Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli cu protocolul si cheltuieli de consum-un sfat!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli cu protocolul si cheltuieli de consum-un sfat!!!

6 replies to this topic

#1 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 07 April 2005 - 09:03 AM

Am o rugaminte: Puteti sa-mi spune-ti va rog, la o microintreprindere nou infiintata, cat la suta putem avea cheltuieli cu protocolul?
Si daca stiti si o baza legala va rog sa-mi spune-ti.
O a doua problema: va rog sa-mi confirmati daca in cazul unui bar am voie sa trec pe bon de consum ceea ce foloseste patronul: adica ce bea:sucuri, b.alcoolice etc? Eu cred ca da.
Dar trebuie sa ma incadrez in cadrul unui procent?
Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc



#2 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2005 - 03:05 PM

Pentru o micro, cheltuielile de protocol nu au limita pentru ca nu afecteaza baza impozabila(3% din venituri);atentie,insa,daca esti platitoare de tva,va trebui sa faci calculul cheltuielilor de protocol,pentru ca tva-ul este deductibil doar pentru 2% cheltuieli de protocol calculat ca la platitorii de impozit pe profit;cat priveste "ce bea patronul",nu stiu sa-ti spun cum trebuie sa procedezi,nu cred ca are dreptul fara sa plateasca,parerea mea!!!!!(daca e vorba de Festival "38,nu sunt de acord sub nici o forma......am glumit,este barul meu preferat din Brasov,da-le sa bea cat vor...)




#3 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 07 April 2005 - 03:37 PM

iti multumesc mult arret pentru raspuns-asa am aflat si de clubul respectiv,eu nu auzisem de el :D
dar totusi mi se pare aiurea sa nu pot inregistra pe consum daca patronul vrea sa ia cu bun simt,bineinteles http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif un suc sau o apa minerala...
Pe 604 de exemplu.
Si o alta problema: :oops: 2% din ce?



#4 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2005 - 06:31 PM

pentru platitorii de impozit pe profit,cheltuielile cu protocolul sunt deductibile in procent de 2% aplicat asupra diferentei dintre total venituri impozabile si total cheltuieli aferente veniturilor impozabile,altele decat cheltuielile de protocol si cele cu impozitul pe profit;



#5 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 08 April 2005 - 10:38 AM

multumesc tare mult pentru ajutor



#6 madab

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 April 2005 - 12:26 PM

Salut!
Atentie!
Din cate stiu pentru cheltuielile de protocol aferente tigarilor si bauturilor alcoolice nu se deduce TVA, chiar daca sunt insotite de factura fiscala.
o zi buna!



#7 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 12 April 2005 - 08:33 AM

Sa vad daca am inteles:Inregistrez fiecare factura de protocol cu TVA aferent iar la sfarsit de luna fac:venituri-cheltuieli = profit brutx2% =cata TVA pot deduce?Stiu pe cineva care inregistreaza toate facturile de protocol fara TVA pentru a nu face calculul sau nu stiu de ce este corect?
Aceste reglementari apar in noul cod fiscal?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL