Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract intre producator agricol si fabrica conserve - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

Contract intre producator agricol si fabrica conserve

1 reply to this topic

#1 88Andrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 September 2008 - 10:27 AM

1as fi interesat sa stiu cum arata un astfel de contract(intre un producator agricol si o fabrica de conserve) unde (x)producatorul agricol se obliga sa furnizeze o anumita cantitate de legume la un anumit pret catre (y) fabrica de conserve pentru anul urmator.
2ce se intampla daca X in anul urmator este in imposibilitatea de a furniza produsele stabilite in contract?
3in cazul in care anul a fost slab productiv si prudusele au o calitate inferioara Y poate sa ii refuze produsele lui X ?
4la astfel de contarcte Y poate oferi avansuri catre X?



#2 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 28 September 2008 - 06:57 PM

Eu am vazut un asemenea contract , dar este la client !
Contractul este incheiat in felul urmator :
1) Producatorul se obliga sa furnizeze o anumita cantitate la un anumit pret pentru anul urmator .
2) Producatorul incheie si un contract de asigurare cu o societate de asigurari care verifica executarea tuturor lucrarilor agricole necesare acestei culturi , productia asigurata fiind 75 % din productia medie obtinuta in zona la aceasta cultura , in functie de fertilitatea terenului , 25 % din productie fiind franciza .
3) In cazul in care anul a fost slab productiv exista asigurarea , atunci cand se incheie contractul se specifica si care sunt cerintele minime de calitate necesare receptionarii recoltei , societatea de asigurari solicitand si o expertiza in acest sens .
4) Eu sunt de parere ca este obligatoriu sa se solicite si un avans la incheierea contractului , de cel putin 25 % din suma necesara infiintarii culturii , in contract urmand sa se specifice faptul ca daca beneficiarul nu cumpara productia rezultata in conditiile stabilite in contract , atunci pierde avansul acordat producatorului .

Sper ca ti-am fost de folos !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 September 2008 - 10:03 AM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL