Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despre subiectele date la examen CECCAR 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Despre subiectele date la examen CECCAR 2008


189 replies to this topic

#1 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 19 October 2008 - 01:23 PM

buna ziua
Am avut Varianta 11.Ma intereseaza daca a mai avut cineva varianta asta si cum ati rezolvat problemele la fiscalitate privind venitul brut din drepturi de proprietate intelectuala si venitul brut din conventie civila
la drepturi de proprietate am calculat impozit de 10%din venit brut.pentru determinarea venitului net am aplicat cota forfetara de 40% si am dedus si contributiile obligatorii.Totusi,in rezolvarile Ceccar-cluj,nu se aplicau contributiile desi in cod asa se specifica
art.50 venitul net din drepturi de proprietate se stabileste prin scaderea din venitul brut al urmatoarelor cheltuieli:
-o cheltuiala deductibila egala cu 40% din venitul brut
-contributii sociale obligatorii
la conventia civila cu optiune de venit brut,la fel.in rezolbvarile Clujului se calcula venit brut*16%*10 luni,rezultand impozit final
nu se aplica si contributiile?



#2 Ortansa Balaban

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2008 - 03:40 PM

poti sa ne spui si noua cum a fost la examen,te rog?




#3 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 19 October 2008 - 03:47 PM

La varianta mea(11)am avut asa:
conta-8 studii de caz din care multe cu obligatiuni si actiuni,2 probl.de consolidari de conturi(filiala si grup) si una usurica cu costul unui echipament
la fiscalitate:probl despre drept intelectual,cedare locuinta,impozit cladiri pers juridice,rezerva legala,pt.ce persoane se acorda deducerea-6 studii
la drept tot 6 studii de caz cu dividende,actiuni nominative,fuziune si nu mai stiu acum

La drept zic ca am facut tot,la fiscalitate m-am incurcat/nu sunt sigura la cele 2 subiecte anterior mentionate si la conta zic ca iau un 7(cred ca am gresit pe la actiuni proprii si la o problema de consolidari)
In mare,daca inveti,parcurgi studiile de caz,zic ca a avut dificultate medie spre usor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 07:54 PM




#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 October 2008 - 04:06 PM

Eu am avut varianta 13, dar nu a fost un numar chiar asa cu ghinion....sincer...comparativ cu anul trecut mi s-a parut mult mai usor...problemele nu au mai fost la fel de complexe...au fost mult mai scurte...
La conta am avut:
- o problema cu vanzare achitata in trei transe cu...dobanda
- o problema cu cumparari si vanzari de actiuni proprii...pe asta si eu am cam ametit-o...
- o problema cu vanzari de marfa si amabalaje returnabile...din care partial ramaneau la clienti
- o problema cu lease-back, am facut vanzarea, descarcarea unei cladiri...si facturarea de catre client a unei rate de leasing operational...nu sunt sigura ca am facut-o chiar bine
- o problema cu contractarea unui imprumut prin emisiune de obligatiuni
- o problema cu un flux de miscari in valuta
- si acum...nu-mi mai amintesc

La fiscalitate
- o singura problema cu acciza la import de cafea, si se dadea acciza/tona
- intrebari mai mult din codul de procedura fiscala, dintre care doua faceau referire la vectorul fiscal: cand se depune decla de mentiui...si ce informatii contine vectorul fiscal

La drept..la fel...cateva intrabari si cateva spete

Nu-mi place sa ma pronunt inainte de rezultat...dar...mi s-a parut mult mai usor decat anul trecut...poate doar am invatat eu mai bine

Si...au fost 15 variante de subiecte



#5 secex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 19 October 2008 - 04:23 PM

salut!
si mie mi s-a parut mai usor, dar inca nu s-a terminat! si anul trecut ziceam ca am facut si am picat cu 4 sutimi, asa ca....
in alta ordine de idei, ati observt ca la audit, in bibliografie, este si o carte de control? deoarece anul trecut la control am avut acel ghinionmonstru, stiu ca s-a scos materia, dar ce credeti, ne fac surpriza si anul asta cu intrebari de acolo?



#6 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 19 October 2008 - 04:34 PM

Buna tuturor.
Eu am fost numarul 7 si nu am de ce sa ma plang. Toate subiectele au fost din carte. O sa le postez in continuare ca le-am identificat acasa.
La fiscalitate n-am avut nici o problema de calcul, ci doar din codul de procedura, una clasif impoz directe/indir si una cu sub si ob impozitului.
Mi-am omorat creierii inainte de examen cu toate problemele propuse de ei in carte si la exam nu am primit nici una de calcul. Dar nu ma plang, s-a dat usor la fiscalitate, cel putin la mine.
La drept, au fost toate din carte dar sper ca toate rezolvarile adunate de pe net sa fie corecte.
Am vorbit cu calega de banca de la exam si mi-a zis ca ea a fost la cursuri Bucuresti si ca li s-au dat toate rezolvate. Le avea si la ea. Imi pare rau insa ca nu am vazut nicaieri postate pe acest forum sau pe alte grupuri problemele din carte rezolvate date de la cursurile din Bucuresti. Oare nimeni de pe forum nu a participat la cursuri Bucuresti sa ni le dea si noua? Si mai rau imi pare ca nu i-am cerut sa-mi trimita si mie rezolvarile pt eval, audit, doctrina... ca asta urmeaza acum. Da poate sa indura cineva sa le posteze acum.
La un moment dat supraveghetoarea a observat niste foi care ieseau dintr-o banca, iar cand a facut observatia, candidatului i s-au raspandit pe jos toate foile cu teorie dupa care copia. Dar nu i s-a facut nimic. Stau si ma intreb in conditiile astea, oare mai merita sa ma apuc sa tocesc la audit, expertiza, doctrina???

In continuare sunt subiectele de la var 7:
I. CONTABILATE

1. (Pb 512) Filiala F a achizitionat la 01.01.N un utilaj la costul de 100.000 um. In situatiile financiare ale filialei utilajul este amortizat linear in 10 ani. La nivel consolidat utilajul se amortizeaza in 5 ani si se estimeaza o valoare reziduala de 5.000 um. La 01.01.N+2, utilajul este vandut la pretul de 150.000 um. Filiala F a fost achizitionata in N-4.
Efectuati retratarile de omogenizare in exercitiile N, N+1, N+2 daca pentru consolidare se utilizeaza metoda bazata pe fluxuri. Cota de impozitare este de 16%.


2. (Pb 513) Filiala F a capitalizat la 01.01.N cheltuielide constituire de 50.000 um care sunt amortizate in 5 ani. Potrivit politicii grupului, cheltuielile de constituire afecteaza contul de profit si pierdere in exercitiul in care se efctueaza. (se aplica prevederile IAS 38)
Efectuati retratarile de omogenizare in exercitiile N si N+1 daca pentru consolidare se utilizeaza metoda bazata pe fluxuri.

3. (Pb 403) Societatea GAMA produce 3 tipuri de jucarii: ursuleti de plus, papusi de plastic si masinute.
Clasificati urmatoarele costuri in : costuri ale prpdusului / ale perioadei, costuri directe/indirecte.
a) Plasticul achizitionat pentru papusi
b) Amortizarea masinilor folosite pentru papusi
c) Amortizarea echipamentelor de impachetat folosite pentru toate produsele
d) Salariile muncitorilor care lucreaza doar la papusi
e) Salariul managerului.

4. (Pb 407)In cursul lunii ianuarie SC ALFA SA obtine produse finite, in urmataorele conditii: cheltuieli variabile de productie 5.000, cheltuieli fixe de productie 4.000 lei, capacitatea normala de productie 1.000 bucati, capacitatea reala de bucati 750 bucati.
Care este costul obtinerii produselor?

5. (Pb 411) In cursul lunii ianuarie, SC GAMA SA obtine produse finite in urmatoarele conditii: cheltuieli directe de productie 15.000 lei, cheltuieli indirecte de productie 15.000 lei, din care cheltuieli fixe de productie 5.000 lei, capacitatea normala de productie 2.000 bucati , capacitatea reala de productie 1.500 bucati.
Care este costul subactivitatii si cum afecteaza acesta costul produselor.

6. (Pb 475) Societatea ALFA SRL contracteaza la data de 1 ianuarie N un imprumut din emisiunea de obligatiuni in urmatoarele conditii: numar de obligatiuni emise 6.000, valoarea nominala a unei actiuni 1 leu, pret de emisiune 0.95 lei, pret de rambursare 1.11 lei, durata imprumutui 20 ani, raat anuala a dobanzii 10%. Imprumul este rambursat in rate anuale constante platibile la sfarsitul anului. Dobanda se achita odata cu rata anuala.
Ce inregistari se efectueaza conform OMFP nr. 1752/2005 in anul N pentru acest imprumut obligatar?


7. (Pb 488) Pe data de 01.01.N o societate a semnat un contract de vanzare-cumparare urmat de preluare in leasing operational pentru o cladire. Cladirea avea o valoare contabila de 12.000. Amortizarea calculate pana in momentul vanzarii a fost de 6.000 u.m. Pretul de vanzare este 40.000 u.m. Chiria anuala platita este de 8.000 um.
Sa se contabilizeze operatia de leas-back la societate X la data semnarii contratului, in conformitate cu OMEF 2374/2007.


8.(Pb 501) Efectuati inregistrarile contabile conform OMFP 1752/2005 pentru urmatoarele tarnzactii/operatii:
a. sunt emise 1.000 obligatiuni la pretul de emisiune de 9 um. pe obligatiune, valoarea nominala 10 u.m. pe obligatiune, durata imprumutului 5 ani, rata dobanzii anulae 10%. Dobanda se plateste la sfarsitul fiecarui an.
b. dupa 2 ani sunt rascumparate 250 obligatiuni la pretul de 11 um pe obligatiune, si le anuleaza
c. dupa 3 ani sunt rascumparate 250 obligatiuni la pretul de 8 um pe obligatiune, care se anuleaza.
d. la scadenta se ramburseaza restul obligatiunilor.


II. FISCALITATE

1. Până la ce dată poate organul fiscal poate să efectueze inspecţia fiscală şi, eventual, să modifice prin decizie de impunere impozitul pe profit aferent trimestrului I 2004? Explicaţi

2. Care este, potrivit Codului de procedură fiscală, momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului organului fiscal de a stabili impozite şi taxe şi cât este acest termen?

3. Una dintre componentele registrului contribuabililor este vectorul fiscal. La ce se referă informaţia conţinută în vestorul fiscal al unui contribuabil?

4. Organul fiscal transmite unui contribuabil decizia de impunere prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, însă scrisoarea este înapoiată de poştă cu menţiunea ?negăsit la domiciliu?. Ca urmare, organul fiscal decide comunicarea deciziei prin publicitate. În ce constă comunicarea prin publicitate?

5. Grupati veniturile de mai jos în impozite directe si impozite indirecte :
a) impozit pe profit;
b) taxa pe valoarea adaugata;
c) accize;
d) taxe vamale;
e) impozit pe dividende de la societatile comerciale;
f) impozit pe venit;
g) impozit pe veniturile microîntreprinderilor;

6. Societatea comerciala X SRL vireaza in luna aprilie 2008 suma de 120 lei reprezentand impozitul pe veniturile din salarii pentru salariata sa, Andreescu Andreea.
Identificati subiectul si obiectul impozitului pe veniturile din salarii in acest caz.

III. DREPT

1. (pb 174) Cum se constituie fondul de rezerva al unei societati pe actiuni? Motivati solutia aleasa.

2. (pb 203) S.B. persoana fizica, detine la SC ''OLIMP'' SRL 100 parti sociale a cate 10 lei fiecare, parti sociale asupra carora a constituit o garantie reala mobiliara (gaj) pentru a obtine un imprumut de la banca, imprumut necesar construirii unei case de vacanta.
Banca creditoare, vazand ca debitoarea nu restituie imprumutul, a trecut la executarea garantiei constituite asupra partilor sociale posedate de debitoare la SC OLIMP SRL. In caest sens s-a adresat instantei de judecata pentru a pronunta o hotarare care sa tina loc de act autentic a partilor sociale, banca urmand sa devina, astfel, asociat al societatii in cauza.
Banca creditoare poate sa devina asociat al SC OLIMP SRL prin executarea obiectului garantiei, respectiv prin preluarea fortata a partilor sociale detinute de debitorul sau? Motivati solutia.

3. (pb 208) Actionarii SC SN SA, reprezentand 10% din capitalul social, au solicitat instantei de judecata ca in baza art. 136 alin. 1 din Legea nr. 31/1990, republicata si modificata, sa desemneze doi experti pentru efectuarea unui audit cu privire la intreaga situatie economico-financiara a societatii.
Instanta de judecata va admite cererea formulata de actionari? Motivati solutia.

4. (pb 214) X doreste sa infiinteze o societate cu raspundere limitata in care sa fie asociat unic. Fiind proprietarul unui teren, X s-a hotarat sa foloseasca acest teren pentru constituirea societatii. Daca v-ar solicita pentru a-i da un raspuns, care dintre varianta (variantele) urmatoare considerati ca este (sunt) legala (legale)?
a) X va trebui sa incheie cu societatea un contract de vanzare-cumparare
b) X nu poate transmite terenul societatii pentru ca va exista mereu o confuzie de patrimoniu
c) Aducerea la capitalul social al societatii a unui teren nu este suficienta pentru constituirea ei si inmatricularea societatii.
d) Daca terenul are o valoare mai mare de 200 lei, atunci este suficient ca societatea sa se poata constitui.

5. (pb 3) Prin ce modalitati se realizeaza punerea in intarziere conf contextului art 3 alin2 din L.31/1990, republicata si modificata?

6. (pb 9) Intr-o societate cu raspundere limitata în care partile sociale apartin unei singure persoane exista ca organ de conducere adunarea generala a asociatilor? Asociatul unic poate îndeplini mandatul de administrator al societatii?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 07:59 PM




#7 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 19 October 2008 - 04:54 PM

Eugenia24,chiar ai avut super-super usor la fiscalitate.



#8 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 October 2008 - 05:08 PM

am avut varianta 5.cine a mai avut-o?
nasoale probleme,actiuni ,retratari de omogenizare ,metoda pe fluxuri ,ordin 1752 sa inreg.............. in fine.
la fiscalitate la ultima intrebare,,care este documentul in baza caruia se colecteaza tva in cazul livrarilor de sine,,eu am scris ,,AUTOFACTURA,,si cateva cuvintele de autofacturare.eu sper ca este ok!
la drept ca la toata lumea dar ,depinde de raspunsuri ptr.ca au fost multe contradictii aici pe forum.
Bafta la toata lumea si sa ne apucam pentru duminica viitoare.

cine a avut varianta 5.
la conta a fost o problema .Filiala f a capitalizat la 01.01 N .......parca ar fi problema 513 din carte dar nu mai stiu daca intrebarea ptr.raspuns era sa se utilizeze retratarile de omogenizare prin metoda pe fluxuri sau era prin metoda bazata pe solduri ,eu am facut-o pe fluxuri asa imi aduc minte ca daca cerea pe solduri erau alte inreg.contabile.
va rog cine isi aduce aminte exact sa-mi dea un raspuns.
multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 07:48 PM




#9 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 19 October 2008 - 05:40 PM

buna! eu am avut varianta 1? a mai avut cineva? pentru mine a fost cu noroc
la conta problemele1-7 conta de gestiune: una cu ct de rezulate pe functiuni cu umbrele papusi costul subactivitatii, clasificarea unor ch in costuri dir/indir, ale produsului, ale perioadei, cost complet de revenire si ultima a 8-a cu calcul imp pe profit datorat si constituire rezerva legala- toate din cele nerezolvate in carte
la fiscalitate din primele probleme: 1 cu imp dir si indir, clasif ch dede, nede, cu ded limitata, sub si ob impozit salarii AA, ce fel de cote sunt : procentuale regresive,..
la drept din primele 30 din carte: modalitati punere in intarziere, in ce conditii sunt numiti experti de jud delegat: pt aporturile in natura, ce trebuie sa contina raportul respectiv, daca la srl cu as unic exista aga si daca as unic poate fi administrator, daca contractele incheiate de o soc sunt lovite de nulitate pt ca la registru s-a constatat ca nu era ... la dosar( ce a cu sc mixam

A fost ok pt mine. Sper s-a pic pe subiect si la examenul urmator



#10 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 19 October 2008 - 06:22 PM

buna seara.
Am avut varianta 5. La conta a fost problema 513, cu metoda bazata pe fluxuri. Eu am cam facut-o varza. Si eu am un mare semn de intrebare referitor la problema de la fiscalitate cu autofactura; era punctata totusi cu 20%.
In rest, prea scurt timpul.



#11 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 October 2008 - 06:37 PM

varianta nr 15

conta- probleme numai din carte: 420; 423; 432; 434; 438; 489; 499; 513
fiscalitate- idem- 58; 81; 269; 167; 226; 111
drept: probleme din carte: 30; 34; 42; 49; 50; 51

mie una mi s-a parut usor...



#12 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 October 2008 - 06:51 PM

[quote name='simona_cruceru' date='Oct 19 2008, 07:22 PM' post='184792']
buna seara.
Eu zic ca este autofacturarea.
Asa am gandit-o.
Alte pareri?



#13 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 19 October 2008 - 07:01 PM

Intrebarile au fost intr-adevar mai accesibile decat in alti ani.
Chestiunea legata de copiat nu ma pronunt. Eu unul nu am incercat. Era destul de dificil sa copiezi.
Intr-adevar am observat si eu persoane care s-au inspirat insa erau mai tot timpul cu "scoate cartea-baga cartea", scoate foile-baga foile". Am observat ca la un moment data a renuntat si a iesit din sala printre primii. Deci, daca trebuie sa cauti ceea ce trebuie sa copiezi mai bine te lasi.

Cel mai bun lucru pentru mine a fost invatatul. Cu copiatul mai deloc.
Asta este.
Va doresc succes in continuare!



#14 alexa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 October 2008 - 07:34 PM

Si eu am avut tot varianta 11 si am facut la fiscalitate asa cum este si pe site la Ceccar Cluj, noi asa am rezolvat si la cursuri, problema se referea la cesiunea unor drepturi de proprietate intelectuala si conform art.52 impozitul este retinut aplicand cota de 10% LA VENITUL BRUT., iar la cealalta tot conform art 52, norme punctul 66 indice 1 16% asupra venitului brut.
Mie mi s-a parut exagerat de mult la contabilitate, in comparatie cu alte variante, a fost mult prea mult si greu...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 08:09 PM




#15 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 19 October 2008 - 07:44 PM

Asa am facut si eu



#16 vmvvv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 October 2008 - 07:56 PM

Vezi postareaEugenia24, la Oct 19 2008, 05:34 PM, a spus:

Eu am fost numarul 7 si nu am de ce sa ma plang.
In continuare sunt subiectele de la var 7[...]

corect ..;)
fiscalitate:
1-pb.239
2-243
3-248
4-269
5-1
6-11

bafta tuturor pe 26

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 08:17 PM




#17 anca.cantaragiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 October 2008 - 08:16 PM

Buna seara tuturor, eu am avut varianta 10, destul de mult de scris pt cat timp a fost, la contab au picat probleme din carte dar toate au fost din partea cu pb nerezolvate, la fiscalitate destul de accesibile, insa intr-adevar nu au fost postate pe forum toate rezolvarile subiectelor, la drept cred ca mi s-a parut cel mai greu, neavand raspunsuri exacte dupa care sa invat.
Poate are cineva raspunsuri corecte date de vreun profesor, sau macar verificate de cineva in cunostinta de cauza si doreste sa le posteze pe forum.
Ne-ar fi de mare ajutor. O sa incerc sa fac si eu rost de ce pot.



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2008 - 08:35 PM

Ileana, fara suparare, dar al treilea mesaj nu ti-l mai pun pe forum... :thumbup:
Foloseste butonul ADDREPLY situat in dreapta, jos in pagina.

Ati primit acest mesaj, deoarece utilizatorul ileana nistor a raportat un topic sau un mesaj avand titlul de mai jos:
------------------------------------------------
Titlul Mesajului Raportat: Despre subiectele date la examen CECCAR 2008
------------------------------------------------
Link Direct la Mesaj: http://www.conta.ro/...o...st&p=184793
------------------------------------------------
Mesajul Raportului:
Buna seara !!!! varianta 12 a avut-o cineva ?
la conta au fost probleme destul de grele , dintre problemele nerezolvate de la 398 incolo...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 08:36 PM

Madalina



#19 ileana nistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 19 October 2008 - 08:46 PM

Buna seara !!!! varianta 12 a avut-o cineva ?
la conta au fost probleme destul de grele , dintre problemele nerezolvate de la 398 incolo... :thumbup:



#20 ileana nistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 19 October 2008 - 08:58 PM

Madalina,

Imi cer scuze ...trimit pentru prima data msj. pe forum ....si nu am stiut cum sa le trimit.

Ms. pt intelegere !!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL