Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
documentatie pentru lucrari contractate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

documentatie pentru lucrari contractate

11 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 19 October 2008 - 04:06 PM

firma la care lucrez s-a inteles cu o asoc. de prop. sa-i faca anumite lucrari...gleduit,varuit...etcEu as vrea sa ma sfatuiti ..care sunt pasii de urmat pana la incheierea contractului...si daca aveti un model beton... multumesc!



#2 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 19 October 2008 - 05:48 PM

faci un deviz oferta apoi contract apoi la final situatie de lucrari si proces verbal de recetie finala.
acestea nu sunt atributii ale departamentului contabil ci a celui tehnic
in baza situatiei de lucrari dai in consum materialele folosite si inreg in ctb factura
Model de contract folosesti un model pt prestari servicii si beton nu inseamna un teanc de foi. sa fie simplu si la obiect
partile, obiectul contractului " lucrari de reparatii la casa scarii" de exemplu, durata lucrarii, valoarea contractului, modalitati de plata si termen ( daca te intelegi prin contract poti sa le facturezi si un avans) si clauze de reziliere ( care iti convin).
daca nu ai model de contract da-mi adresa de e-mail si-ti trimit

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 08:24 PM




#3 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 19 October 2008 - 07:50 PM

multumesc mult!
adresa mea marianan_marianan@yahoo.com

mai e ceva...firma are un depozit de materiale de constructii si lucreaza cu materialul firmei...
Daca esti din domeniul acesta invata-ma.te rog!Firma nu are salariati in domeniul tehnic...si atunci cu devizul oferta nu stiu cine se va ocupa,ca vad ca ma intreaba pe mine si eu habar nu am!



#4 oana trusescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 October 2008 - 10:18 AM

Vezi postareateofilia, la Oct 19 2008, 06:48 PM, a spus:

faci un deviz oferta apoi contract apoi la final situatie de lucrari si proces verbal de recetie finala.
acestea nu sunt atributii ale departamentului contabil ci a celui tehnic
in baza situatiei de lucrari dai in consum materialele folosite si inreg in ctb factura
Model de contract folosesti un model pt prestari servicii si beton nu inseamna un teanc de foi. sa fie simplu si la obiect
partile, obiectul contractului " lucrari de reparatii la casa scarii" de exemplu, durata lucrarii, valoarea contractului, modalitati de plata si termen ( daca te intelegi prin contract poti sa le facturezi si un avans) si clauze de reziliere ( care iti convin).
daca nu ai model de contract da-mi adresa de e-mail si-ti trimit
AS PUTEA SA TE AJUT SI EU , ASA AM INCEPUT SI EU. SUNT CONTABILA DAR AM AJUNS SA FAC SI DEVIZE SI SITUATII DE LUCRARI

adresa mea de mail este oana.trusescu@gmail.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 07:33 PM




#5 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 October 2008 - 09:13 PM

[multumesc mult.Am cerut urgent pt ca si pe mine m-a pistonat administratorul...dar vad ca acum numai zice nimic...poate a renunttat..sau s-a descurcat in alt mog nu stiu cat de legal...dar te am in vedere :biggrin:



#6 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 04 March 2009 - 10:45 AM

Va rog mult un sfat.
Cum s-ar putea rezolva problema urmatoare: in decembrie 2008 s-au facturat executari lucrari de canalizare si executare lucrari reparatii catre alta firma, s-a facut deviz dar lucrarile s-au efectuat efectiv in ianuarie si februarie 2009 si s-au facut intrari de materiale tot in ianuarie si februarie. Facturile au fost incasate cu chitanta in ianuarie.
Lasand la o parte nerespectarea pasilor cu contractul, devizul, situatia de lucrari, cum as putea inregistra cat mai corect in contabilitate?Sa trec facturile in contul 472 - dar apoi nu am nici o baza sa fac 472=704.



#7 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 04 March 2009 - 11:06 AM

Incearca, baza pt 472=704 este PV de receptie finala, dar nu stiu cat de corecta e inregistrarea pe 472, in definitiv pe factura scrie lucrari efectuate, un eventual control ti-o trece rapid pe venituri, de unde impozit, majorari, daca nu si mai rau. Mai bine vorbeste cu clientul si modificati factura, treceti-o ca avans, si o inchideti la data PV de receptie, cu factura finala.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 04 March 2009 - 11:10 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#8 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 March 2009 - 01:47 PM

Vezi postareaovidiu79b, la Mar 4 2009, 11:45 AM, a spus:

Va rog mult un sfat.
Cum s-ar putea rezolva problema urmatoare: in decembrie 2008 s-au facturat executari lucrari de canalizare si executare lucrari reparatii catre alta firma, s-a facut deviz dar lucrarile s-au efectuat efectiv in ianuarie si februarie 2009 si s-au facut intrari de materiale tot in ianuarie si februarie. Facturile au fost incasate cu chitanta in ianuarie.
Lasand la o parte nerespectarea pasilor cu contractul, devizul, situatia de lucrari, cum as putea inregistra cat mai corect in contabilitate?Sa trec facturile in contul 472 - dar apoi nu am nici o baza sa fac 472=704.
Deci în decembrie ai făcut pe baza facturii emise înregistrarea
411 = % 704, 4427
În ianuarie ați încasat deci ați înregistrat 5311 = 411 (dar factura a fost sub 5000 lei ??? Poate. În caz contrar...vedeți că sunt niște reguli privind limitarea plăților în numerar.
Și acum cuiul li Pepelea: Pe decembrie 2008, pe exercițiul pe care faceți bilanț, nu aveți costuri,da???
Păi varianta 1 ... știind acum exact ce și cât, pentru cât, de unde, trebuia să vă aprovizionați pentru a face lucrările facturate, preliminați costurile făcând 6xx = 408 facturi de primit ori nesosite. Și-n ianuarie și februare pe baza facturilor primite veți înregistra % 4426 , 408 = 401 analitic furnizorul. Cât despre tot ce spuneți în rest... este treaba Curții de conturi! Dacă citesc ziare. Sau se uită prin documente. Pentru fisc, poate că pe decembrie ar fi un venit fără costuri și cu profit impozabil, care în ianuarie se transformă în costuri fără venituri, deci pierderi. Explicația constă în necesitatea respectării corespondenței veniturilor cu cheltuieli și a principiului prudențialității. Dar ...la TVA s-a operat corect, pe decembrie colecată, pe ianuarie și februarie, deductibila. De fapt în construcțiile nu se pretează a fi tratată ca și o farmacie, nu?
Ce s-as decontat, trebuie executat, țigla trebuie să ajungă pe casă, și conducta în pământ!
Varianta 2. .care nu este pretabil din ce am înțeles ar fi să tratați factura emisă ca pentru avans, dar nefiind încasat ...nu are nici un farmec. Cred eu.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 04 March 2009 - 01:52 PM




#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2009 - 07:41 PM

Pentru lucrarile de reparatii ale activelor nu este necesara incheierea unui contract, este suficienta emiterea facturii la intreaga valoare a lucrarilor de reparatii. In acesta situatie facturile sunt corect inregistrate pe venituri in decembrie 2008, nefiind lucrari care se deconteaza pe baza de situatii de lucrari.
Norme metodologice:
48 . Pentru a deduce cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii trebuie sa se indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
- serviciile trebuie sa fie efectiv prestate, sa fie executate in baza unui contract incheiat intre parti sau in baza oricarei forme contractuale prevazute de lege; justificarea prestarii efective a serviciilor se efectueaza prin: situatii de lucrari, procese-verbale de receptie, rapoarte de lucru, studii de fezabilitate, de piata sau orice alte materiale corespunzatoare;
- contribuabilul trebuie sa dovedeasca necesitatea efectuarii cheltuielilor prin specificul activitatilor desfasurate.
Nu intra sub incidenta conditiei privitoare la incheierea contractelor de prestari de servicii, prevazuta la art. 21 alin. (4) lit. m) din Codul fiscal, serviciile cu caracter ocazional prestate de persoane fizice autorizate si de persoane juridice, cum sunt: cele de intretinere si reparare a activelor, serviciile postale, serviciile de comunicatii si de multiplicare, parcare, transport si altele asemenea.



#10 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 March 2009 - 08:02 PM

Rog să nu vă lăsați influențați în aplicare de punctele mele de vederi exprimate.
Dar ...ca reglementare... cam într-o oală au fost băgate toate, și management, și...și...prestări servicii...adică construcții și instalații pentru care se fac situații de lucrări , procese verbale de recepție. Că specificitatea a fost generalizată... mai că pricep... dar PFA-urile de ce au fost exceptate, hodoronc-tronc de aceeași obligații, sau cele "cu specific de întreținere și reparații active sau/și etc.etc .
Și că studiile de fezabilitate trebuie să fie de față! Așa e . Dar nu pentru ca cei care fac inbspecția să le copieze drept documentar pentru viitoare prestații, făcute de mama, tata, ori feciorii sau fiice! Că uită căt de simplu e. Și ce bine e plătit!
Sau nu vi se pare că aceea necesitatede fapt este conectivitateși că totul e cine vinde gogoașe și cine le înghite! Că cine a fost plătit se vede de la o poștă. Fără a dovedi că a și fost expediat prin poștă!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 04 March 2009 - 08:08 PM




#11 costi61

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 March 2009 - 12:32 PM

Vezi postareateofilia, la Oct 19 2008, 05:48 PM, a spus:

faci un deviz oferta apoi contract apoi la final situatie de lucrari si proces verbal de recetie finala.
acestea nu sunt atributii ale departamentului contabil ci a celui tehnic
in baza situatiei de lucrari dai in consum materialele folosite si inreg in ctb factura
Model de contract folosesti un model pt prestari servicii si beton nu inseamna un teanc de foi. sa fie simplu si la obiect
partile, obiectul contractului " lucrari de reparatii la casa scarii" de exemplu, durata lucrarii, valoarea contractului, modalitati de plata si termen ( daca te intelegi prin contract poti sa le facturezi si un avans) si clauze de reziliere ( care iti convin).
daca nu ai model de contract da-mi adresa de e-mail si-ti trimit
Buna ziua,
Sunt si eu interesat de procedurile(pasii) de urmat in lucrari de instalatii electrice,montaj sisteme receptie satelit,instalatii electrice energie alternativa.
Cum ar fi : 1.comanda,2.contract,3.deviz,etc. si unde pot gasi formulare , tipizate sau modele pentru acestea. Multumesc anticipat!
COSTI - REALT COVASNA - realtsrl@yahoo.com



#12 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 05 March 2009 - 04:36 PM

Multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca varianta d-lui Mares este o solutie.Ma gandeam insa sa fac intrarile in conturile de materiale si apoi sa le dau in consum.
Am mai aflat ca 408 ar trebui sa contina si TVA. In fine, eu caut o portita, caci daca era totul bine era de la inceput...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL