Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata unei facturi in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata unei facturi in valuta


13 replies to this topic

#1 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 22 October 2008 - 12:38 PM

Buna ziua,

Am urmatorul caz: firma X (persoana juridica romana) emite pe 01/09/2008 o factura firmei Y (persoana juridica romana) in valoare de 10.000 euro la cursul BNR din 01/08/2008 sa zicem 3.5 ron/euro. Firma Y nu-mi plateste factura - din lipsa de lichiditati - decat azi pe 22/10/2008 in lei la cursul BNR din 01/08/2008, evident mult mai mic decat cel de azi.
Intrebarea mea este: exista stipulata in vreo lege/ordonanta/... obligativitatea platii facturii in valuta in care ea a fost emisa - in cazul meu euro, sau care este cursul valutar la care se va face plata in lei a acestei datorii?

Multumesc.



#2 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 23 October 2008 - 12:03 PM

Chiar nu stie nimeni?




#3 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 23 October 2008 - 01:14 PM

trebuie stipulat in contract . in acest caz ii facturezi dif de curs dar in lei. banuesc ca e vb de client intern



#4 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 23 October 2008 - 02:51 PM

Vezi postareacamistu, la Oct 23 2008, 02:14 PM, a spus:

trebuie stipulat in contract . in acest caz ii facturezi dif de curs dar in lei. banuesc ca e vb de client intern

Da, e vorba de client intern. Doar ca nu exista contracte cu fiecare client, ci majoritatea serviciilor se factureaza pe baza de comanda client (e vorba de transport international).
Multumesc frumos pentru sugestie.



#5 Nechi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 October 2008 - 12:37 PM

Firma y are doar doua posibilitati de plata, ori plateste in valuta plus TVA in lei ori plateste in lei dar la cursul valutar din ziua intocmirii facturii (01.09). Dar si firma x care a intocmit factura trebuia sa intocmeasca o factura in valuta cu un curs valutar din ziua intocmirii facturii si valoarea in lei fara TVA, valoare TVA in lei si suma totala in lei.



#6 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 October 2008 - 12:51 PM

Si eu lucrez cu valuta iar incasarile sau platile se pot face atat la cursul din data facturii (caz in care nu mai ai diferenta de curs valutar) cat si la cursul din ziua platii (cu inregistrarea diferentelor de curs). Cel putin asa am lucrat eu pana acum. Poate exista o lege dar eu nu am gasit-o. Parerea mea.



#7 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 28 October 2008 - 10:49 AM

salutare,

O intrebare.
se pot emite facturi in euro pe teritoriul Romaniei?
Se pot face plati in euro catre firme din Romainia?
Multumesc anticipat.



#8 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 28 October 2008 - 11:07 AM

Da, daca te incadrezi in una din cazurile de mai jos (regulamentul nr. 4, anexa 2 - BNR):

"Categoriile de rezidenți și situațiile în care aceștia pot efectua operațiuni în valută cu alți rezidenți sunt prezentate mai jos:
a) persoanele juridice care efectuează plăți și încasări nemijlocite decurgând din contracte de comerț exterior și prestări de servicii externe (export-import de bunuri și servicii), pe baza contractelor de comision încheiate între comisionar și comitent sau între comisionarul unui nerezident și beneficiarul rezident, precum și a contractelor de comerț exterior respective;
b) persoanele juridice care efectuează nemijlocit plăți și încasări pe baza contractelor de subantrepriză decurgând din contracte de colaborare (cooperare) economică internațională, contracte de export al unor obiective complexe și al unor produse cu ciclu lung de fabricație;
c) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni care decurg din acte de comerț derulate în porturi, în zonele din aeroporturi și punctele de trecere a frontierei de stat, asimilate zonelor libere*), ori din acte de comerț derulate pe parcurs extern în trenuri internaționale, la bordul aeronavelor și navelor;
d) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni stipulate de prevederi legale exprese;
e) persoanele fizice, pentru operațiuni efectuate între acestea cu caracter ocazional;
f) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni nemijlocite ce decurg din organizarea și/sau prestarea de servicii externe, cum ar fi transportul internațional de mărfuri și de persoane și turismul internațional;
g) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni nemijlocite decurgând din contracte externe de prelucrare în regim "lohn", pe baza contractelor de colaborare, în măsura în care colaboratorii rezidenți sunt nominalizați în autorizația de perfecționare activă;
h) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni efectuate în străinătate;
i) persoane juridice și alte entități, pentru plăți efectuate către furnizorii și subfurnizorii de bunuri și servicii pentru produsele și serviciile exportate.
___________
*) Prin zone asimilate zonelor libere se înțelege zonele din aeroporturi și punctele de trecere a frontierei de stat pe sensul de intrare în țară, în zona stabilită până la locurile unde se aplică viza de intrare, și pe sensul de ieșire din țară, după locurile stabilite pentru efectuarea
controlului vamal."

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 02:25 PM
citare mesaj anterior




#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 October 2008 - 02:33 PM

facturile se pot emite in orice moneda de circulatie internationala, deci si in euro, cu conditia ca TVA-ul(sumele care se refera la TVA) sa fie inscris si in LEI.

plati intre firme romanesti in Romania in valuta se pot face doar cu exceptiile aratate.
Bea



#10 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 October 2008 - 01:02 PM

Vezi postareagrayraven, la Oct 22 2008, 12:38 PM, a spus:

Buna ziua,

Am urmatorul caz: firma X (persoana juridica romana) emite pe 01/09/2008 o factura firmei Y (persoana juridica romana) in valoare de 10.000 euro la cursul BNR din 01/08/2008 sa zicem 3.5 ron/euro. Firma Y nu-mi plateste factura - din lipsa de lichiditati - decat azi pe 22/10/2008 in lei la cursul BNR din 01/08/2008, evident mult mai mic decat cel de azi.
Intrebarea mea este: exista stipulata in vreo lege/ordonanta/... obligativitatea platii facturii in valuta in care ea a fost emisa - in cazul meu euro, sau care este cursul valutar la care se va face plata in lei a acestei datorii?

Multumesc.
ART. 139^1

Cursul de schimb valutar
(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.
Norme metodologice
.....
(2) Pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii în interiorul țării, contractate în valută cu decontare în lei la cursul de schimb din data plății, diferențele de curs dintre cursul de schimb menționat în factura întocmită conform alin. (1) și cursul de schimb utilizat la data încasării, nu este considerat diferență de preț.
%%%




***



#11 ana.a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 January 2009 - 12:53 PM

Vezi postareaBea, la Oct 28 2008, 02:33 PM, a spus:

facturile se pot emite in orice moneda de circulatie internationala, deci si in euro, cu conditia ca TVA-ul(sumele care se refera la TVA) sa fie inscris si in LEI.

plati intre firme romanesti in Romania in valuta se pot face doar cu exceptiile aratate.

Buna ziua Bea,

ma voi lovi de situatia in care firma la care lucrez va trebui sa emita factura prestari servicii in euro.(acum s-au terminat negocierile contractuale si s-a semnat contractul).

te rog fff mult da-mi un exemplu concret de factura emisa de A(firma Romania) catre B (firma din Romania)
- cum ar arata factura pentru valoarea de 10.000 Euro +tva.?
ce trec la total de plata(col.5+col.6)?

scadenta facturii va fi la 30 zile de la data emiterii acesteia, iar plata(s-a agreat intre parti) se va face la cursul de schimb din ziua platii.
cum procedez cu diferenta de curs?

multumesc anticipat pentru ajutor,
ana



#12 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 21 January 2009 - 03:01 PM

Poti sa faci factura si in lei,de ex, si sa scrii suma de referinta in valuta in rubrica Denumire si cursul valutar.

Sau o faci in euro si jos treci si sumele in lei.
Dupa ce plateste,in functie de curs faci o factura de diferenta de curs,in lei de data asta,care poate fi cu minus sau cu plus
in functie de curs.

Succes :frusty:



#13 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 January 2009 - 03:08 PM

corect, cum a spus carmen29,
subliniez inca o data: factura se poate emite in orice moneda, deci si in euro, insa sumele care reprezinta TVA trebuie inscrise SI IN LEI.

la diferenta de curs, cum a spus si carmen29, se va emite o factura de diferenta de curs valutar, care sa contina si referire la factura initiala, eventual si "conform contract nr..../...".
numai bine!
Bea



#14 ana.a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 January 2009 - 10:14 AM

MULTUMESC MULT






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL