Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
livrari/achizitii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


livrari/achizitii intracomunitare

1 reply to this topic

#1 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 23 October 2008 - 06:04 AM

am urmatoarea situatie: sunt o firma inregistrata platitoare de TVA in Romania. Am incheiat un contract cu o firma dintr-un stat membru UE platitor de TVA potrivit caruia produc piese de schimb in statul membru respectiv, ca urmare personalul meu este delegat acolo. Intrebarea mea este ca factura pe care o intocmesc beneficiarului strain contine sau nu TVA?
O alta nelamurire a mea este ca deoarece activitatea mea se desfasoara in statul strain, am cheltuieli efectuate in tara respectiva de genul combustibil si chirie. Se mai supun bonurile de benzina straine sau facturile de chirie taxarii inverse din moment ce ele sunt emise cu TVA?
nimeni nu gandeste pentru tine



#2 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 24 October 2008 - 09:55 AM

este doar o parere...dar dat fiind faptul ca tu nu produci nimic aici (in consecinta nu livrezi bunurile din romania intr-un alt stat membru) nu se considera livrare intracomunitara...Problema ta este un pic alta...adica ai tot felul de cheltuieli in statul respectiv care contin TVA...doar ca acel TVA nu poti sa-l deduci in romania pt ca nu este tva romanesc...nici in statul respectiv nu poti sa-l deduci doar daca esti inregistrata si acolo in scopuri de tva...Am inteles ca sunt societati care sunt axate pe recuperari de tva din alte state...dar cred ca procedura este mult prea greoaie si costisitoare ..mai bine (daca tot produci acolo ) sa mergi la autoritatea lor fiscala si sa te inregistrezi la ei in scopuri de tva!
E o parere care tine mai mult de logica...probabil sunt si alti colegi care s-au si lovit de speta asta si vor veni cu o baza legala!
O zi buna!







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL