Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie discount - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


legislatie discount

11 replies to this topic

#1 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 23 October 2008 - 06:10 PM

buna
as dori si eu sa stiu care lege reglementeaza discount -ul?
multumesc



#2 alex junior

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 October 2008 - 03:57 PM

Reducerile de pret pot fi:

- de natura comerciala , care au influenta asupra marimii nete a facturii si sunt acordate in stransa legatura cu cantitatea sau calitatea bunurilor cumparate si care pot fi:
- rabat = se acorda atunci cand se livreaza produse la calitati inferioare celor stipulate in contract
- remiza = se acorda cand se achizitoneaza o cantitate insemnata de produse
- risturn = se acorda in functie de importanta clientului
- de natura financiara (sconturi), care se acorda procentual asupra unei creante decontate inainte de scadenta normala.

In ceea ce priveste sfera de aplicare a tva, Codul fiscal prevede urmatoarele:
Art.137 (3) - rabaturile, remizele , risturnele, sconturile si alte reduceri de pret, acordate de furnizori direct clientilor la data exigibilitatii taxei nu intra in baza de impozitare a TVA.

Mai exista insa cateva reglementari foarte interesante privind Activitatea de comert cu amanuntul, referitoare la acordarea de reduceri la pretul produselor vandute: Ordonanta 99/2000 republicata in MO 603/31.08.2007 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, precum si Normele de aplicare publicate in MO 235/07.04.2003.
Si aici observam cateva detalii interesante, exista mai multe tipuri de vanzare cu pret redus, dintre care cele mai frecvente:
1.vanzari de lichidare ( in cazulrile in care comerciantul doreste sa "lichideze " acest tip de afacere)
2.vanzari de soldare ( permise in anumite perioade din an : 15ianuarie-15 aprilie pentru produsele de toamna -iarna, 1 august - 31 octombrie pentru produsele de primavara-vara.
ATENTIE !!!!!!!!!!!!! insa ca in cazul 1 si 2 trebuie facute notificari prealabile la Autoritatile locale (primarii) cu cel putin 15 zile inainte de inceperea operatiunilor.
De aceea cele mai practicate sunt:
3. vanzarile promotionale , care nu sunt limitate de o anumita perioada a anului si nici nu au obligativitatea anuntarii acestora la Autoritatile locale.




#3 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 28 October 2008 - 05:57 PM

si care ar fi inregistrarile aferente red comerciale si celei financiare.inteleg ca cea comerciala micsoreaza stocul, iar la cea financiara se foloseste ct 767.Am 4 cazuri
1.apare la sf fact o pozitie cu un produs cu minus
2.apare la sf fact o pozitie respectiv,reducere comerciala si este o valoare cu minus
3.am fact la sf de luna pe care apare red financiara
4.apar produse cu valoare zero,acestea trebuiesc trecute si pe NIR,maresc stocul?
multumesc



#4 alex junior

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 October 2008 - 12:29 PM

Normele de aplicare a codului fiscal prevad si modalitatea de emitere/completare a unei facturi care contine o reducere comerciala si anume:
" ....in factura emisa se va consemna contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor livrate, fara taxa, pe un rand separat se va inscrie suma cu care este redusa baza impozabila ( marimea reducerii comerciale) care se scade. Taxa pe valoarea adaugata se aplica asupra diferentei rezultate....." Deci, din punctul meu de vedere, orice reducere comerciala influenteaza valoarea de intrare in contabilitate a acelui "stoc", deci un cont 3XX, valoare pe care o si inscriem in NIR!!! In cazul reducerii financiare, vom inregistra "produsul" la valoare din factrura, iar discount-ul care poate va fi trecut in factura ca pozitie separata cu minus sau am mai intalnit cazul in care era trecut un simplu inscris pe factura "discount 2%" fara sa mai afecteze si totalul facturii, dar de platit plateai cu 2 % mai putin, va fi inregistrat in contul 767-de cumparator si 667-vanzator.
Ar fi interesanta si opinia altora care lucreaza si in practica cu astfel de reduceri......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 07:21 PM
citare mesaj anterior




#5 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 31 October 2008 - 06:10 PM

buna ziua,
am si eu urmatoarea problema, am primit un produs ca bonus la alt produs, pe factura apare cu minus produsul de este bonus.
se baga acest produs pe stoc?? ca practic el exista. cum fac nir-ul? daca il bag cu plus mareste val fact. va rog sa ma ajutati.
va multumesc.



#6 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 01 November 2008 - 07:56 AM

Produsul primit ca bonus il inregistrez 371=401 (inclus in NIR) si mai fac inregistrarea 401=767, cu aceeasi valoare!



#7 daiab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 November 2008 - 12:43 PM

eu in aceste cazuri inregistrez astfel factura:

% = 401( -1000 lei)
4426 = 401 (- 159.66 lei)
371 = 401 (-840.34 lei)
607 = 401 (-840.34 lei)
371 = 401 ( 840.34 lei)



#8 alex junior

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 November 2008 - 01:27 PM

......Colegele de mai sus au tratat diferit, din cate observ, aceasta speta , o data ca o reducere financiara si in al doilea rand - ca una comerciala.
Am rugamintea, daca se poate, sa scaneze cineva o factura de genul asta si sa o posteze, ca sa o vedem si noi ceilalti cum arata si sa ajungem poate la un numitor comun privind inregistrarea in contabilitate....
Va multumesc.



#9 laur7901

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 November 2008 - 02:55 PM

MFP - GHID PRACTIC OMFP 1752/2005

ex. reducere comerciala:
o entitate cumpara marfa in valoare de 50000 lei. furnizorul acorda o reducere comerciala la livrare de 3% din val. de vanzare, fara TVA. aceasta reducere este inscrisa in factura de livrare, pret net de vanzare 48500 (50000-3%50000)
Inreg. contabile
a. la furnizor
411=707 48500
411=4427 9215
b. la beneficiar
371=401 48500
4426=401 9215


ex reducere financiara

x are de inacasat o creanta de 100000 de la y iar conform clauzelor in cazul in care y plateste mai devreme i se acorda o reducere de 7% din suma de incasat
y plateste inainte si primeste o reducere de 7% din 100000
a. la furnizor
667=411 7000 (100000-7%100000)
b. la beneficiar
410=767 7000


Acum ma gandeam... la reducerea financiara se acorda si TVA?
mai studiez daca aflu ceva revin.

Aceasta postare a fost editata de laur7901: 03 November 2008 - 02:59 PM




#10 alex junior

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 November 2008 - 03:05 PM

...este foarte corect ce spui, lucru care s-a si discutat la inceput, dilema cu "produsul primit bonus " este un pic diferita........, deaceea as fi vrut sa vedem si o factura.....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 10:12 PM
citare mesaj anterior




#11 laur7901

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 November 2008 - 03:15 PM

daca TVA aferenta reducerii financiara este mentionata in factura ( asa se intampla de ex la livrarile de produse farmaceutice) atunci se inregistreaza, asta este parerea mea si asa procedez in practica.

2. produs bonus. da eu il inregistrez in gestiune si se trateaza la fel ca o reducere comerciala. daca este fara valoare il inregistrez ca cu valoare 0 si la vanzare cu pretul de raft. avand in vedere ca este mentionat intr-un doc fiscal atunci consider ca s-ar face o greseala daca nu se inregistreaza in gestiune.

chiar inregistrez factura cu 0 in contabilitate ca sa fie evidentiata

Aceasta postare a fost editata de laur7901: 03 November 2008 - 03:18 PM




#12 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 09 November 2008 - 05:51 PM

Vezi postarealaur7901, la Nov 3 2008, 05:15 PM, a spus:

chiar inregistrez factura cu 0 in contabilitate ca sa fie evidentiata
Dar daca produsul e o licenta , program informatic, deci imobilizare necorporala si amortizabila? Il inregistrezi cu valoare 0?
Cine are un mod verificat (a trecut prin controale)de lucru cu produsele astea gratis va rog sa postati sa ne putem edifica. Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL