Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
evidenta stocuri restaurant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

evidenta stocuri restaurant


12 replies to this topic

#1 bebe nede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 02 September 2008 - 10:41 PM

Hello!
Am si eu o intrebare, dc se poate sa ma ajutati .... La un restaurant ( bar+bucatarie ) se poate tine evidenta stocurilor, atat de la bar, cat si de la buc, la pret de achizitie, folosind metoda global valorica, si inventarul intermitent? Sunt obligata sa tin evidenta la pret de vanzare, avand in vedere, de ex, meniul zilei care are pret fix, si dc as pune adaos com la fiecare produs in parte, asta ar insemnaaaa...................... sa innebunesc! Si in plus de asta, nu mi-ar mai iesi costul meniului, fiind fluctuant, datorita ingredientelor diferite. PLs help. Pot tine evid la pret de achizitie? ( societatea are program smart pos )

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 September 2008 - 01:41 PM




#2 tmscmarika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 September 2008 - 09:03 AM

Vezi postareabebe nede, la Sep 2 2008, 11:41 PM, a spus:

Hello!
Am si eu o intrebare, dc se poate sa ma ajutati .... La un restaurant ( bar+bucatarie ) se poate tine evidenta stocurilor, atat de la bar, cat si de la buc, la pret de achizitie, folosind metoda global valorica, si inventarul intermitent? Sunt obligata sa tin evidenta la pret de vanzare, avand in vedere, de ex, meniul zilei care are pret fix, si dc as pune adaos com la fiecare produs in parte, asta ar insemnaaaa...................... sa innebunesc! Si in plus de asta, nu mi-ar mai iesi costul meniului, fiind fluctuant, datorita ingredientelor diferite. PLs help. Pot tine evid la pret de achizitie? ( societatea are program smart pos )
E metoda pe care o folosesc si eu de ani de zile..




#3 plete

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 November 2008 - 01:01 PM

va rog ffff. mult ajutatima
O SC - activitate - bar, in 2007 a inregistrat pierdere, in ianuarie 2008 a inchis activitatea, a ramas cu marfa pe stoc cum scad acesta marfa pe care nu a vanduto.
O alta SC comercializeaza materiale de constructii (saci cu diverse prafuri), in urma conditiilor meteo unele sau deteriorat si nu mai pot fi vandute, cum trebuie sa procedez.
Va multumesc



#4 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 November 2008 - 03:53 PM

Te ajut cu mare placere cu o conditie :
sa-ti corectezi greselile gramaticale, rad si curcile de noi daca vad ca nu stim sa scriem corect .



#5 plete

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 November 2008 - 02:21 PM

Suze ca am suparat, dar nu a fost intentionat.
O societate comerciala, avand cod CAEN 5630 - baruri si alte activ. de servire a bauturilor, in perioada 01.01.2007 - 31.12.2007 a inregistrat pierdere. In ianuarie 2008 asociatii s-au hotarat sa inchida activitatea firmei. Contul 371 inregistreaza debit de 2233,90 ron. Cum pot scadea marfa care se afla in stoc?
O societate comerciala vinde materiale de constructii. Ca urmare a conditiilor meteo unele materiale s-au deteriorat si nu mai pot fi vandute, cum trebuie sa procedez?

Va multumesc pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 November 2008 - 06:03 PM
citare mesaj anterior




#6 zara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 November 2008 - 09:04 PM

Am si eu aceeasi situatie, contabilitate la bar-restaurant, multe stocuri , preturi diverse si simt ca incep sa o iau razna. De aceea m-am reorganizat, adik am inceput sa tin evidenta la pret de achizitie, valoric folosind inventarul intermitent. Ma intreb daca cei care procedeaza la fel au trecut si printr-un control de fond, daca au fost probleme si comentarii din partea domnilor inspectori.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 November 2008 - 07:29 PM

In cazul unui bar-restaurant se vand:
- marfuri la pret cu amanuntul (bautari la sticla, tigari), pentru care se intocmesc NIR-uri cu adaos comercial si pret de vanzare:
371 = %
401
378
4428
4426 = 401
5311 = %
707
4427
% = 371
378
607
4428
- produse finite obtinute in bucatarie si bar (mancaruri, cocteiluri), pentru care evidenta gestiunii de materii prime si produse finite este tinuta la pret de achizitie:
% = 401
301
4426
601=301
345=711
5311 = %
707
4427
711=345
Intocmesti NIR-uri , raport de gestiune zilnic, se scade cu raportul Z al zilei , ai stoc in permanenta valoric. La sfarsitul fiecarei luni sau dupa fiecare vanzare , faci descarcarea de gestiune a marfurilor vandute (cu coeficentul K ). Stocul rezultat la sfarsitul zilei , existent in raportul de gestiune zilnic , trebuie sa corespunda exact cu ce ai in unitate (valoare/buc, kg x cantitate).



#8 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 November 2008 - 08:06 PM

Pt. produse de bucatarie eu fac urmatoarele inregistrari:
345 = 711
601 = 301

371 = %
345
378
4428

711 = 121

5311= %
707
4427

% =371
378
607
4428


Pt. produse de bucatarie eu fac urmatoarele inregistrari:
345 = 711
601 = 301

371 = %
345
378
4428

711 = 121

5311= %
707
4427

% =371
378
607
4428



#9 andtur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2009 - 06:23 PM

OMEF 3512/2008 restricționează utilizarea inventarului intermitent în comerțul cu amănuntul în situația în care se folosește metoda global-valorică

pct. 40 anexa 1
ordinul cu anexe este pe http://codfiscal.net/omfp-17522005-regleme...ivele-europene/
Andrei T



#10 ALINAGABRIELA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 April 2009 - 03:25 PM

buna ziua

va rog sa imi spuneti si mie cum sa descarc din gestiune marfa vanduta la un bar, formulele contabile le stiu, dar nu sunt sigura pe metoda de determinare a k si pe sumele care le trec la 371 si 607. Va multumesc anticipat pentru ajutor



#11 ziziana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 12 April 2009 - 11:28 AM

Nu stiu exact la ce te referi cu "k" dar descarcarea de gestiune o faci la pretul de achizitionare a marfurilor

ex: 607=371 "pretul cu care ai cumparat marfurile".
Sper ca am inteles bine ce ai vrut sa intrebi si sper ca te-am ajutat cu ceva :sad:



#12 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 April 2009 - 09:18 PM

Vezi postareaALINAGABRIELA, la Apr 11 2009, 03:25 PM, a spus:

buna ziua

va rog sa imi spuneti si mie cum sa descarc din gestiune marfa vanduta la un bar, formulele contabile le stiu, dar nu sunt sigura pe metoda de determinare a k si pe sumele care le trec la 371 si 607. Va multumesc anticipat pentru ajutor
K= (Sold.o1.o1 378 +rulaje cumulate creditoare de la inceputul anului )/ (sold 01.01.371 +rulaje cumulate debitoare de la inceputul anului)- (sold 4428 la 01.01 +rulaj cumulat creditor 4428 daca esti platitor de TVA). Kx rulaj cumulat 707 = rulaj cumulat debitor 378. Calculezi diferenta dintre rulajul cumulat debitor cu cel inregistrat deja si iti rezulta suma ce trebuie sa o inregistrezi in luna. Diferenta se inregistreaza in 607



#13 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 April 2009 - 09:23 PM

ALINAGABRIELA, trimite-mi un mesaj personal,cu adresa ta de mail si eu o sa-ti trimit un model de calcul,as spune eu foarte OK, cu ajutorul caruia vei putea sa-ti verifici si corelarea soldurilor din balanta cu cele rezultate din calcul si cu raportul de gestiune intocmit de firma






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL