Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
teren agricol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


teren agricol

8 replies to this topic

#1 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 October 2008 - 10:53 AM

Buna,
Am cautat prin forum si nu am gasit nimic ca sa ma lamureasca, asa ca o sa expun problema aici.
Care sunt pasii ce trb urmati ptr a scoate un teren din circuit agricol, pentru un viitor proiect ce va curpinde probabil un centru comercial, locuinte individuale, imobile cu apartamente etc. Ma intereseaza si niste costuri aproximative.

Multumesc.
kathy



#2 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 19 October 2008 - 01:04 PM

Chiar nu stie nimeni, nu v-ati mai confruntat cu asa ceva????

kathy



#3 irimiamh

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 20 October 2008 - 06:18 PM

ar trebui sa fii mai explicit
terenul respectiv este al firmei tale sau al tau si vrei sa construiesti pe el?
costuri? depinde de materialele necesare si asta numai cineva din constructii stie
si ca orice constructie autorizatie nu stiu ce studiu.........
fara ceva bani de la tine sau altcineva nu poti reusi asa usor



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 21 October 2008 - 10:09 AM

@Kathy: Nu stiu daca ati observat, asta e un forum de conta, dar hai sa va bag in ceata de tot:

Bibliografie juridica: (extras din preambulul unei decizii de scoatere din circuitul agricol)
art 92, 93, 94 si 100 din L18/1991, L1/2000, OUG 102/2001, titlul 4 din L247/2005, titlul 12 L7/1996, ordinele comune MAPDR/MAI nr 897/07.09.2005 si 798/16.09.2005

Pasi (din aceeasi decizie, avizele pe care se bazeaza decizia):
obtinere aviz Of Cadastru si Publ Imob de teritoriu ca terenul e in intravilan
obtinere acord ANIF ca nu sunt lucrari de imbunatatiri funciare pe teren
obtinere certificat de urbanism

obtinere in baza acestor avize si acorduri a deciziei de scoatere din circuitul agricol al terenului, emisa de DADR de teritoriu.
Cel mai bine va duceti la DADR teritoriala si aflati amanunte suplimentare.

A, si inca ceva: daca terenul e in extravilan, trebuie facuta si trecerea in intravilan, de catre consiliul local al localitatii respective, si elaborat PUG SI PUZ...

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 21 October 2008 - 10:12 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 October 2008 - 10:25 AM

Vezi postareairimiamh, la Oct 21 2008, 04:18 AM, a spus:

ar trebui sa fii mai explicit
terenul respectiv este al firmei tale sau al tau si vrei sa construiesti pe el?
costuri? depinde de materialele necesare si asta numai cineva din constructii stie
si ca orice constructie autorizatie nu stiu ce studiu.........
fara ceva bani de la tine sau altcineva nu poti reusi asa usor

Eu nu ma refer la costurile constructiei. Am spus clar cine stie procedura de scoatere a unui teren din extravilan in intravilan si scoatere apoi din circuit agricol.
Oricum intre timp m-am documentat si in alta parte si in mare am aflat despre ce este vorba. O sa dau amanunte in momentul in care am un lucru concret.

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 21 2008, 08:09 PM, a spus:

@Kathy: Nu stiu daca ati observat, asta e un forum de conta, dar hai sa va bag in ceata de tot:

Bibliografie juridica: (extras din preambulul unei decizii de scoatere din circuitul agricol)
art 92, 93, 94 si 100 din L18/1991, L1/2000, OUG 102/2001, titlul 4 din L247/2005, titlul 12 L7/1996, ordinele comune MAPDR/MAI nr 897/07.09.2005 si 798/16.09.2005

Pasi (din aceeasi decizie, avizele pe care se bazeaza decizia):
obtinere aviz Of Cadastru si Publ Imob de teritoriu ca terenul e in intravilan
obtinere acord ANIF ca nu sunt lucrari de imbunatatiri funciare pe teren
obtinere certificat de urbanism

obtinere in baza acestor avize si acorduri a deciziei de scoatere din circuitul agricol al terenului, emisa de DADR de teritoriu.
Cel mai bine va duceti la DADR teritoriala si aflati amanunte suplimentare.

A, si inca ceva: daca terenul e in extravilan, trebuie facuta si trecerea in intravilan, de catre consiliul local al localitatii respective, si elaborat PUG SI PUZ...

Da stiu ca este forum de conta, dar in pricipiu tot despre acte este vorba. Iar la unele firme sa stii ca, contabilul se zbate sa afle care este procedura.
In fine, intre timp am aflat procedura. Ms oricum ptr explicatii.
kathy



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2008 - 11:30 AM

daca tot se pune problema "contabilul se zbate", aici e un forum de conta gratuit !! in plus, actele de care vb nu sunt de conta ci de JURIDIC, ca sa se zbata vreun contabil pt. tine aici, dar uite ca eugen :thumbup: chiar a avut atat de multa bunavointa sa te indrume, desi - repet - nu e treaba de contabil. de ce nu ai intrat pe un forum de juristi / avocati ?? ca sunt destule.

mai fratilor, care veniti cu faze d-astea : contabilul NU este jurist !!! cand o sa intelegeti chestia asta ??? de asemenea, NU este :
-secretara
-menajera (la modul nu face curat in firma, nu face cafeaua salariatilor)
-inspector de personal
-inspector protectia muncii
-curier, etc ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 October 2008 - 11:31 AM




#7 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 21 October 2008 - 12:17 PM

@kathy: Nu era nevoie sa fii asa acra, ti-am raspuns la intrebare doar ca sa nu te mai zbati pe uscat... Oricum, nu e vina mea "ca, contabilul" in loc sa faca ce a invatat tine loc de pres la usa. Pe undeva e chiar bine, abia mai invata cate ceva si din alte domenii, invatatura ce i-ar putea folosi candva in viata. Cam toti am trecut in perioada de ucenicie la locul de munca prin asa ceva :biggrin:. Dupa un timp inveti sa spui nu aberatiilor de genul asta, rezumandu-te la domeniul in care te-ai specializat intradevar si refuzi sa mai colaborezi cu specimenele care isi inchipuie ca au angajat un contabil sa le faca tot menajul.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#8 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 October 2008 - 01:02 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 21 2008, 10:17 PM, a spus:

@kathy: Nu era nevoie sa fii asa acra, ti-am raspuns la intrebare doar ca sa nu te mai zbati pe uscat... Oricum, nu e vina mea "ca, contabilul" in loc sa faca ce a invatat tine loc de pres la usa. Pe undeva e chiar bine, abia mai invata cate ceva si din alte domenii, invatatura ce i-ar putea folosi candva in viata. Cam toti am trecut in perioada de ucenicie la locul de munca prin asa ceva :biggrin:. Dupa un timp inveti sa spui nu aberatiilor de genul asta, rezumandu-te la domeniul in care te-ai specializat intradevar si refuzi sa mai colaborezi cu specimenele care isi inchipuie ca au angajat un contabil sa le faca tot menajul.

Nu am fost acra, eu doar ti-am dat un exemplu din multele pe care le-am vazut. Nu sunt in perioada de ucenicie cum crezi tu. Practic contabilitatea de 5 ani, numai ca acum sunt pe cont propriu in privinta asta, iar pe langa, am si o firma de consultanta si management in afaceri si ma interesa acest lucru deoarece va iesi un comision destul de "baban". Si nu ma zbat ca pestele pe uscat cum zici tu ptr ca deja demarez documentele.
Totul e sa nu te descurajezi din prima ca va fi greu sau dificil. Eu am ambitia de a lupta tot timpul ca sa reusesc si in acelasi timp capat si experienta.
Si sincer sa stii ca povestea cu terenul nu este treaba foarte grea. O sa va pun la curent cu toata procedura in momentul in care se finalizeaza totul, ca sa aiba detalii si alti contabili care se confrunta cu patroni imposibili.
kathy



#9 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 21 October 2008 - 01:27 PM

Vezi postareakathy, la Oct 21 2008, 02:02 PM, a spus:

Nu sunt in perioada de ucenicie cum crezi tu. Practic contabilitatea de 5 ani, numai ca acum sunt pe cont propriu in privinta asta, iar pe langa, am si o firma de consultanta si management in afaceri si ma interesa acest lucru deoarece va iesi un comision destul de "baban".
OK, scuze, nu esti ucenica, ai destula experienta in conta, probabil ca ai si atestatele de expert, auditor, si ACCA pe deasupra.
Cat despre consultanta si management, imi aduc aminte de una din legile lui Murphy, valabila si pentru mine, de altfel :thumbup: : "Cine stie, face. Cine nu stie, invata pe altii. Cine nu stie nici sa invete pe altii, conduce"

Citeaza

Si nu ma zbat ca pestele pe uscat cum zici tu ptr ca deja demarez documentele.
n-am scris nimic de nici un peste...

Citeaza

Totul e sa nu te descurajezi din prima ca va fi greu sau dificil. Eu am ambitia de a lupta tot timpul ca sa reusesc si in acelasi timp capat si experienta.
Corect, asta e modul in care trebuie abordate greutatile vietii, nu sa ne plangem de mila ca nu suntem in stare, dar nu prea are legatura cu ce se discuta aici.

Citeaza

Si sincer sa stii ca povestea cu terenul nu este treaba foarte grea. O sa va pun la curent cu toata procedura in momentul in care se finalizeaza totul, ca sa aiba detalii si alti contabili care se confrunta cu patroni imposibili.
Multumim, oricand e binevenita o informatie noua, in orice domeniu ar fi ea, nu se stie niciodata cand ar putea fi de folos.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL