Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004


23 replies to this topic

#21 turtle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 December 2008 - 07:56 PM

Am un PFA din 2006 și mi-am scos și eu CIF-ul de la ANAF (abia acum). Mă roade întrebarea dacă facturile emise de mine după 01.01.2007 și facturile primite în baza cărora mi-am dedus cheltuielile sunt valabile dacă au pe ele doar CNP-ul în loc să aibă CIF-ul (pe care, cum ziceam, l-am scos abia acum). Întreb asta pentru că o doamnă de la ANAF cu un aer de profesoară severă m-a întrebat privindu-mă pe deasupra ochelarilor cum anume am funcționat eu ca PFA în toată perioada asta de după 01.01.2007 dacă abia acum am venit la ei să-mi scot CIF-ul. Explicația mea că am emis facturile tot cu CNP-ul ca și până atunci n-a părut să-mi îmbunătățească imaginea în fața ei - zicea că facturile alea ar fi nule dacă nu au CIF-ul pe ele. Pe de altă parte altcineva mi-a spus că atâta timp cât abia acum am semnat de primire pentru CIF e ok că până acum am emis facturi doar cu CNP-ul. Mă poate lumina cineva care e adevărul?

După ce am luat CIF-ul am făcut apoi preschimbarea cu succes la ONRC Timișoara și am trecut și pe CAENv2 (totul a costat în jur de 130 RON). Au fost de completat cam multe formulare dar am fost plăcut surprins de profesionalismul domnișoarei care mi-a preluat documentele.

Mulțumesc.



#22 le_martin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 12:17 AM

Conform ordonantei 44/2008 data de guvernul Tariceanu trebuie schimbate tam-nisam toate actele firmei. Domnii de la Finante nici nu mai stiu cum sa ne ia banii si sa ne faca sa ne pierdem timpul alergand ca prostii de colo-colo dupa acte si semnaturi. Te prostesc cu legea in mana.
E strigator la cer: de vreme ce ai firma, de ce sa o mai reinregistrezi si sa platesti pentru asta? Ce rost are sa iti schimbi iar si iar certificatul de inregistrare fiscala?

OUG 44/2008 e o mare porcarie. Zice ca simplifica procedura. Halal! Alergi de-ti sar ochii, mai mult decat o faceai pentru vechea inregistrare (300/2004 ). Si platesti ca un prost aceleasi acte.

Cand s-o gasi cineva sa-i starpeasca pe serpii astia de guvernanti pe care-i incalzim la san?




#23 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 15 January 2009 - 02:56 PM

Vezi postareale_martin, la Jan 14 2009, 01:17 AM, a spus:

Conform ordonantei 44/2008 data de guvernul Tariceanu trebuie schimbate tam-nisam toate actele firmei. Domnii de la Finante nici nu mai stiu cum sa ne ia banii si sa ne faca sa ne pierdem timpul alergand ca prostii de colo-colo dupa acte si semnaturi. Te prostesc cu legea in mana.
E strigator la cer: de vreme ce ai firma, de ce sa o mai reinregistrezi si sa platesti pentru asta? Ce rost are sa iti schimbi iar si iar certificatul de inregistrare fiscala?

OUG 44/2008 e o mare porcarie. Zice ca simplifica procedura. Halal! Alergi de-ti sar ochii, mai mult decat o faceai pentru vechea inregistrare (300/2004 ). Si platesti ca un prost aceleasi acte.

Cand s-o gasi cineva sa-i starpeasca pe serpii astia de guvernanti pe care-i incalzim la san?

Ai perfecta dreptate!
Desi este un pas inainte sa dai posibilitatea PFA-urilor sa angajeze oameni, transformandu-te in intreprindere individuala, a taxa acest lucru cu 130 RON, si mai ales refuzul de a fi I.I. si consimtamantul scris ca ramai PFA simplu, mi se pare o mare smecherie...o metoda subtila de a mai baga bani in buzunarul statului!
Unde mai pui ca prosti ca mine s-au conformat legii prin care trebuia sa-ti schimbi codul CAEN, inca din aprilie, lucru pt care am cheltuit iarasi aproape 100RON si la cateva saptamani a aparut ordonanta asta care ma trimitea iar la R.C. cu alti bani...



#24 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 May 2009 - 01:58 AM

si voi acuma, avea si statul nevoie de bani :), oricum OUG 44/2008 mi se pare o idee buna






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL