Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajari la cab.expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajari la cab.expert contabil


16 replies to this topic

#1 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 October 2008 - 08:16 AM

Intrebare:
Un Cabinet expert contabil poate avea angajati ? se aplica prevederile art.16(1) sin Codul Muncii ?



#2 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 October 2008 - 10:16 AM

Sa cred ca nimeni nu stie? de ce cabinetele medicale, cele de avocatura, etc, pot avea angajati, dar cele de expert contabil nu ?
Este legal sau este vorba de discriminare ?
Va rog, nu aveti opinii ?




#3 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 06 October 2008 - 10:41 AM

Nu stiu cine ti-a zis tie ca un cabinet de contabilitate nu poate avea salariati. Pare absurd ce zici. Cabinetele de contabilitate au de obicei salariati. Chiar eu am lucrat la un cabinet de evidenta contabila.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#4 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 October 2008 - 12:14 PM

cei de la itm sustin asta - nici eu nu cred, dar nu stiu cu ce sa-i contrazic



#5 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 06 October 2008 - 12:53 PM

Poate nu ai pus intrebarea cum trebuie. Fiind societate, ai voie sa angajezi cate persoane vrei. Posibil ca cei de la ITM sa fi inteles ca e vorba de expert contabil ca si persoana fizica.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#6 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 October 2008 - 02:39 PM

tocmai, nu este srl, este cabinet ca si cele de medicina de familie, de avocatura, cu certificat de inregistrare fiscala, dar fara legatura cu registrul comertului.
aici este problema !!



#7 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 October 2008 - 04:24 PM

Se poate. Inspectorul de la ITM din orasul meu mi-a spus ca daca esti persoana fizica autorizata inregistrata la primarie atunci nu se poate dar daca ai cabinet (nu ai treaba cu primaria) atunci da.



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2008 - 04:45 PM

Daca acel "cabinet" functioneaza ca si PFA, atunci nu; daca acel "cabinet" este persoana juridica (SRL) atunci da.
Eu cred ca functionarii aia se refera la Firma de contabilitate cand spun "cabinet".
Parerea mea...
Dragos



#9 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 06 October 2008 - 05:18 PM

Vezi postareaandur, la Oct 6 2008, 10:16 AM, a spus:

Sa cred ca nimeni nu stie? de ce cabinetele medicale, cele de avocatura, etc, pot avea angajati, dar cele de expert contabil nu ?
Este legal sau este vorba de discriminare ?
Va rog, nu aveti opinii ?
pot avea angajati; exista inspector de personal care are evidenta persoanelor fizice



#10 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 October 2008 - 05:19 PM

Pe certificatul meu de inregistrare fiscala scrie 'Numele si prenumele - cabinet individual expert contabil'. Nu sunt nici PFA nici SRL.
Nu am numar la Reg. Comertului. Atasez certificatul pentru o lamurire cat mai exacta.

Fisiere atasate





#11 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 October 2008 - 05:26 PM

de acelasi certificat vorbesc si eu, acelasi ca la CMI, la cabinet de avocatura.
ei pot avea angajati, noi nu ?



#12 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 06 October 2008 - 05:52 PM

Vezi postareapetrisor, la Oct 6 2008, 05:19 PM, a spus:

Pe certificatul meu de inregistrare fiscala scrie 'Numele si prenumele - cabinet individual expert contabil'. Nu sunt nici PFA nici SRL.
Nu am numar la Reg. Comertului. Atasez certificatul pentru o lamurire cat mai exacta.
Profesiile libere si cele reglementate nu intra sub incidenta ordonantei de urgenta(OUG 4/2008, de modif a Legii 300/2004),articol 1 alin 2 potrivit acelorasi surse. Profesiile libere - medic, farmacist, avocat, notar, auditor financiar, executor judecatoresc, expert contabil, contabil autorizat, consultant fiscal - sunt reglementate prin legi speciale si sunt desfășurate sub forme de organizare, precum cabinete individuale, cabinete asociate, societăți civile profesionale.

Activitatea lor este prevăzută in alte acte normative, cum ar fi ordonanța guvernului 124/1998 privind organizarea și functionarea cabinetelor medicale, legea 151/1995 pentru organizarea și exercitarea profesiei de avocat, legea notarilor publici și a activității notariale 36/1995, ordonanța de urgență a guvernului 75/1999 privind activitatea de audit financiar.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 03:18 PM




#13 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 October 2008 - 06:04 PM

godzila, fii, te rog, mai explicit, in sensul : este sau nu este voie sa ai angajati ?



#14 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 07 October 2008 - 08:39 AM

ca si CMI, cabinetul de expert contabil are sediu, este inregistrat la CECCAR, (respectiv la ASP), dar nu are treaba cu primaria sau registrul comertului.primul are salariati, expertul de ce nu, doar nu este p.f. cizmar, frizer sau fierar, sau este ?



#15 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 07 October 2008 - 09:02 AM

Vezi postareaandur, la Oct 6 2008, 06:04 PM, a spus:

godzila, fii, te rog, mai explicit, in sensul : este sau nu este voie sa ai angajati ?
da, exp ctb are voie sa aiba angajati.
- vorbeste la ITM cu inspectorul care se ocupa de persoanele fizice



#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2008 - 08:32 PM

ileana nistor, te rog sa folosesti butonul ADDREPLY pentru a posta in forum. Butonul pe care l-ai folosit, REPORT, a trimis mesajul tau moderatorilor. Te rog sa fii mai atenta.

Ati primit acest mesaj, deoarece utilizatorul ileana nistor a raportat un topic sau un mesaj avand titlul de mai jos:
------------------------------------------------
Titlul Mesajului Raportat: angajari la cab.expert contabil
------------------------------------------------
Link Direct la Mesaj: http://www.conta.ro/...o...st&p=183696
------------------------------------------------
Mesajul Raportului:
Buna ! Cabinet expert contabil poate avea angajati. Chiar in declaratia de inregistrare fiscala 070 , la nr.4.3 apare date referitoare la vectorul fiscal ....privind impozitul pe salarii si contributii salariale , logic ca un cabinet exp.contabil poate avea angajati.
Madalina



#17 ileana nistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 19 October 2008 - 08:50 PM

Buna ! Cabinet expert contabil poate avea angajati. Chiar in declaratia de inregistrare fiscala 070 , la nr.4.3 apare date referitoare la vectorul fiscal ....privind impozitul pe salarii si contributii salariale , logic ca un cabinet exp.contabil poate avea angajati.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL