Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004


23 replies to this topic

#1 oroles2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 13 October 2008 - 01:42 PM

Am inteles ca odata cu aprobarea OUG 44 din 2008 se vor opera si cateva schimbari legate de inregistrarea in Registrul Comertului, pentru cei care s-au autorizat potrivit legii 300 din 2004. Am inteles ca PFA-ul tau nu se va mai denumi "PF Xulsecu Yulescu" ci se va denumi "Xulsecu Yulescu Persoana Fizica Autorizata". Daca pana acum CIF-UL era la cei autorizati pe legea 300/2004 CNP-ul, dupa OUG 44/2008 CIF-ul nu mai este CNP-ul. Ma intereseaza doua aspecte:
1. Cum se opteaza pentru noua forma juridica (PFA/Persoana fizica proprietar al unei intreprinderi individuale)? Se depune doar o cerere la Registrul Comertului sau procedura este mai complicata?
2. Trebuie modificate stampilele?
Multumesc frumos!

Chiar nu are nimeni un raspuns la aceste intrebari? Sunt singurul care are astfel de preocupari metafizice?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:51 PM




#2 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2008 - 08:39 PM

Mergi la Registrul Comertului si se face schimbarea. Trebuie sa completezi cateva formulare, ai grija sa bifezi Persoana fizica sau Intreprindere individuala, dupa cum doresti sa faci transformarea. Te ajuta doamnele de acolo cu siguranta, iti vor lua si bani pentru asta (asistenta la completarea formularelor - vreo 30 de lei a fost la mine). Succes.

Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#3 csergiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 October 2008 - 06:00 PM

Citez

"
TERMEN
12 luni este termenul de la data intrării în vigoare a ordonanței de urgență în care PFA și asociațiile familiale au obligația de a opta în mod expres asupra noii forme de organizare sub care vor să-și continue activitatea
"

Stie cineva care sunt costurile pt acest demers impus de o ordonanta de urgenta ?

Adica eu am pfa si ma duc sa ma inregistrez din nou ca pfa si costa ?

Sau daca am acum pfa si modific in Intreprindere Individula cat cost ?


MErci!



#4 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 16 October 2008 - 06:47 PM

De unde e citatul ala ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:53 PM




#5 csergiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 October 2008 - 06:51 PM

http://www.capital.ro/index.php?section=ar...08641&rss=1

Art. 39. -
(1) Procedurile desfășurate potrivit Legii nr. 300/2004, cu modificările și completările ulterioare, se vor finaliza potrivit prevederilor legii aplicabile la data inițierii acestora.
(2) Persoanele fizice și asociațiile familiale autorizate și înregistrate în registrul comerțului în temeiul unor acte normative anterioare prezentei ordonanțe de urgență pot funcționa în baza certificatului de înregistrare, emis de oficiul registrului comerțului de pe lângă tribunal, un an de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență.
(3) Până la împlinirea termenului de un an, persoanele prevăzute la alin. (2) vor opta pentru desfășurarea activității în una dintre formele prevăzute de prezenta ordonanță de urgență. Dispozițiile cap. II se aplică în mod corespunzător.

(4) Persoanele prevăzute la alin. (2) care nu și-au exercitat dreptul de opțiune își încetează activitatea și vor fi radiate din registrul comerțului, din oficiu, fără nicio altă formalitate.

Vezi postareaunPFA, la Oct 14 2008, 09:39 PM, a spus:

Mergi la Registrul Comertului si se face schimbarea. Trebuie sa completezi cateva formulare, ai grija sa bifezi Persoana fizica sau Intreprindere individuala, dupa cum doresti sa faci transformarea. Te ajuta doamnele de acolo cu siguranta, iti vor lua si bani pentru asta (asistenta la completarea formularelor - vreo 30 de lei a fost la mine). Succes.
Sigur nu au fost alte costuri ? daor 30 RON si aia pt asistenta ?
Mie un "prieten" (nu mai stiu cum sa ii zic,daca tu zici ca a costat 30 RON) care lucreaza la registru mi-a cerut 100 RON pt treaba asta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 04:04 AM




#6 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 21 October 2008 - 11:55 AM

Buna,
am fost acum vreo doua luni la Registrul Comertului din Iasi. Aveam actele originale la mine, am crezut ca e simplu si se face pe loc. Dar am fost dezamagita, mi s-a dat un teanc de formulare ca sa le completez. Mi s-a spus ca mai nou trebuie si avize de la mediu, etc., exista un formular si pentru acest lucru. Apoi trebuie modificat Contractul de comodat pentru PFA in loc de Persoana fizica, trebuie aprobarea vecinilor daca sediul social e in bloc (am gasit un formular pe net, la legea asociatiilor de proprietari, parca). Si ma va costa vreo 150 lei, asa mi s-a spus.
Inca n-am reusit sa completez toate formularele :-) si, in plus, mi-e groaza ca va trebuie, probabil, sa schimb stampila , chitantierul, facturierul.



#7 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 24 October 2008 - 12:38 AM

Sunt un pic derutat (avand autorizatia eliberata pe baza legii 300/2004) - de la 01.01.2007 mi s-a eliberat un nou certificat de inregistrare fiscala care inlocuia CNP-ul cu CIF-ul pentru PFA. Practic este vorba de aceeasi modificare ca acum?

Aceasta postare a fost editata de k0b3: 24 October 2008 - 12:39 AM




#8 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2008 - 06:46 PM

Vezi postareak0b3, la Oct 24 2008, 01:38 AM, a spus:

Sunt un pic derutat (avand autorizatia eliberata pe baza legii 300/2004) - de la 01.01.2007 mi s-a eliberat un nou certificat de inregistrare fiscala care inlocuia CNP-ul cu CIF-ul pentru PFA. Practic este vorba de aceeasi modificare ca acum?
Acum e alta schimbare:
- in loc de "Numele_Tau Persoana Fizica" va fi "Numele_Tau Persoana Fizica Autorizata"
- se schima vechea codificare CAEN v1 in CAEN v2.

Succes!
Dan



#9 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2008 - 04:35 PM

Cam 150 lei costa toata treaba.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#10 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 November 2008 - 11:48 AM

sunt nedumerit
am un af , sunt platitor de tva
mai trebuie sa preschimb actele pentru intreprindere familiala?
:thumbup:



#11 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2008 - 08:40 PM

Pe undeva prin acest forum s-a postat intreaga OUG 44/2008. Nu e prea mare, citeste-o si tu si daca nu intelegi ceva, intreaba.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 10:54 PM
citare mesaj anterior

Dan



#12 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 22 November 2008 - 11:06 AM

totusi a reusit cineva sa-si preschimbe certificatul (pe legea 300) cu noul certificat?
ar fi foarte util sa descrie toti pasii si mai ales ce formulare trebuie completate (pe site la onrc nu sunt deloc informatii pentru preschimbare).
Pentru preschimbare sper ca nu trebuie sa venim cu toata lista de documente (ca cele specificate pt infiintare).



#13 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2008 - 03:49 PM

Eu am reusit si ar fi cam multi pasi de descris. Trebuie acordul asociatiei, actele in original, formularele ti le dau doamnele la registru, atata ca trebuie sa le completezi. De acasa de pe site e mai greu sa te orientezi, insa de obicei doamnele de la registru sunt amabile (eu am fost cu treburi si la Bucuresti, la Ilfov si la Dambovita si mi-au dat tot concursul).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 10:54 PM
citare mesaj anterior




#14 vdoryyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 November 2008 - 09:17 PM

Si eu am reusit aceasta preschimbare, dar am o intrebare: cum ramane cu casele de marcat? Trebuie modificat in antet denumirea firmei care acum nu se mai numeste P.F. ----- ci se numeste Intreprindere Individuala --------? Daca trebuie modificat e rau ca trebuie inlocuita memoria fiscala (300ron).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 10:55 PM
citare mesaj anterior




#15 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 03 December 2008 - 07:05 PM

Stie cineva cand expira termenul de 12 luni?



#16 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 03 December 2008 - 07:30 PM

Mai am o intrebare: exista vreo posibilitate de a se schimba administratorul unui PFA, adica PFA-ul sa fie preluat de catre altcineva?



#17 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2008 - 08:57 PM

Vezi postareaCornny, la Dec 3 2008, 07:30 PM, a spus:

Mai am o intrebare: exista vreo posibilitate de a se schimba administratorul unui PFA, adica PFA-ul sa fie preluat de catre altcineva?
IN NICI UN CAZ!



#18 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 04 December 2008 - 08:29 PM

Ce dezavantaje am daca aleg Intreprindere Individuala?



#19 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2008 - 11:06 PM

Vezi postareaCornny, la Dec 4 2008, 08:29 PM, a spus:

Ce dezavantaje am daca aleg Intreprindere Individuala?

Sau mai bine zis ce avantaje?



#20 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 December 2008 - 09:52 AM

Vezi postareaDan I., la Nov 10 2008, 08:40 PM, a spus:

Pe undeva prin acest forum s-a postat intreaga OUG 44/2008. Nu e prea mare, citeste-o si tu si daca nu intelegi ceva, intreaba.

Succes!

total aiurea

cei de la finante mi-au spus ca daca vreau pot sa raman cu aceeasi denumire de AF doar ca trebuie sa-mi schimb codul CAEN
pentru asta imi va trebui de la notariat un act constitutiv care costa vreo 40 ron

surpriza
cand am ajuns la notariat mi-a zis ca obligatoriu trebuie sa preschimb in intreprindere familiala
ca trebuie sa fac acel act constitutiv , procura notariala , specimen de semnatura care costa vreo 300 ron iar apoi sa merg sa depun actele la Registru Comertului
mi-a mai zis ca la intreprindere familiala pot depunere declaratia pentru somaj

astept parerile voastre






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL