Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intreprindere individuala (I.I.) - cu norma de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intreprindere individuala (I.I.) - cu norma de venit

4 replies to this topic

#1 csergiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 October 2008 - 05:55 PM

Stie cineva daca e posibil ca daca anterior am avut un PFA la care plateam impozit dupa norma de venit
si acum conform Ord. de urgență nr. 44/2008 daca trec la intreprindere individuala (ca sa pot avea angajati)
pot ramane la norma de venit ???



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 04 January 2009 - 08:00 PM

Pentru a ramane la norma de venit la care spuneti ca ati fost, trebuie ca in continuare sa desfasurati aceeasi activitate ( adica, inclusa in nomenclatorul emis de MF privind activitatile pentru care impozitul se calculeaza pe baza normei de venit...) si sa desfasurati aceasta activitate fara salariati. Daca nu sunt intrunite aceste 2 conditii ( si inteleg ca doriti sa angajati..) nu puteti. Va trebui sa treceti la impozit determinat in sistem real vezi art 49 al 1si2 din Cod Fiscal




#3 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 01:28 PM

Vezi postareacorpus, la Jan 4 2009, 08:00 PM, a spus:

Pentru a ramane la norma de venit la care spuneti ca ati fost, trebuie ca in continuare sa desfasurati aceeasi activitate ( adica, inclusa in nomenclatorul emis de MF privind activitatile pentru care impozitul se calculeaza pe baza normei de venit...) si sa desfasurati aceasta activitate fara salariati. Daca nu sunt intrunite aceste 2 conditii ( si inteleg ca doriti sa angajati..) nu puteti. Va trebui sa treceti la impozit determinat in sistem real vezi art 49 al 1si2 din Cod Fiscal

Sunt de acord cu parerea de mai sus, insa am intrebat si eu (ce-i drept, telefonic) o persoana de la Administratia Financiara sector 2, mi-au raspuns ca nu se poate, II trebuie sa fie la venit real, cea ce nu este scris nicaieri ... insa ce te faci, daca dai peste astfel de persoane/parari la AF. Te sfatuiesc sa lamuresti acest lucru la administratia financiara de care apartii.



#4 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 19 April 2010 - 02:50 PM

Vezi postareamooncitizen, la Jan 6 2009, 01:28 PM, a spus:

Sunt de acord cu parerea de mai sus, insa am intrebat si eu (ce-i drept, telefonic) o persoana de la Administratia Financiara sector 2, mi-au raspuns ca nu se poate, II trebuie sa fie la venit real, cea ce nu este scris nicaieri ... insa ce te faci, daca dai peste astfel de persoane/parari la AF. Te sfatuiesc sa lamuresti acest lucru la administratia financiara de care apartii.


Te inseli, scrie f clar in CF:
ART. 49

Stabilirea venitului net anual din activități independente pe baza normelor de venit

(1) Venitul net dintr-o activitate independentă, care este desemnată conform alin. (2) și care este desfășurată de către contribuabil, individual, fără salariați, se determină pe baza normelor de venit.



#5 tsm80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 August 2010 - 12:11 AM

As avea niste intrebari referitoare la o Intreprindere Individuala sau o Intreprindere Familiala in lumina noului Cod Fiscal si a normelor de aplicare a acestuia aparute luna trecuta.

1. Activitatea unei II poate fi reconsiderata drept activitate dependenta, conform acelorasi criterii ca si un PFA? Sa zicem ca II presteaza servicii catre un singur client (un SRL) catre care emite lunar cate o factura cu suma fixa, iar prestarea serviciilor se desfasoara la sediul social al II, iar uneori si la sediul clientului.

2. Aceeasi intrebare de mai sus, dar in cazul unei Intreprinderi Familiale. Activitatea ei poate fi reconsiderata dependenta in urma controlului, conform acelorasi criterii ca si pt un PFA?

3. Referitor la norma de venit: o II poate fi cu impozitare la norma de venit? Dar in cazul in care II are un salariat? Se poate aplica norma de venit si pt. salariat? Cum se platesc contributiile pt. un II (impozit, sanatate, pensii, somaj)? Se plateste contributia la norma de venit pt. posesorul II, si inca o data la norma de venit pt. salariat (deci practic totul dublat, ca si cand ar fi 2 norme) ? Sau se aplica norma de venit asupra intregii II, iar contributiile se platesc impreuna pentru posesorul II si pt salariat, pt. o singura norma pe tot II-ul? Sau poate (varianta cea mai logica si plauzibila), doar contributiile pt. posesorul II se platesc la norma de venit, iar pt. salariat se calculeaza contributiile ca si cand ar fi salariat la un SRL (cu contract de munca)?

4. Aceeasi intrebare de mai sus, dar in cazul in care avem un IF. Se poate aplica norma de venit pt. IF? Si cum se calculeaza in acest caz toate contributiile (sa zicem pt. mine si pt. sotia mea, care avem impreuna o Intreprindere Familiala)? La norma de venit pt. fiecare din noi?

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL