Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termen de prescriere pt.salarii? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


termen de prescriere pt.salarii?


6 replies to this topic

#1 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 October 2008 - 08:30 PM

stiti cumva, salariile neridicate au termen de prescriere? daca nu, ce se intampla cu aceasta datorie, nesolicitata?
Bea



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 08:57 AM

daca este cineva interesat:
din Codul Muncii, am gasit "Art. 166. - (1) Dreptul la actiune cu privire la drepturile salariale, precum si cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligatiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescriptie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoastere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului."

acum intrebarea se reformuleaza: alin.2. inseamna de fapt, ca daca angajatorul recunoaste datoria fata de angajat, in cadrul acelor 3 ani, daca in contabilitate figureaza suma datorata, si peste 15 ani poate sa solicite angajatul respectiva suma?

Bea



#3 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2008 - 10:16 AM

Cam asa ceva sau nu o mai recunosti :thumbup:
salut!



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2008 - 11:28 AM

Litera legii este de multe ori aberanta.
Eu cred ca legea spune ca acel termen de prescriere se intrerupe si incepe un nou termen de prescriere de 3 ani. Am auzit undeva ca la creante comerciale termenul functioneaza astfel dupa orice avizare / somatie a creditorului.
Dragos



#5 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 02:09 PM

negocont, atunci daca (conform legii) la inventarierea anuala trimiti extrasele pentru confirmarea soldurilor, inseamna, ca acel termen de prescriptie nu se termina niciodata?
Bea



#6 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2008 - 03:11 PM

Asa e Bea! Bine ochit! desi, referitor la salariile neridicate, nu cred ca trimite cineva adrese la sf de an... Insa referitor la clienti si furnizori, eu inteleg ca si tine ca nu se prescriu atata timp cat sunt trimise spre confirmare an de an!
preda



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 09:21 PM

Vezi postareaBea, la Oct 8 2008, 09:30 PM, a spus:

stiti cumva, salariile neridicate au termen de prescriere? daca nu, ce se intampla cu aceasta datorie, nesolicitata?
Sumele se pot prescrie in termen de 3 ani, conform art. 3 al Decretului nr. 167/1958 privitor la prescriptia extinctiva, daca conducerea hotaraste acest lucru, avand motive foarte bine intemeiate, dar fostii salariati trebuie instiintati cu privire la acest lucru. Eu stiu ca salariile neridicate se depun la banca si in caz de eroare se corecteaza statele de plata si Declaratiile aferente, salariile nu se prescriu decat in cazuri intemeiate, altfel esti obligat sa le platesti la timp, nu trebuie sa astepti sa fie solicitate de catre salariati.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL