Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
atestatul de contabil statistician fara valoare? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


atestatul de contabil statistician fara valoare?


5 replies to this topic

#1 blue_devil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 October 2008 - 11:33 PM

Buna!

Stie cineva daca diploma de contabil statistician, obtinuta in urma absolvirii unui liceu economic, profil finante contabilitate mai are vreo valoare? :thumbup:
Pentru a fi contabil autorizat ar trebui sa mai fac inca 3 ani de stagiu la CECCAR? Sa inteleg ca acum sunt contabil neautorizat?

Multumesc anticipat



#2 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 06:53 PM

Exact.

vioreld



#3 Cipry

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 November 2010 - 11:24 AM

Am absolvit liceul economic acum ceva timp,si am atestat profesional de contabil-statistician...din pricina situatiei financiare am avut tot felul de joburi,dar nici unul in domeniu,asa ca am ramas cam pe dinafara...
De curand mi s-a oferit un job de contabil pe baza unui CV completat pt totul altceva:D...
Intrebarea mea este: atestatul meu mai are vreo valoare? Sunt(macar cu numele ) un contabil?? Si daca da,urmatorul pas ar fi sa gasesc un expert contabil,nu? Pt ca odata cu gestiunea mi-a fost oferita si administrarea firmei...
Va rog sa imi rasp cineva...sa stiu daca mai are rost sa ma apuc de recapitularea contabilitatii...



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 November 2010 - 02:08 PM

Până acu 20 de ani cu studii medii de specialitate ajungeai "planificator, statritician, contabil" .
Acum de regulă orice asociat ... unic, sau cu greutate ... știe că ori are nevoie de un administrator COMPETENT, ori dacă-și asumă din capul locului și calitatea de administrator, atunci este bine ori recomandat sau indicat , cum vă place, să -și asigure colaborarea unui CONTABIL dacă nu expert, cel puțin autorizat!
Sau a unuia care se declară și-și asumă calitatea, competențele, răspunderile, obligațiile unui contabil. Oarecare.Pe bază de contract. De prestări servicii. Sau individual de muncă . Poate numai cu 1-2 ore pe zi!
Și o ultimă idee: Morala ultimelor 20 de ani este că nu patalamua contează, pe care cu siguranță o poți și înrăma dacă vrei, ci COMPETENȚELE, pe care ești în stare să ți le și să ni le DOVEDEȘTI!

Deci , din partea mea SUCCES și-n administrarea și gestionarea firmei și de ce nu , dacă crezi de cuviință, și-n calitatea de contabil , încă neutorizat de CECCAR, al acesteia.
Dar ... aș fi de părere ca-n calitate de casier ori de vânzător, nu știu dacă de paznic sau portar e nevoie, să angajezi totuși pe altcineva! Sau un asemenea gest ar însemna ... falimentul afacerii ?!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 November 2010 - 04:13 PM
eliminare citare integrala mesaj precedent




#5 Cipry

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 November 2010 - 12:33 AM

Va multumesc pt urari...nu era nevoie de atata acid...nu avem de unde sti cu cine stam de vorba,nu?
Si nu e vina mea ca am luat testele(pt ca AM DAT niste teste),eu si nu ceilalti,desi erau si contabili autorizati...cu state de plata in meseria de contabil..
Ms totusi pt raspuns...



#6 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 November 2010 - 12:22 PM

Punctul meu de vedere nu se dorea a fi sub nici o formă deranjant la adresa dumitate, ci doar și numai la adresa sistemului care deși eliberează niște diplome, certificate ori adeverințe, nu reușește să ofere celor în cauză o bază solidă de cunoștințe, verificabile și certificabile în PRACTICA COTIDIANĂ, doar așa ca să simtă fiecare că ... a meritat efortul.
De a face școală.
De a da și promova niște examene ori teste, de a dobândi atestatul că aveți , dispuneți de niște competențe, că ... puteți profesa întrun cuvânt în mesreria ori profesia aleasă.
Deci acum sunteți, puteți să vă considerați , contabil încă neautorizat de CECCAR, dar deja puteți profesa .
Și dacă veți dori , veți putea solicita și să fiți autorizat de CECCAR.
Iar dacă veți vrea și veți reuși să și absolviți o facultate de management financiar, ori de finanțe-conabilitate , veți putea aspira și la calitatea de expert contabil, sau/și auditor financiar și de ce nu consultant financiar sau fiscal?!.
Încă odată îmi cer scuze, exprimarea mea ar fi trebuit -dorit- să atingă pe cei din sistem!
Din învățământ.
Și de acolo numai pe cei care ar fi fost cazul să ne dovedească priceperea lor că despre școlile din România NIMENI nu are dreptul și nu poate afirma fără să fie imediat SANCȚIONAT că ar scoate doar sau și niște "tâmpiți"!
Pe de o parte.
Și că diplomele, certificatele și adeverințele nu numai atestă competențele celor în cauză, ci chiar le sunt necesare pentru a găsi ...sigur ... un loc de muncă. Și sunt luate în serios pe piața muncii. De angajatori! Și de societate!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 13 November 2010 - 12:28 PM






1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL