Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce se poate face cu suma din ct. 455 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce se poate face cu suma din ct. 455 ?


15 replies to this topic

#1 Guguianu Roxana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 23 September 2008 - 09:53 AM

As dori sa stiu parerea voastra despre aceasta problema:
O firma infiintata in 2000 este creditata in 2002 cu o suma destul de mare. In 2004 firma isi schimba denumirea si domeniul de activitate. Persoana care a facut creditarea nu mai are de-a face cu firma si nici nu cere restituirea creditarii.
As dori sa stiu ce se poate face cu acesata suma din contul 455, eventual daca se poate trece pe venit, care ar fi inregistrarile contabile si daca la acest venit trebuie platit impozit.
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 October 2008 - 03:02 PM




#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 10:35 AM

o idee: restituire creditare si sponsorizare cu aceeasi suma; rezulta venit impozabil.
455 = 5311
5311 = 7582

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 September 2008 - 10:35 AM

Madalina



#3 Guguianu Roxana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 23 September 2008 - 10:39 AM

Vezi postareamadalinab, la Sep 23 2008, 11:35 AM, a spus:

o idee: restituire creditare si sponsorizare cu aceeasi suma; rezulta venit impozabil.
455 = 5311
5311 = 7582
Ar fi o solutie, dar ca sa fac restituire creditare as avea nevoie de persoana care a creditat, dar ea nu mai face parte din firma. Si practic tot ea ar trebui sa faca si sponsorizarea.



#4 mcodreanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 October 2008 - 11:20 AM

Exista cumva un plafon la ct.4551?
La firma la care lucrez creste valoarea la ct.4551 lunar si nu se mai restituie ca nu sunt bani, intotdeauna cheltuielile sunt mai mari.
Poate cineva sa ma ajute?



#5 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 08 October 2008 - 11:34 AM

O idee ar fi sa se incerce prescrierea datoriei, avand in vedere ca au trecut 6 ani de la inregistrarea creantei (termenul de prescriptie e de 3 ani pt terti si 5 ani pt taxe); nu prea stiu care e procedura corecta pt asta, dar inregistrarea ar trebui sa fie
455 = 768
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#6 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 October 2008 - 12:49 PM

Ar putea majora capitalul social cu suma din contul 4551



#7 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2008 - 01:22 PM

Vezi postareastefy, la Oct 8 2008, 01:49 PM, a spus:

Ar putea majora capitalul social cu suma din contul 4551
Da, se poate majora capitalul social cu imprumutul de la asociati nerambursat.Procedura este la fel ca orice majorare, respectiv mentiuni la reg. com., iar dovada la registru este raportul expertului(pe baza contractului, doc. de incasare, fisa contului 455, nora contabila, si poate si alte doc.pe care le cere expertul).

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 08 October 2008 - 01:24 PM




#8 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 08 October 2008 - 02:27 PM

Mai oameni buni,

Citeaza

Persoana care a facut creditarea nu mai are de-a face cu firma si nici nu cere restituirea creditarii
asa ca nu are cum si de ce sa majoreze capitalul social...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#9 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2008 - 02:44 PM

Daca persoana nu are nicio legatura cu firma, suma imprumutata nu are ce cauta in ct. 455



#10 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 08 October 2008 - 03:06 PM

Vezi postareaGuguianu Roxana, la Sep 23 2008, 10:53 AM, a spus:

O firma infiintata in 2000 este creditata in 2002 cu o suma destul de mare. In 2004 firma isi schimba denumirea si domeniul de activitate. Persoana care a facut creditarea nu mai are de-a face cu firma si nici nu cere restituirea creditarii.
Ce intelege pasarea phoenix de aici? ca in 2002 un asociat a creditat firma, s-a inregistrat in 455 (corect), in 2004 a cesionat participarea la capitalul social - nu mai e asociat - dar nu a cerut restituirea creditului nici pana azi (nici nu vreau sa aflu de ce), si nici nu vrea/poate sa mai aiba legaturi cu firma respectiva. Asa ca e corect inregistrat in 455, nu se poate face majorare de capital, din motiv de lipsa persoana, si trebuie facut ceva cu suma respectiva, pe cale legala. Eu am propus prescriere, daca aveti alte propuneri la obiect, ok, dar intai cititi textul intrebarii si apoi formulati un raspuns.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#11 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 October 2008 - 04:23 PM

Pai daca a cesionat partile sociale a cedat tot (si activu si pasivu) , deci suma se poate restitui la ala ce a cumparat sau poate majora capitalu .



#12 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 10 October 2008 - 09:11 AM

Nu neaparat. Daca in actul de cesiune se specifica faptul ca cedeaza toate drepturile de creanta pe care le are asupra societatii in calitate de tert, de acord, altfel cedeaza doar obligatiile si drepturile nascute din faptul ca a fost asociat.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#13 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 October 2008 - 01:52 PM

Cine a initiat topicul cred ca nu mai este interesat de raspuns. Altfel ar veni cu lamuriri suplimentare la datele problemei. Altfel ne dam fiecare numai cu presupusul.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2008 - 02:33 PM

oricum, de pe 8 oct. - de cand am modificat titlul topicului si l-am mutat aici, au aparut inca 10 mesaje fata de cele 3 din sept., asta ca vedeti cat de important e sa-i dai un titlu sugestiv si sa-l pui unde trebuie :biggrin:

va multumesc mult pt participare si va asigur ca mesajele voastre cu siguranta vor fi de folos, daca nu initiatorului acestui topic, macar altora.

v-am pupat :thumbup:



#15 codrinastoianov

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 October 2008 - 07:11 PM

Majorarea de capital nu are legatura cu cel care a facut imprumutul. Hotararea AGA privind majorarea capitalului social se semneaza de catre asociatii actuali.



#16 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2008 - 10:30 AM

Daca persoana respectiva este fost asociat, si in perioada in care a fost asociat a acordat un imprumut firmei(in baza unui ctr.), atunci la iesirea din firma se trecea suma ramasa nerambursata intr-un alt cont(eu asa as fi facut). Daca timp de trei ani nu a solicitat rambursarea sumei, cred ca se poate aplica Decretul nr. 167/1958 privitor la prescripția extinctivă, si astfel, suma se inreg pe venituri, se plateste impozit, se distribuie ptr. dividende, imp.dividende, si se poate majora capitalul.

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 21 October 2008 - 10:30 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL