Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OPT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


OPT

82 replies to this topic

#1 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 07 April 2005 - 04:25 PM

Cine cunoaste suma de la care se pot utiliza OPT-urile? O informatie, mai putin verificata, ar fi de la 500 milioane lei in sus.



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 04:41 PM

se utilizeaza pt orice suma>0.... informatie verificata..




#3 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 06:01 PM

"gfecker" a spus:

Cine cunoaste suma de la care se pot utiliza OPT-urile? O informatie, mai putin verificata, ar fi de la  500 milioane lei in sus.
Asa cum a spus Andreea se vor folosi intr-un viitor, speram cat mai apropiat, pentru orice suma, in functie de termenele de intrare in folosinta ce vor fi comunicate in timp util (nu asa de pe o zi pe alta cum s-a cam procedat pana acum!



#4 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 April 2005 - 06:07 PM

Asta am primit de la Banca Transilvania (sper sa fie de ajutor)

Modificari importante
• platile initiate prin acest sistem sunt irevocabile. Odata initiata, o plata nu mai poate fi anulata la cerere.
• ordinul de plata de trezorerie trebuie sa contina in mod corect inscrise, urmatoarele elemente obligatorii:
~codul IBAN
~codul fiscal al Unitatii Bugetare,
~denumirea corecta a acesteia.
Aceste trei elemente, sunt luate in considerare intotdeauna impreuna de catre Trezoreria Statului, la creditarea corespunzatoare a contului beneficiar.
~numarul de evidenta bugetara al platii, 23 caractere numearice, care se regaseste in declaratia fiscala

• mentiunea urgent, ca si “tip de transfer” al platii, este o noutate oferita de acest sistem. Orice plata de mica valoare, poate fi procesata si prin modulul ReGIS. In consecinta, platile vor avea acelasi regim de viteza ca si platile de mare valoare. (Nota: in conformitate cu tarifele pentru plati de mare valoare).
• ordinele de plata personalizate, in format nou, vor fi utilizate astfel:
~incepand cu 8 aprilie 2005, pentru platile de mare valoare sau urgente, inclusiv pentru Trezorerie (ReGIS)
~incepand cu luna mai 2005 si pentru platile de mica valoare (SENT)


Unde gasiti informatii complete
• la toate unitatile Bancii Trasilvania.
• pe pagina web a Bancii Transilvania, www.bancatransilvania.ro
• codurile IBAN ale tuturor Trezoreriilor din tara se regasesc si in pagina Ministerului Finantelor Publice, www.mfinante.ro, la rubrica Portal ANAF, pagina de Asistenta Contribuabililor.
• ordine de plata personalizate, inclusiv pentru Trezorerie, se pot procura de la toate unitatile Bancii Transilvania.
• ordinul de plata pentru Trezoreria Statului poate fi obtinut si cu ajutorul aplicatiei informatice puse la dispozitie de Ministerul Finantelor Publice. www.mfinante.ro

Informatii importante pentru Dvs.

Sistemul de Plati din Romania cunoaste modificari majore
Ce este sistemul de plati electronice interbancare ?
Este un proiect comun al Bancii Nationale a Romaniei si TransFonD S.A., menit sa contribuie la dezvoltarea sistemului national de plati si la reducerea unora din decalajele care despart Romania, in domeniul platilor interbancare de tarile din Uniunea Europeana.
Participanti
Participantii la sistemul electronic de plati din Romania sunt: toate bancile comerciale, Ministerul Finantelor Publice, Bursa de Valori Bucuresti, Societatea Nationala de Compensare, Decontare si Depozitatare Valori Mobiliare, Visa, Mastecard, si Societatile de Servicii de Investitii Financiare.
Componente
1.ReGis – Romanian electronic Gross Interbank Settlement system - sistemul de decontare al platilor de mare valoare.
2.SENT – Sistemul Electronic cu decontare pe baza Neta administrat de Transfond - sistemul electronic de compensare a platilor de mica valoare.
3.Sistemul de decontare si inregistrare a titlurilor de stat.

Implementare
ReGis - 8 aprilie 2005 - modulul platilor de mare valoare sau urgente, inclusiv cele catre Trezoreria Statului.
• Prin intermediul acestui sistem, se asigura decontarea finala, irevocabila si in timp real, bucata cu bucata, a platilor transmise de catre bancile comerciale.
SENT – mai/iunie 2005 - modulul platilor de mica valoare, inclusiv cele catre Trezoreria Statului. SENT
• Prin intermediul acestui sistem, se asigura decontarea finala, irevocabila si in timp real, in pachete, a platilor transmise de catre bancile comerciale.

Avantaje
ReGIS - Modulul platilor de mare valoare sau urgente (egale cu, sau peste 500 milioane):
• timpul de decontare interbancara se poate reduce la cateva secunde, la care se adauga timpul necesar pentru procesare la banca partenera, in vederea creditarii contului partenerului Dvs.
• se pot initia intr-un interval orar mult mai permisiv, inclusiv cele pentru Trezoreria Statului. Ora limita 15:00.
SENT - Modulul platilor de mica valoare ( sub 500 milioane):
• timpul de decontare interbancara se reduce la cateva ore, la care se adauga timpul necesar pentru procesare la banca partenera, in vederea creditarii contului partenerului Dvs.
• vor fi disponibile trei sesiuni de plati intr-o zi bancara. Intervalele orare pentru cele trei sesiuni de plati, va vor fi comunicate odata cu implementarea modulului SENT.
I can resist anything... except temptation!



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2005 - 09:26 AM

informatie de ultima ora..tocmai m-am intors de la Trezorerie...
OPTurile se utilizeaza normal in toate platile catre trezorerie, insa transferurile de numerar si platile catre alte pers juridice cu valoare < 500 milioane se fac pe ordinele de plata vechi..



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2005 - 11:52 AM

Citez di legislatie: ...Formularul ordin de plata pentru trezoreria statului (OPT) aprobat prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.246/2005, poate fi folosit numai in sistemul electronic de plati...
Cred ca am inteles bine ca sistemul electronic este la nivel interbancar(intertrezorerii) dar formularul se modifica pentru toti platitorii (cat de mici or fi ei).
Desi se putea merge pe aceleasi formulare de pana acum, iar la trezorerii sa existe un program de tranzitie cateva saptamani ( la leul greu poate fi perioada de tranzitie :? !). Informatiile transmise pe OPHT vechi oricum sunt cam aceleasi.
Noi ce facem cu vechile imprimate? Le aruncam, nu?



#7 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 08 April 2005 - 12:12 PM

incepind de astazi 8.04.2005 a intrat in functiune sistemul electronic de plati interbancar in timp real (RTGS) pentru platile de mare valoare(plati>de 500 mil lei sau urgente). Noile formilare de OP-uri vor fi folosite numai pentru plati catre trezorerii sau furnizori care depasesc aceasta suma. Peste 1-2 luni cind acst sistem va fi pus la punct, va urma pasul doi adica platile de mica valoare.Oricum pe site-ul MF este pus programul care generaza acest OPTH care este foarte usoor de completat.Pina atunci se vor folosi vechile OP-uri atit pentru furnizori cit si pentru trezorerii pentru platile de mica valoare(plati <500 mil lei).
Oricum ziua de astazi va fi considerata o zi istorica pentru sistemul bancar romanesc.
Sa le uram succes



#8 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2005 - 12:23 PM

Mie nu mi-au primit OP catre ITM nefiind scris pe formularul nou si avand trezoreria in alt sector.
Platile celelalte le-am facut din trezorerie catre bugetul statului in aceeasi trezorerie ( sume mici).



#9 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2005 - 12:40 PM

eu am platit contributiile la stat prin OPTul nou..doar transferurile mi-au explicat foarte clar ca peste 500 mil se fac prin noile OPT si sub prin ordinele de plata vechi



#10 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 08 April 2005 - 12:59 PM

eu nu mai nteleg nimic............lamiriti-ma!!!!!!!!!1
vreau sa platesc azi contributiile la stat.CUM PROCEDEZ?



#11 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 08 April 2005 - 01:18 PM

Am urmarit acest subiect dar nu am inteles prea bine ce s-a discutat.
Eu am fost mai devreme la banca BRD si am dus un ordin de plata catre trez., mi-au spus ca trebuie sa-mi iau programul de la finante dar in acelasi timp mi-au luat ordinul de plata, l-au vizat si mi-au dat verdele.
Si acum intrebarea mea: de cand incepem sa lucram cu programul, pt ce sume si ce avem de facut.
Sper ca asa ma voi lamuri (eu is din Ardeal :oops: ).
Multumesc mult!



#12 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2005 - 01:43 PM

toate platile catre trezorerie si transferurile de numerar din trezorerie in banca cu sumele de peste 500 mil lei prin noul program..



#13 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 April 2005 - 12:33 PM

ok,asta inteleg ...de la 01.05.2005 se completeaza noile op-uri pt orice suma ,pana atunci se primesc ca si pana acum,dar lamuriti-ma oameni buni,inteleg ca se trece codul fiscal al beneficiarului.de unde iau codurile fiscale pentru trezorerie?

nu ma trimite-ti pe ministerul de finante pt ca am cautat si nu sunt.


o zi excelenta.



#14 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 11 April 2005 - 01:32 PM

Draga adrianabb,
Nu stiu de ce te framanta atat de mult acel cod al beneficiarului.Eu nici nu l-am bagat in seama si cred ca si tu ar trebui sa faci la fel.
Daca folosim acelasi program pt OPT (si cred ca asa e) vei observa ca dupa ce introduci contul IBAN al beneficiarului va aparea la codul fiscal al beneficiarului chiar codul fiscal al firmei pt care faci OPT-ul.
Incearca si tu si poate ca vei reusi.Daca nu, cere din nou ajutor si gasim noi o solutie pana la urma.Doar nu ne da gata un programel.
O zi buna!!!



#15 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 11 April 2005 - 01:43 PM

Asa este apare la codul beneficiarului,codul fiscal al firmei pentru care se face op, este corect :?: IL PRIMESTE ASA :!:
LAURA JUNC



#16 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 11 April 2005 - 03:00 PM

Cred ca asta e intr-un fel problema lor pt ca ei au conceput astfel programul.Dar inca nu stiu pt ca nu am facut OPT cu noul program(nu am plati >50mil.)Cred ca voi vedea de la 1.05.05.Sper sa mearga.



#17 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 April 2005 - 06:18 PM

multumesc pentru ajutor.ai dreptate atunci cand este vorba de colaboratorii firmei,dar eu intrebam de codurile fiscale ale trezoreriei.
dar,am citit ordonanta 246/2005 unde zice:k)in rubrica "cod de identificare fiscala" se inscrie codul fiscal al beneficiarului,iar la j) pct.1 pt obligatiile bugetare.......se inscrie :buget stat,buget asigurari...etc-ASTA DOREAM SA STIU.MULTUMESC



#18 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2005 - 01:22 PM

va rog sa ma credeti ca mie nu-mi apare codul fiscal al beneficiarului completat nici daca am pus un iban de furnizor nici daca am pus un iban de trezorerie pt tva (de ex).
si orice asi face, nu-mi completeaza in numarul de evidenta al platii pozitiile pt data scadenta, desi eu le pun bine (25/04/2005) si in exemplul lor apare ca si completat.

iar aplicatia noua (de azi) de pe mf imi da eroare la instalare!
:cry:



#19 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 11:41 AM

Am tastat eu la beneficiar, bugetul de stat si la cod fiscal beneficiar, codul meu fiscal iar la trezo mi s-a spus ca este bine.
Data scadentei nu apare orice ai tasta asa ca lasa cum a iesit.
Am inteles ca lucrul cel mai important este numarul de evidenta a platii ( care apare si in declaratia 100). Acolo trebuie completat atent!



#20 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 April 2005 - 11:14 AM

Din cate am inteles eu, din acel faimos ordin, noile formulare se utilizeaza doar pentru plati mai mari de 500 milioane. Pentru platile mai mici de 500 de mil se vor utiliza incepand de la o data care va fi anuntata ulterior de BNR.
Deci concluzia mea ar fi ca se pot face op normale de trezorerie doar ca trebuie scris la explicatie nr de evidenta a platii de pe declaratie 100, 300...

Cand am fost la mine la banca nu au putut sa-mi dea decat 5 exemplare din noul tip de OP, deoarece pe toata banca nu aveau decat 100 exemplare.
Deci eu zic ca ne agitam degeaba. Nici ei la banca nu stiu ce sa faca.
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL