Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
companie suedeza batjocoreste muncitori romani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


companie suedeza batjocoreste muncitori romani


1 reply to this topic

#1 Budei Costin Ciprian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 September 2008 - 09:20 PM

Buna ziua. Iata o schema simpla a unor succesiuni a ceea ce s-a intamplat nu numai mie personal ci si altor 53 de persoane ce au fost tratati barbar de o companie suedeza numita Jan Karlsson Skog AB: Fapte incriminatorii: - 54 de persoane sunt recrutate pentru munca forestiera in Suedia de catre un roman ce posteaza pe internet un anunt, cerand un comision de 100 de euro, ce ulterior se mareste la 300 de euro (100 euro transport Romania-Suedia), fara nici un fel de adeverinta. Parteneriatul acestuia este verificat si confirmat de mine personal prin convorbiri telefonice cu administratia companiei suedeze. -Odata ajunsi in Suedia dupa ce ziua plecarii este amanata de 2 ori din ratiuni obscure, suntem cazati intr-un beci din altruismul unui om, dupa ce petrecem ceasuri bune in ploaie si frig. Anuntata presa, compania acuza o confuzie cu partenerul roman. -54 de oameni, impartasind niveluri de educatie variate, principii de viata diferite, venind din toate colturile tarii. Situatia este tensionata, eu fiind ales drept lider pentru a discuta cu compania si a afla detalii. -Odata inceput lucrul, nu ni se acorda informatii precise despre salarizare, banuind astfel o masinarie de exploatare moderna a fortei de munca. -Banuielile mi se confirma si sfatuiesc pe ceilalti sa inceteze lucrul pana in momentul in care nu ni se va furniza o copie legitima conform careia suntem angajatii firmei respective.(ulterior am descoperit prin dovezi obiective ca de fapt, conditiile mentionate de partenerul roman erau o utopie, iar aici, firma isi crea un excedent prin testarea noastra psihologica, recte, voiau sa vada cat de mult putem munci si pentru cat de putin. Fireste, odata veniti de la o distanta de 4000 de km, cu familie in spate si datorii acasa, nu prea iti da mana sa negociezi sau sa ridici din sprancene si sa zici ca ai un contract semnat din tara si alte detalii contractuale, deoarece foarte vehement argumentul "sunt destui pesti in mare" este invocat). Aflasem totodata ca firma are 600 de angajati temporari si 30 de birocrati. Balanta sta in felul urmator, 30 de suedezi drept corp administrativ si 600 de muncitori din Thailanda, Polonia, Albania, Croatia, Moldova, Romania. Trebuia sa mergem exclusiv cu mijloacele d-lor de transport, nu puteam lucra cu alte echipe suedeze, nu am fost informati de existenta unui sindicat care sa ne informeze, toate aceste mici detalii intregind perspectiva unei masinarii de facut profit de pe spinarea muncitorilor rasarit-europeni si thailandezi, schema intuita de Curtea International a Drepturilor Omului si detaliata pe internet. -Datorita atitudinii mele incitante, conducerea companiei decide sa ma inlature, incalcand flagrant contractul sinalagmatic de lucru, prin nerespectarea termenului de angajare, prin neacordarea unui preaviz(practic am fost sunat in campul de lucru, sub lozinca acum o clipa lucrai, acum nu lucrezi), prin ambiguitatea salarizarii, si este gasit un motiv obscur prin care sa isi argumenteze decizia. Motivul este desfiintat prin dovezi. -Sunt nevoit sa indur o luna de zile de foame, sete, sa merg zeci de km cu bagajul pe care il aveam asupra mea (intentionam sa stau 2 ani de zile acolo), umilinte si refuzurile oricarui serviciu (atat serviciile sociale suedeze cat si ambasada si consulatul Romaniei), aceasta experienta fiind cea mai crunta si regretabila situatie mizerabila a vietii mele. Prejudicii: -odata cu plecarea mea in Suedia, avand confirmarea unui angajament pe termen lung, abandonez anul universitar (student la doua facultati, una in Chisinau ID, alta in Bucuresti), las in urma un serviciu stabil (Sales Manager la un cabinet oftalmic). -Cheltuieli enorme pentru drum si comisioane, totalizand aproximativ 2000 euro, bani imprumutati de la cunotinte. -Banca neachitata la timp si astfel Biroul de Credit. -Echilibrul si identitatea mea sociala si familiala sunt distruse: mama este pensionata pe caz de boala (pensie 80 de euro), tata este in concediu preoperatoriu (sciatica)si totodata in familia mea mai intra doi minori ce sunt elevi. -Sunt condamnat la mizerie in Suedia, fiind tratat cu iresponsabilitate si prostratie de catre o companie ce se vrea printre cele mai respectabile din Suedia. Dovezi: -Contract incheiat intre mine si compania suedeza, precontract incheiat in tara. -Asocierea legitima a partii intermediare romane cu compania suedeza (actualmente nici una din parti nu se recunosc, dezicandu-se de vreo colaborare vreodata)prin emailuri din partea companiei suedeze in care partea romana este mentionata, o discutie de 5 minute cu partea romana la telefon inregistrata in care acesta ofera detalii despre job, admite primirea celor 300 euro, discutii pe yahoo messenger precum si hartiile de transfer bancar a banilor in contul partii romane. Mentionez ca acesta este parte fizica. -Concediere scrisa de catre un supervizor ierarhic superior mie, invocand motive invalide, Ulterior aceasta hartie a fost cautata sa fie distrusa. -Discutii inregistrate de 25 si 45 de minute cu compania suedeza in care este reflectata atitudinea dumnealor sfidatoare de orice drept uman international, lege administrativa sau legislatie a muncii sub morala, noi suntem bogati, avem putere si influenta. In aceste inregistrari recunosc ca au gresit concediindu-ma prin telefon, fara preaviz, isi cer scuze pentru o saptamana de foame, sete, si umilintele la care am fost supus datorita incompetentei dumnealor. Totodata partea romana este amintita si confirmata ca fiind reprezentantul dumnealor in Romania. -Memorii scrise de doua persoane din comunitatea suedeza ce pot confirma cele spuse de mine (precum si ceilalti 53 de romani din care doar 16 mai lucreaza in prezent, bineinteles datorita "spotlight"ului cauzat de povestea mea mediatizata) Masuri: -Mentionez ca au fost avertizati inainte ca aceste masuri sa fie luate impotriva dumnealor: televiziunile, SV2, Via4, televiziuni nationale, au facut un reportaj cu povestea mea. linkul este http://anytime.tv4.se/webtv/?progId=659093...enderingdepartm ent=2.757 - Mai multe radiouri m-au intervievat: http://stage3.sr.se/webbradio/webbradio.as...&BroadcastD ate=&IsBlock=0 -Mai multe ziare au publicat povestea, inclusiv o revista internationala ce apare in Italia, Belgia, precum si in Scandinavia, ce va publica in luna octombrie un articol cu povestea mea (este in engleza linkul) : http://www.activeboard.com/forum.spark?for...opicID=20739188 Pretentii: -Fie pana la data de 05.09.2008 achitarea sumei de 33.250 Euro drept indemnizatie morala pentru ca viata mea sa isi reia cursul normal. Aceasta suma nu este un arbitrara ci exact suma pentru care am facut atatea sacrificii pentru a munci acolo 2 ani de zile. -In caz contrar, un proces de judecata, cu despagubire de un milion euro, informarea presei internationale, informarea tuturor serviciilor de protectie sociala despre felul in care compania respectiva trateaza muncitorii straini. Rugamintea mea catre dvs. este daca puteti analiza plauzibilitatea si obiectivitatea dovezilor mele, precum si alte sfaturi. De asemeni am fost informat ca trebuie sa trimit fotocopii ale actelor catre ambasada Romaniei din Stockholm, ca acestia sa trimita la randul lor la o alta autoritate care imi va da dreptul dupa ce analizeaza consistenta cazului sa comut procesul de judecata in Romania. Va pot pune la dispozitie orice materiale necesare pentru a va forma o opinie exhaustiva cu privire la aceasta chestiune.
Va multumesc,
Respectul meu sincer,
Budei Costin Ciprian



#2 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 06 November 2008 - 02:44 AM

E nasol ce ti s-a intamplat !
E bine ca nu te-ai lasat exploatat !
Chestia cu ziarele si televiziunea , chiar ca o sa-i usture undeva !
Trebuie sa aiba oamenii subiecte si autoritatile suedeze sa aiba grija ca asa ceva sa nu se mai intample !
Era normal ca autoritatile romane sa nu te bage in seama , pentru ca deocamdata asta este atitudinea angajatilor platiti din banii nostri ca sa reprezinte cetatenii romani in strainatate !
Spune povestea si la o televiziune din Romania si cel putin un post de radio !

Aceasta postare a fost editata de butelie: 06 November 2008 - 02:46 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL