Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
R.O.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

R.O.I.


10 replies to this topic

#1 mela-dia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 October 2008 - 06:36 PM

Buna seara
Am o intrebare. Am cautat pe forum dar nu am intalnit nimic asemanator.
R.O.I. (regulamentul de ordine interioara) poate inlocui Contractul colectiv de munca la nivel de societate?. Este obligatoriu sa existe la orice societate indiferent daca are sau nu un Contract colectiv de munca? (ma refer la societati cu nr. mic de angajati inter 3 si 20)

Imi poate raspunde cineva la intrebare?
Multumesc.



#2 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2008 - 08:04 PM

Codul muncii:
Art. 262. - (1) Întocmirea regulamentului intern la nivelul fiecărui angajator se realizează în
termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentului cod.
(2) În cazul angajatorilor înființați după intrarea în vigoare a prezentului cod, termenul de 60 de
zile prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data dobândirii personalității juridice.




#3 mela-dia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 October 2008 - 05:20 AM

Multumesc pentru raspuns. Am inteles ca Regulamentul intern este obligatoriu pentru fiecare angajat. Dar acest Regulament poate tine loc si de contract colectiv de munca la nivelul societatilor mici?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 21 October 2008 - 07:49 AM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2008 - 11:16 AM

sigur ca nu, pt simplu motiv ca nu are stipulari de natura salariala (nivele de salarii, coeficienti...). asta vedeai si singurica daca aveai curiozitatea sa citesti un contract colectiv de munca (de ex. cel la nivel national - exista postat si aici pe forum), banuiesc ca un model de ROI ai citit deja (ai si din asta la "modele fisiere...")

daca-mi permiti un sfat, ca o om cu multa experinta : citeste-le pe amandoua, iti vor folosi ! :thumbup:



#5 mela-dia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 October 2008 - 03:58 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 21 2008, 12:16 PM, a spus:

sigur ca nu, pt simplu motiv ca nu are stipulari de natura salariala (nivele de salarii, coeficienti...). asta vedeai si singurica daca aveai curiozitatea sa citesti un contract colectiv de munca (de ex. cel la nivel national - exista postat si aici pe forum), banuiesc ca un model de ROI ai citit deja (ai si din asta la "modele fisiere...")

daca-mi permiti un sfat, ca o om cu multa experinta : citeste-le pe amandoua, iti vor folosi ! :thumbup:

Multumesc inca o data, nu-mi pica bine mustruluiala, dar este de folos. Cand lipsa de timp te sugruma incerci sa afli raspunsuri cu ajutorul altora. E mult mai convenabil, dar nu intotdeauna eficient.
Inca o data multumesc pentru ajutor



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 11:27 AM

cu tot dragul :thumbup:

cat despre "mustruluiala", nu asta s-a vrut ci doar un indemn/un sfat pt. o abordare independenta a problemelor. cred cu tarie ca cel mai bine e sa ne ajutam singuri in masura in care o putem face, astfel avem cel mai mult de castigat calitativ pe termen lung.
apoi, daca stai numai in baza forumului, poti sa nu primesti rasp. dorit in timp util si asa e posibil sa-ti fi pierdut un timp pretios fara absolut nici un folos.

permite-mi, te rog, sa repet sfatul : tot trebuie sa citesti cele 2 docum. pe care ti le-am mentionat, ai sa vezi ca vei obtine informatii f. utile si asta iti va imbunatati siguranta de sine, ti-o spun din proprie experienta.

numai bine. :biggrin:



#7 dyana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 February 2009 - 01:13 PM

As vrea sa-mi dati o sugestie.
Am un R.O.I intocmit in 2006,de la sfarsitul anului 2008 s-au facut multe modificari in firma si trebuie sa schimbam si R.O.I.
Trebuie intocmit alt R.O.I sau putem face numai un act aditional la el?
Noul C.C.M. la nivel de unitate este deja in lucru.



#8 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2009 - 01:17 PM

cred ca se pot face doar modificari , ca la legislatie, nu rescriere.... din cate am auzit eu.
Dar poate e si vreun jurist pe aici sa ne spuna.



#9 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2009 - 04:34 PM

si noi la firma am facut act aditional la ROI, sub indrumarea juristului.



#10 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 28 May 2011 - 12:49 PM

Am un angajat, care e chiar administratorul si lucreaza maxim 5 ore/luna. Cum scriu asta in roi, tinand cont ca el merge doar cand este necesar (poate toate cele 5 ore intr-o zi sau cate o ora dupa necesitati)



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2011 - 02:09 PM

ROI = regulament de ordine interioara = Totalitatea instructiunilor, normelor și regulilor care stabilesc și asigură ordinea și bunul mers al unei organizatii, al unei institutii, al unei întreprinderi etc.,
Regulament de ordine interioară = regulament general prin care se stabilesc, în cadrul unei organizatii, dispozitii privitoare la disciplina muncii și la raporturile dintre această organizatie și angajatii săi.

deci, ce legatura are programul de 5 ore cu ROI ?? poate vrei sa spui "fisa postului", acolo da, dar in ROI nu vad legatura :thumbup: , dar poate imi scapa numai mie ...

Dana, ai topic despre ROI deschis deja, acolo trebuia sa postezi fiindca nu ai voie sa deschizi topice noi daca exista cel putin unul activ pe tema care te intereseaza !

topic marcat pt unire !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 May 2011 - 02:10 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL