Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acte aditionale la ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

acte aditionale la ITM

11 replies to this topic

#1 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 23 October 2008 - 08:09 PM

as vrea sa stiu in cazul in care societatea are protocol pt cartile de munca,mai trebuiesc duse actele aditionale la ITM,deoarece sunt pareri impartite?



#2 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2008 - 10:40 PM

Da.




#3 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 28 October 2008 - 07:49 PM

multumesc



#4 yonyca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 March 2009 - 03:05 PM

Buna,


Am semna doua acte aditionale la munca si am solicitat copie dupa acesta. Am primit imediat dar fara viza ITM. Le-am spus k vreau o copie dupa ce se inregistreaza la itm. Din cate stiu orice act aditional se inregistreaza la itm. Persoana de la HR mi-a spus k potrivit legii 130 angajatorii care platesc comision 0,25% nu sunt obligati sa inregistreaze actele aditionale la ITM ci doar sa le prezinte inspectorilor atunci cand un angajat isi incheie activitatea in firma. Este corect? Eu am citit in lege dar nu gasesc nimic de genul asta. Persoana de la HR nu mi-a spus exact care e articolul din lege.



#5 mstef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 03:43 PM

Nu este adevarat
Orice act aditional se inregistreaza la ITM



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 02:10 PM

Acelasi lucru ni s-a intamplat si noua. Refuza sa ni se inregistreze actele aditionale la contr.de munca pe motiv ca nu platim comisionul ITM 0.75% ci doar 0.25%. Sustin ca pentru procentul acesta sunt obligati sa inregistreze doar contractul de munca.
Colega care se ocupa de cartile de munca s-a intors plina de nervi de acolo.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#7 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 11 March 2009 - 05:39 PM

Toate actele aditionale la contractele individuale de munca se inregistreaza la ITM in termen de 5 zile de la semnare, se inregistreaza de asemenea in Registru electronical salariatilor Revisal care se depune in format electronic la ITM



#8 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 09:11 PM

Nu termenul de depunere era problema si nici inreg.in Revisal.
Desi angajatorul este obligat sa le depuna in termen de 5 zile ei nu vor sa le accepte spre inregistrare (luare in evidenta) decat angajatorilor care platesc comisionul ITM in procent de 0.75%. Sustin ca pentru cei care cotizeaza doar 0.25% nu ar fi obligati (cf.legii 130) sa le primeasca spre inregistrare. Se pare ca se incearca subtil introducerea, nelegala, zic eu, a obligativitatii procentului de 0.75% tuturor companiilor .
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#9 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2009 - 08:32 AM

si eu asa stiu, ca societatile care platesc comisionul de 0,25% nu trebuie sa depuna la ITM acte aditionale.
Legea 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca:
ART. 3
(1) La solicitarea unor angajatori care au posibilitatea de a păstra și completa carnetele de muncă ale salariaților, inspectoratele teritoriale de muncă pot aproba ca aceste operațiuni să fie efectuate de către acești angajatori.
(2) Angajatorii prevăzuți la alin. (1) au următoarele obligații:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaților la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.
ART. 5
(1) Pentru prestarea serviciilor prevăzute în prezenta lege, inspectoratele teritoriale de muncă vor percepe un comision stabilit după cum urmează:
a) 0,75% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora le păstrează și le completează carnetele de muncă;
b) 0,25% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora le prestează serviciile prevăzute la art. 3, constând în verificarea și certificarea legalității înregistrărilor efectuate de către aceștia.

Obligativitatea de a depune la ITM actele privind executarea, suspendarea, modificarea contractelor individuale de munca, in termen de 5 zile de la perfectarea lor revine doar angajatorilor care platesc comisionul de 0,75%, deci cei care isi pastreaza cartile de munca la ITM.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 March 2009 - 08:37 AM




#10 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2009 - 09:29 AM

Conform art.3 si art.5 mentionate de tine, angajatorii care platesc comision de 0.25% au doar doua obligatii:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data
de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaților la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.

Cei de la ITM insa, obliga toti angajatorii, cf.Art. 1, ca in termen de 20 de zile sa inregistreze contractele individuale de munca, indiferent de valoarea comisionului platit.
Pe de alta parte fac abstractie de art.2 alin.(2) care zice asa:
(2) Angajatorii sunt obligați să depună la inspectoratele teritoriale de muncă la care se păstrează și se completează carnetele de muncă ale salariaților:
a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea și încetarea contractelor individuale de muncă, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;
b) lunar, dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora.

Asta nu inteleg eu. De ce ma obliga sa inregistrez contractul de munca, indiferent de procentul de comision platit, in schimb actul aditional la contractul de munca, care este parte integranta din contr.de munca, nu mi-l accepta? Si de ce se intampla asta tocmai acum? Legea este in aceasta forma de mult timp.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#11 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2009 - 09:42 AM

art.2(2) din L130/1999 se refera la angajatorii care tin cartile de munca la ITM. art2(1) spune acest lucru:
ART. 2
(1) Carnetele de muncă ale salariaților încadrați la angajatorii prevăzuți la art. 1 se păstrează și se completează de către inspectoratele teritoriale de muncă în a căror rază teritorială își are sediul angajatorul.
(2) Angajatorii sunt obligați să depună la inspectoratele teritoriale de muncă la care se păstrează și se completează carnetele de muncă ale salariaților:
a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea și încetarea contractelor individuale de muncă, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;
b) lunar, dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora.
mie legea mi se pare foarte clara.
si nu stiu de ce zici ca se intampla tocmai acum. asa a fost mereu. si mama mea a lucrat la o companie de stat, care tinea cartile de munca la sediul societatii. si nu au dus niciodata acte aditionale la ITM.

legea 130/1999 spune foarte clar care sunt obligatiile celor care platesc 0,75% comision si celor care platesc 0,25%.

atasez si legea.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 March 2009 - 09:47 AM




#12 pilot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 March 2009 - 03:58 PM

Buna ziua,
imi cer scuze ca nu prea am starea si rabdarea necesare urmaririi exacte a eforturilor Dvs. de lamuri acest aspect, dar vreau sa spun ca acest art. face referire la 'pastrarea si completarea' CM, iar eu consider ca pentru acestia se certfica inregistrarile la sfarsit pentru conformitate. Ce ne facem cu cazul meu, in care CM sunt tinute de ITM, s-au depus acte ad. care au nr. de inregistrare, apoi acte care nu au si numar ci doar stampila, si in final, un act aditional foarte important, are doar stampila, nu si nr de inreg. si cel mai grav, nu este operat , inregistrat in baza date ITM. poate voi fi mai coerent mai tarziu, sunt in preaviz, si voi reveni cu detalii. Daca am incurcat cu ceva, imi cer scuze, si nu luati in consideratie. Am vrut doar sa/sa ma lamuresc. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 10:36 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL