Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete de masa


3 replies to this topic

#1 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 20 October 2008 - 07:03 PM

firma la care lucrez nu a acordat in luna septembrie 08 tichete de masa unui salariat...acest salariat primea in fiecare luna tichete de masa...este legal?



#2 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 30 October 2008 - 08:33 AM

Cred ca da...doar daca stipuleaza expres in contractul de munca ar trebui sa i se acorde musai aceste tichete...




#3 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 30 October 2008 - 08:43 AM

Vezi postareamik37, la Oct 30 2008, 10:33 AM, a spus:

Cred ca da...doar daca stipuleaza expres in contractul de munca ar trebui sa i se acorde musai aceste tichete...


nu se stipuleaza in mod expres in ccm ca tb sa primeasca bonuri...in cim scrie la alte beneficii: bonuri de masa, dar nu scrie cate, cum, cand...exista o grila de salarizare, salarizare in acord in care apare la categoria ei: salariul net=x, bonuri de masa=y...aceasta grila de salarizare apartine ccm...deci? e ilegal k nu a primit tichete? altceva nu se mentioneaza referitor la tichetele de masa...ms



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 October 2008 - 09:55 AM

Daca scrie in anexa la CCM (e acelasi lucru cu a scrie in CCM) ca tichetele de masa se acorda proportional cu salariul net, atunci asa trebuie facut. Daca nu si-a realizat norma atunci trebuia sa-i scada din salariul net (si atunci se scadeau si tichetele). Oricum trebuie sa fie aceeasi regula pentru toti angajatii de acelasi tip/nivel. Nu trebuie sa existe discriminari sau subiectivisme discrepante. Daca discrepantele nejustificate se repeta, atunci angajatul este indreptatit sa ceara (pe caile legale) repunerea in drepturi si chiar reprimirea din urma a tichetelor neacordate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL