Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
crestere si ingrijire copil 01.01.2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


crestere si ingrijire copil 01.01.2009

31 replies to this topic

#21 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 21 November 2008 - 02:21 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Nov 18 2008, 09:08 PM, a spus:

MO 746/04.11.2008
pag.6-7

Si apropo, acum toata lumea are acces la Monitorul Oficial. Daca ai fi rasfoit forumul la paginile legislative ai fi descoperit singura.
Gata putem lua monitoare gratis,apesi download,scrii codul,iei monitorul,citesti,injuri.Glumeam.?????
http://www.monitorul...nitor--297.html


Deci, totul era o gluma. Cel putin eu asta am inteles.



#22 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2008 - 02:45 PM

Pai intra si vezi daca poti sa citesti..




#23 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 23 November 2008 - 03:35 PM

Am si eu o intrebare...desi poate inca e prematur daca nu au aparut normele, totusi as vrea macar o opinie...Sunt in CIC 2, adica inainte de nasterea celui de al doilea copil am fost in CIC1 cele 12 luni anterioare care se cer in lege.Bun, sunt "in plata" cf. art.II al Legii indemnizatiei2009.Ideea e ca daca vreau sa optez pentru 85% la ce venituri se va aplica? la salariul(venituri impozabile cf. CF) anterior CIC1 sau la cei 600 ce i-am primit lunar in aceaste perioada(adica cele 12 luni din CIC 1 anterioare CIC2?Multumesc pt. orice parere.



#24 moraru anastasia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 02 December 2008 - 01:36 PM

Buna ziua tuturor.
Am intrebat la Directia de Munca locala cateva lucruri si mi-au spus asa:
1. Veniturile vor fi cele nete (nu a aparut inca nimic in monitor)
2. Cei care sunt in plata pot cere recalcul pentru lunile ramase
3. Se iau in calcul toate veniturile salariale care se declara in fisele fiscale .
4. Media celor 12 luni e anterioara nasterii copilului . Referitor la acest lucru daca va puteti interesa si voi as dori si alte pareri . Daca raman in concediu de maternitate 126 zile dupa ce am nascut acele venituri nu se iau in calcul in medie (eu asa inteleg din lege). Daca puteti intreba la Agentiile de Prestari sa vedeti ce parere au.



#25 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 December 2008 - 08:13 AM

O persoana cu contract partial 2 ore poate beneficia de CIC. S-a mai discutat dar parerile au fost impartite. Stie cineva ceva sigur?



#26 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2008 - 03:01 PM

Binenteles ca beneficiaza. Eu am avut caz concret: mamica a lucrat 12 luni anterioare nasterii copilului, din care 7 luni au fost cu norma redusa (2h/zi) si restul cu norma intreaga (8h/zi). Din cate stiu legea nu face distinctie intre norma intreaga/partiala. Referirea este la obtinerea de venituri impozabile.
Madalina



#27 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 05 December 2008 - 10:06 AM

si eu sunt in acelasi caz; voi naste in aprilie 2009 si am intrebat la asistenta sociala daca e vreo problema daca am doua luni doar 4h/zi; nu conteaza spun ei atat timp cat se vireaza impozit pe venit. :thumbup:



#28 aryanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 December 2008 - 10:20 AM

am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva:
daca o persoana a lucrat cu acte in Spania si este actualmente in somaj de acolo, dar acum locuieste in Romania si sotia sa urmeaza sa nasca. poate beneficia el de concediu de paternitate si sa se aplice legea cu 85% din venituri pe ultimele 12 luni(indemnizatia de somaj)? avand in vedere ca sotia este angajata doar de 4 luni. i se pot da 85 % din 800 euro cat e indemnizatia de somaj? sincer nu stiu unde sa intreb, ca e un caz mai special. va multumesc.



#29 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 December 2008 - 11:39 AM

Vezi postareamadalinab, la Dec 4 2008, 03:01 PM, a spus:

Binenteles ca beneficiaza. Eu am avut caz concret: mamica a lucrat 12 luni anterioare nasterii copilului, din care 7 luni au fost cu norma redusa (2h/zi) si restul cu norma intreaga (8h/zi). Din cate stiu legea nu face distinctie intre norma intreaga/partiala. Referirea este la obtinerea de venituri impozabile.
Ca intotdeauna prompta si la obiect. Multumesc Madalina



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 December 2008 - 12:14 PM

Vezi postareaaryanna, la Dec 5 2008, 10:20 AM, a spus:

am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva:
daca o persoana a lucrat cu acte in Spania si este actualmente in somaj de acolo, dar acum locuieste in Romania si sotia sa urmeaza sa nasca. poate beneficia el de concediu de paternitate si sa se aplice legea cu 85% din venituri pe ultimele 12 luni(indemnizatia de somaj)? avand in vedere ca sotia este angajata doar de 4 luni. i se pot da 85 % din 800 euro cat e indemnizatia de somaj? sincer nu stiu unde sa intreb, ca e un caz mai special. va multumesc.

din punctul meu de vedere NU beneficiaza, pentru ca impozitele nu au fost datorate statului roman.
va beneficia doar de alocatia copilului in valoare de 200 lei pentru 2 ani
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 aryanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 December 2008 - 12:55 PM

Vezi postareamony23, la Dec 7 2008, 12:14 PM, a spus:

Vezi postareaaryanna, la Dec 5 2008, 10:20 AM, a spus:

am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva:
daca o persoana a lucrat cu acte in Spania si este actualmente in somaj de acolo, dar acum locuieste in Romania si sotia sa urmeaza sa nasca. poate beneficia el de concediu de paternitate si sa se aplice legea cu 85% din venituri pe ultimele 12 luni(indemnizatia de somaj)? avand in vedere ca sotia este angajata doar de 4 luni. i se pot da 85 % din 800 euro cat e indemnizatia de somaj? sincer nu stiu unde sa intreb, ca e un caz mai special. va multumesc.

din punctul meu de vedere NU beneficiaza, pentru ca impozitele nu au fost datorate statului roman.
va beneficia doar de alocatia copilului in valoare de 200 lei pentru 2 ani
multumesc pentru lamuriri. merg sa intreb lsi a directia muncii dar pana nu apar normele de aplicare a legii nu stiu cat ma vor putea lamuri.



#32 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2008 - 11:08 PM

"Marian Sarbu, noul ministru al muncii, a recunoscut ca nu este sigur daca indemnizatiile mamelor vor creste din ianuarie.

Marian Sarbu a precizat ca, in acest moment, nu sunt prevazute termene clare in ce priveste majorarile, spunand ca "ar fi o ipocrizie sa anunt acum ca de la 1 ianuarie mamele pot beneficia de majorarea la 85% din venituri a indemnizatiei de crestere a copilului".

http://www.realitate...ura_418941.html
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL