Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calculul concediului medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calculul concediului medical

3 replies to this topic

#1 carmen1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 September 2008 - 12:06 PM

salut!

cu concediile medicale--mama lor!!!!
dintre situatiile pe care le-am avut, o sa iau una care, cred ca e destul de simpla dar, si complicata: boala obisnuita-cod 01 in perioada - mentionez-calendaristica, scrisa de doctor pe certificat 01.08.2008-10.08.2008 (concediu a fost dat pe data de 31.07.2008). De precizat ca este concediu initial.
Pana aici totul pare foarte simplu.
dar:
conform legii 258...etc etc, lucrurile stau cam asa: primele 5 zile din concediu se platesc din fondul de salariii al unitatii, si urmatoarele din fondul national unic de asigurari sociale de sanatate. --bineinteles se platesc doar zilele lucratoare(la mine in firma, conform contract colectiv de munca sambata si duminica sunt zile nelucratoare)

bun pana aici:Acum incepe dansul: cum le inregistrez?
de pe 01.08 pana pe 05.08 (cele 5 zile) intalnim o sambata si o duminica: asta inseamna ca eu-firma ii platesc numai 3 zile sau merg mai departe pana pe data de 07.08.2008 si ii platesc 5 zile? ramanandu-mi numai o zi din FNUASS?
precizare : evident din cele 10 zile calendaristice, numai 6 sunt lucratoare deci omului i se vor plati numai 6.

Marea mea problema este cate zile i se platesc din fond salarii si cate din FNUASS din cele 6 in total? (asa e softul, tre sa inregisstrez corect eu)

eu am inregistrat asa: 3 zile din fons salarii si 3 din FNUASS iar experta noastra contabila m-a pus sa modific astfel: 5 zile din fond salarii si 1 zi din FNUASS
cum este corect pana la urma?

ms din suflet



#2 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 September 2008 - 05:53 PM

Din cate stiu eu, angajatorul suporta primele 5 zile calendaristice din CM. Cred ca e corect 5 zile firma si 1 zi FNUASS.




#3 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 24 September 2008 - 01:34 PM

Ai gandit bine carmen 1; 3 zile unitate si 3 fnuass; eu am ceru bani de la fnuass si m-au puricat alea la concedii medicale vreo 2 luni de zile sdupa care am luat si banutii :thumbup:



#4 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 24 September 2008 - 03:55 PM

Da, asa e, vroiam sa spun ca 5 zile calendaristice firma si restul de zile calendaristice, sunt tot 5 din FNUASS. Cate zile lucratoare sunt in primele zile calendaristice, atatea se platesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL