1 450 lei
Alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate
446.2 45lei
446.3 2.279 lei
704 270 lei
Venituri din lucrări executate și servicii prestate
4427 65 lei

● Se înregistrează plata în vamă, prin cont, cu ordin de plată, a taxei vamale, comisionului vamal și TVA deductibilă aferentă importului:
% = 5121 2.774 lei
446.1 Conturi curente în lei 450 lei
Alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate
446.2 45 lei
446.3 2.279 lei
● Se înregistrează încasarea creanței de la clientul intern, cu ordin de plată:
5121 = 4111 12.109 lei
● Se înregistrează achitarea datoriei externe, din cont, la un curs mai mare:
% = 5124 9.150 lei
401 Conturi curente în valută 9.000 lei
Furnizori
665 150 lei
Cheltuieli din diferențe de curs valutar

b) BENEFICIARUL INTERN
● Se înregistrează cumpărarea pieselor de schimb prin import pe bază de comision, în baza facturii primite de la firma de import și NIR întocmit de societate:
% = 401 12.109 lei
3024 Furnizori 9.765 lei
Piese deschimb
4426 2.344 lei
TVA deductibilă

Eu nu inteleg de ce baga TVA deductibila aferenta importului in 446.3! Am intrebat si pe prof. la facultate si tot ce a putut sa imi zica a fost sa caut in codul fiscal la operatiuni de import. am cautat, dar sincer, nu m-am lamurit! Ori este contul gresit, ori exista o explicatie, poate ca este privita ca o taxa aferenta pretului in vama, dar totusi... TVA deductibila...
Va roooog sa ma ajutati si pe mineee!



#13 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 02 March 2011 - 02:20 PM

Si totusi e simplu... Gandeste asa: cine are dreptul sa deduca TVA ul respectiv? Soc importatoare (beneficiarul intern), nu comisionarul! Noi analizam inregistrarile comisionarului. Acesta inregistreaza TVA-ul respectiv doar in scop statistic, nu pentru a si-l deduce, asa ca isi crediteaza un cont de evidenta din clasa 4 (446.3), in relatie finala cu beneficiarul intern caruia ii transfera dreptul de deducere. Acest cont (446.3) se debiteaza cu plata efectiva, soldul final fiind 0.
In acest fel, cine vrea sa verifice ulterior ce TVA s-a platit in vama pentru terti, afla imediat, doar consultand rulajul contului 446.3 si nici nu se transforma conturile de TVA propriu (442X) in varza cu carne din care nu mai intelegi nimic.
Lamurita?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#14 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 02 March 2011 - 03:20 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Mar 2 2011, 02:20 PM, a spus:

Si totusi e simplu... Gandeste asa: cine are dreptul sa deduca TVA ul respectiv? Soc importatoare (beneficiarul intern), nu comisionarul! Noi analizam inregistrarile comisionarului. Acesta inregistreaza TVA-ul respectiv doar in scop statistic, nu pentru a si-l deduce, asa ca isi crediteaza un cont de evidenta din clasa 4 (446.3), in relatie finala cu beneficiarul intern caruia ii transfera dreptul de deducere. Acest cont (446.3) se debiteaza cu plata efectiva, soldul final fiind 0.
In acest fel, cine vrea sa verifice ulterior ce TVA s-a platit in vama pentru terti, afla imediat, doar consultand rulajul contului 446.3 si nici nu se transforma conturile de TVA propriu (442X) in varza cu carne din care nu mai intelegi nimic.
Lamurita?
daaaaa!, si va multumesc din suflet! Acum vin cu o noua intrebare: Adica am o problema, tot de TVA, si imi cere doua moduri de rezolvare.
Societatea A livreaza produse finite clientului B pe baza avizului de expeditie. Produsele finite sunt evaluate la 130 lei, tva 19%(stiu ca acum e 24%!). Data expeditiei 15.12.N. Pe 05.01.N+1 se intocmeste factura, pret net 150 lei +TVA. se cer doua moduri de inreg in contabilitate. Eu am facut asa:
vanzari produse finite
418 = % 154,7
701 130
4428 24,7
Apoi, anulez inreg prin stornare in rosu si inregistrez factura:
4111 = % 178,5
701 150
4427 28,5

iar la client:
% = 408 154,7
371 130
4428 24,7
apoi stornare si inreg factura
% = 401 178,5
371 150
4426 28,5


care ar fi al doilea mod???



#15 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 02 March 2011 - 04:22 PM

nu e bine... 1. avizul nu e document fiscal tva... 2. ai uitat descarcarea de gestiune...
in opinia mea:
varianta 1:
pe 15.12:
desc gestiune in baza avizului 711=345 130
pe 31.12:
418=701 150
418=4427 28.5
pe 5 01
411-418 178.5

varianta 2:

pe 15.12
354=345 130
pe 5.01
345=354 130
711=345 130
sau direct 711=354 (nu e prevazut in omf 3055, dar eu zic ca se poate si asa - stiu eu pe cativa de aici care vor zice ca n-am dreptate, nu scrie in instructiuni=nu se poate)
411=701 150
411=4427 28.5

varianta 2 eludeaza tva si imp profit la 31.12, le amana pentru luna urmatoare, dar necesita un document suplimentar care trebuie intocmit pana la 31.dec - un proces verbal de custodie pentru produsele respective, intre furnizor si client.

Sper sa nu mai ceri ajutor la probleme simple, pune mana pe omf 3055, pe o monografie contabila... la prima te-am inteles, e o problema de mod de a judeca, dar asta e strict mecanica, de aplicare a monografiei!

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 02 March 2011 - 04:31 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#16 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 02 March 2011 - 10:07 PM

pt dl eugen ursache! Multumeesc foarte mult! imi insusesc critica, ideea este ca din omf 3055 nu prea pricep f bine, iar monografii contabile am doaaar ce am in cartile de la facultate. Stiti care este ironia... ca prof de la facultate a vazut varianta mea si a zis ca e bine, a scris-o chiar pe tabla!!! :smile: Ce sa mai cred! Mi-as dori sa gasesc o carte cu monografii contabile... ma gandesc ca poate la CECCAR exista, sincer nu am fost!!! Oricum, ina o data multumesc pentru timpul acordat! :thumbup:



#17 Adela89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 June 2011 - 09:47 AM

Eu am facut contabilitate in facultate doar in primul an. Practica am facut in anul II dar nu a avut prea multa treaba cu contabilitatea. Eu sunt de parere ca este o idee buna.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL