Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
livrare intracomunitara? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


livrare intracomunitara?


7 replies to this topic

#1 aureliaruja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 October 2008 - 08:12 AM

Poate ma poate ajuta cineva si pe mine ?
Am un client din germania . Eu achizitionez etichete din romania , le prelucrez si le facturez catre clientul meu din germania.
Clientul vine personal si le ridica din romania deci nu am transport sau expediere. Cum ar trebui sa ii facturez? cu tva sau fara? La ce articol din cod il pot incadra? Ce mentiune trebuie sa fac pe factura referitor la tva?
aureliaruja



#2 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 October 2008 - 10:44 AM

Din cate stiu eu daca clientul este inregistrat inscopuri tva in Germania factura este fara tva cu mentiunea "neimpozabil in Romania", iar daca este inregistrat in scouri tva in Romania factura este cu tva.
Poate mai sunt si alte pareri




#3 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 08 October 2008 - 12:06 PM

eu asa stiu ca trebuie atasat si CMR ..pt a dovedi faptul ca acestea au parasit tara ..Pe acelasi principiu sunt in Ro o gramada de soc italiene care achizitioneaza bunuri de aici pe firmele de acolo...dar aceste bunuri nu parasesc niciodata tara , ele fiind folosite de sediile de aici...in aceasta situatie sunt facturati cu TVA tocmai pt ca nu exista cmr care sa ateste parasirea teritoriului tarii...Intr-adevar am inteles ca etichetele voastre parasesc tara..dar acest lucru nu poate fi dovedit prin documente...iar atata timp cat iti lipsesc din documente trebuie si nu poti justifica livrarea intracomunitara , trebuie sa facturezi cu TVA!



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2008 - 12:23 PM

In conformitate cu prevederile art.126 alin.(1) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare:

Citeaza

Din punct de vedere al taxei sunt operatiuni impozabile in Romania cele care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) operatiunile care, in sensul art. 128 - 130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, in sfera taxei, efectuate cu plata;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi in Romania, in conformitate cu prevederile art. 132 si 133;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizata de o persoana impozabila, astfel cum este definita la art. 127 alin. (1), actionand ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din una dintre activitatile economice prevazute la art. 127 alin. (2).

Potrivit pct.2 alin.(1) de la Titlul VI din Normele metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare:

Citeaza

In sensul art. 126 alin. (1) din Codul fiscal, operatiunea nu este impozabila in Romania daca cel putin una din conditiile prevazute la lit. a) - d) nu este indeplinita.”

Dan



#5 Hades

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 16 October 2008 - 12:21 PM

Uana.be ai dreptate. Iti trebuie documentele care atesta transportul bunurilor , daca nu le ai ai probleme.
Domnul Dan I. cu tot respectul dar ... in opinia mea ar trebui sa va reactualizati cunostintele cu privire la legislatie. Din ce ati mentionat dumneavoastra nu prea se intelege scopul... atata timp cat nu se indeplinesc conditiile specificate mai sus te paste TVA-ul.

Daca ma insel, va rog sa ma corectati cu argumente.

Cu stima si respect
Hades



#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 October 2008 - 01:57 PM

Hades, nu este livrare intracomunitara, din moment ce bunurile sunt puse la dispozitia societatii germane IN RO, asa ca vei face factura CU TVA, locul livrarii fiind in RO. daca clientul german doreste recuperarea TVA-ului, o poate face prin reprezentant fiscal sau prin inregistrare in scop de TVA in RO.
Bea



#7 andtur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2009 - 08:38 PM

Vezi postareaBea, la Oct 16 2008, 01:57 PM, a spus:

Hades, nu este livrare intracomunitara, din moment ce bunurile sunt puse la dispozitia societatii germane IN RO, asa ca vei face factura CU TVA, locul livrarii fiind in RO. daca clientul german doreste recuperarea TVA-ului, o poate face prin reprezentant fiscal sau prin inregistrare in scop de TVA in RO.

opinia ANAF de pe http://codfiscal.net/anaf-scutirea-de-tva-...e-beneficar-ue/ aduce clarificari exacte in acest sens
Andrei T



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 09:28 AM

si daca eu cumpar ceva de dimensiuni mici si transport cu masina personala? de unde cumpar CMR? Stie cineva...va rog






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL