Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare in avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturare in avans


1 reply to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 22 October 2008 - 11:54 AM

Salutare. Poate stie cineva sa mi dea un raspuns la problema mea. Lucrez cu o firma din Italia care este platitoare de tva, la fel ca mine, livrez pentru ei echipament(tesatura mi o trimit ei de acolo) eu le facturez manopera. Acu vreau sa le cer un avans pentru marfa. Eu trebuie sa fac o factura pentru avans lor pentru am trimite ei bani, intrebarea mea cum prind eu in decontul tva aceasta suma de avans si care sunt inregistrarile care trebuie sa le fac. V amultumesc.

Chiar nu stie nimeni?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 02:10 PM




#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 October 2008 - 12:42 PM

Vezi postarearomica, la Oct 22 2008, 11:54 AM, a spus:

.... Eu trebuie sa fac o factura pentru avans lor pentru am trimite ei bani, intrebarea mea cum prind eu in decontul tva aceasta suma de avans si care sunt inregistrarile care trebuie sa le fac. V amultumesc.
Te exprimi greoi si neclar, dar poate te lumineaza codul fiscal
ART. 134 cu 2

Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii

(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.

(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

b) la data la care se încasează avansul, pentru plățile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Fac excepție de la aceste prevederi avansurile încasate pentru plata importurilor și a taxei pe valoarea adăugată aferente importului, precum și orice avansuri încasate pentru operațiuni scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezintă plata parțială sau integrală a contravalorii bunurilor și serviciilor, efectuată înainte de data livrării sau prestării acestora;

.......
Mult succes!

%%%




***






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL