Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despre subiectele date la examen CECCAR 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Despre subiectele date la examen CECCAR 2008


189 replies to this topic

#181 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 28 October 2008 - 11:15 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Oct 28 2008, 08:24 PM, a spus:

Vezi postareacarmenszlwa, la Oct 28 2008, 04:28 PM, a spus:

P.S. Eu am avut varianta 14. A auzit cineva de examenul analitic? Poate ma ajuta si pe mine, nu de alta dar in viitor poate ma voi mai lovi de acest lucru.
examenul analitic = analiza critică a unor cifre și indicatori, static și dinamic, prin raportarea la exerciții precedente, analize bugetare etc

Si definitia de mai sus ai luat-o dintr-un dictionar, sau de unde?
Trebuiau si ei sa formuleze subiectul de genul "punctati in jumatate pagina cateva idei cu privire la importanta efectuarii de analize economico-financiar-strategice in cadrul misiunilor de audit: in faza de documentare, cat si pe parcursul desfasurarii misiunii"...
Si cerinta trebuie NEAPARAT sa fie formulata asa am zis, pentru ca in facultatile din tara asta se face analiza economica (cu toate componentele), politici de Mn financiar, analiza strategica, si tot felul de alte cursuri, dar nu se foloseste expresia "examen analitic", nici oral, nici in cartile de analiza.
Mai mult, din exprimarea lor "examenul analitic", nu rezulta ce anume imi cer ei mie sa fac! Raspunsul meu perfect corect poate fi "ce-i cu el" ? Si am pretentia sa mi-l puncteze!
Revenind, eu prin examen analitic pot sa inteleg altceva, daca asa am eu chef... caci posed cunostinte suficiente de limba romana, pentru a-mi imagina multe sensuri si intelesuri... nu este o expresie care sa aiba o definitie valabila oriunde in lume, cum ar fi definitia Newton-ului (pe care da, o stiu si acum, caci unde ai un profesor bun, inveti cu placere, mergi la olimpiade, etc). Halal examen de audit am mai dat, dragilor :) :) :)



#182 davideg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 28 October 2008 - 11:27 PM

Parerea mea este ca nici astia din CECCARU'cu boi, nu stiu chestiile astea f bine si s-au gandit sa le afle de la noi :thumbup: .Acum fara misto, eu cred ca sunt rupti de realitate, traiesc doar printre carti, studii, conferinte si mai stiu eu ce intalniri de varf unde pun ei tara la cale si au uitat de fapt, ce face un contabil, chiar el si expert, in viata lui de zi cu zi.Nu e nici robot, nici supraom, nu le poate sti pe toate si nu poate tine minte atat de multa logoree scrisa cu copy paste de toti desteptii care scriu carti si ni le vand noua.Pana la urma ,el se lupta cu "utilizatorii"ca sa zic asa, sa-i lamureasca de ce s-a platit atat sau nu , de ce s-a platit mai tarziu sau mai devreme, de ce e atat de mult de plata sau de ce e atat de mult sau de putin profit?!In mintea lor e doar teorie si multa mandrie, ca asa e romanul, prost si fudul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:27 PM
citare mesaj anterior




#183 roxanatudosie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 October 2008 - 03:41 PM

[quote name='SupremeOn' date='Oct 28 2008, 11:41 PM' post='185814']


Draga SupremeOn..... geniala postarea ta........ eu as mai vrea sa sa completez la ce ai zis tu cu cateva intrebari......:

1. Cati din profesori de la CECCAR stiu toate cele 7 materii ?
2. Cati dintre expertii contabili actuali...... sau viitori stiu legile pe dinafara ?
3. Referitor la faptul ca trebuia sa raspunzi in ordinea care au fost puse intrebarile : Ce se intampla daca ai sarit peste una si raspunzi la sfarsit ? Nu se ia in considerare ?


si ar mai fi multe de spus.... Parerea mea este ca de exemplu contabilitatea..... este o materie imens de mare si ar fi trebuit ca cele 8 probleme sa fie din arii diferite ( IAS - gestiune- etc ) nu 5 intrebari IAS si 3 din stiu eu ce ...... si restul de materie .....? Ca sa nu mai zic......... sa promovezi examenul trebuie sa sti la fiecare materie 60% din teorie si 70% in total. Nu vi se pare un pic exagerat ? Poate daca s-ar fi dat examen pentru fiecare materie in parte ..... ok..... dar asa 3-4 materii intr-un singur examen........si doar 3 ore ? As fi vrut sa vad cati dintre membri CECCAR ar fi promovat examenul...... Cat despre a face sinteza unui subiect...... in ce limite ..20 cuvinte...40.....50.....o pagina..... Eu am avut intrebare de genul : " Confirmarea directa ( circularizarea ) . " ok , bun, nici nu am auzit de aceste cuvinte ..... sa scriu ce.... ce as considera eu ca inseamna ......pai la confirmarea directa as putea scrie vre-o 6 pagini ........... de ce ar putea insemna.......
Bafta multa tuturor.......... Va tin pumni..... Si speranta moare ultima.........



#184 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 October 2008 - 04:16 PM

Vezi postareadavideg, la Oct 29 2008, 01:27 AM, a spus:

Parerea mea este ca nici astia din CECCARU'cu boi, nu stiu chestiile astea f bine si s-au gandit sa le afle de la noi :thumbup: .Acum fara misto, eu cred ca sunt rupti de realitate, traiesc doar printre carti, studii, conferinte si mai stiu eu ce intalniri de varf unde pun ei tara la cale si au uitat de fapt, ce face un contabil, chiar el si expert, in viata lui de zi cu zi.Nu e nici robot, nici supraom, nu le poate sti pe toate si nu poate tine minte atat de multa logoree scrisa cu copy paste de toti desteptii care scriu carti si ni le vand noua.Pana la urma ,el se lupta cu "utilizatorii"ca sa zic asa, sa-i lamureasca de ce s-a platit atat sau nu , de ce s-a platit mai tarziu sau mai devreme, de ce e atat de mult de plata sau de ce e atat de mult sau de putin profit?!In mintea lor e doar teorie si multa mandrie, ca asa e romanul, prost si fudul.


bravo.
nici nu se putea spune mai bine.
asa e.
habar nu au ce teste au facut?
traim in Romania.
asta e.



#185 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 30 October 2008 - 03:22 AM

Dragul meu, NU STIU DE CE NU STII, dar nu ceccar-ul face subiectele... ceccar-ul doar organizeaza examenul. Subiectele le fac niste oarecare profi de la ase. Aia care si scriu acele carti de contabilitate dupa care toata tara chipurile trebuie sa se ghideze, dar de fapt toata tara ii contrazice. Acei profi care se si contrazic unii pe altii in opinii, etc. Acei profi care primesc bani pentru aceasta activitate indiferent daca noi credem ca nu au fost suficient de bine amestecate intrebarile intre ele (ne-au picat numai din conta de gestiune), de exemplu... In schimb, ceccar-ul ar trebui sa le impuna niste linii directoare acestor profi, sa le impuna cum trebuie sa fie subiectele, nu sa ii lase de capul lor. Dar, se pare ca, prin lege, nu ar avea voie... naspa treaba :) ...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 November 2008 - 01:16 PM
citare mesaj anterior




#186 roxanatudosie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 October 2008 - 09:31 AM

[Stimati colegi AMR 11 :thumbup:



#187 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 30 October 2008 - 01:53 PM

Eu sunt nemultumit si de modul cum s-au tinut cursurile.
Ma steptam la disciplinele teoretice sa existe o sistematizare a materiei. Nu sa ne dicteze iar noi sa scriem ca in facultate.
La Drept de pilda se poate face o sistemtizare a legii soc com si a legii insolventei astfel incat sa stii macar despre ce este vorba. Pe urma aprofundezi.

Oricum asta este... Orice sistem este perfectibil. Poate la anul, vor reusi sa schimbe ceva.



#188 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 10 November 2008 - 10:28 AM

Cred ca ai vrut sa scrii ca esti nemultumit de modul in care nu s-au tinut cursurile !
Din pacate , in Romania toti prostii au ajuns profesori la ASE !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 November 2008 - 01:16 PM
citare mesaj anterior




#189 michelle241279

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 November 2008 - 01:18 PM

Vezi postareaiulia constantin, la Oct 21 2008, 07:30 PM, a spus:

Buna! Eu am avut varianta 13. A mai avut cineva de pe forum "norocul asta"?
si eu am avut varianta 13 in prima zi mai sti ? la fiscalitate?
poti sa le postezi te rog?



#190 Reddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:Contabilitate

Postat 13 November 2008 - 09:45 PM

Vezi postareasimona_iassy, la Oct 24 2008, 10:56 AM, a spus:

Vezi postareaReddy, la Oct 24 2008, 11:10 AM, a spus:

Vezi postareaifrimion, la Oct 23 2008, 10:49 AM, a spus:

a putut copia cineva la acest examen? se da ceva la supraveghetor?
Da. Practic te lasa cu materialele pe masa ...
Presupun ca e o gluma... Noua ne-au spus clar inainte de a distribui subiectele: "Toate materialele ce pot constitui sursa de inspiratie sa dispara de langa voi." Si cum mai spunea cineva inaintea mea: nu vedeti ca ati gresit adresa? aici scriu oameni care AU REZOLVAT problemele, NU le-au copiat!!! :thumbup:

A avut cineva variantele 6,8 si 12 ca aici nu vad sa fi postat nimeni ce tip de subiecte s-au dat? Daca mi-au scapat mie imi cer scuze si va rog sa le mai postati o data.
Multumesc frumos!


Ti-e greu sa admiti ca ai dat un examen la care s-a copiat "din gros"? :frusty:
Ana






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL