Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sunt patron, la conta ma pricep "oleaca" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

103 replies to this topic

#1 adminu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 October 2008 - 01:34 PM

salutare
am o firma platitoare de TVA, fara angajati; si as dori sa imi tin singur contabilitatea deoarece nu este mare activitate pe firma. Pana acum am avut o contabila care intocmea toate actele, eu decat semnam pentru ele.

As vrea sa fiu informat inainte de a ma apuca de aceasta activitate, eu avand ceva cunostiinte de contabilitate.

Mai am o rugaminte la voi daca aveti vreun fisier in format excel pentru toate registrele care se printeaza lunar sau trimestial (registrul jurnal, balanta, bilant etc)

Va multumesc pentru ajutor

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 October 2008 - 07:48 PM




#2 erica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2008 - 02:45 PM

Vezi postareaadminu, la Oct 28 2008, 01:34 PM, a spus:

" eu avand ceva cunostiinte de contabilitate".

n-as vreau sa fiu rautacioasa dar daca "ai cunostinte" de contabilitate de ce ai mai angajat contabil? si acum vrei sa faci tu dar nu stii cu ce se mananca; daca ar fi asa si la drept cu cateva carti de specialitate am deveni toti avocati, de aceea a ajuns contabilitatea meseria de cea mai joasa clasa.

Aceasta postare a fost editata de erica: 28 October 2008 - 02:49 PM




#3 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2008 - 03:00 PM

Hai sa nu fiu rautacioasa si eu ...ai putea sa te uiti la fiecare luna din urma ce facea contabila si sa incerci sa faci cam acelasi lucru...si ea banuiesc ca are toate registrele listate.Daca te astepti sa aiba cineva de pe forum timp si de ce nu, chef sa iti dea toate informatiile de care ai nevoie ma tem ca ai asteptari cam mari..



#4 adminu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 October 2008 - 03:30 PM

am luat contabil din acelas motiv pentru care va ceream indrumari, adica legislatia se schimba tot timpul si mai ales ca este loc de interpretari. Am mers pe ideea ca cineva care tine contabilitatea la cateva firme mari poate sa tine si contabilitatea la 5 facturi.

Da o sa am toate actele si registrele care au fost deja depuse si o sa merg pe aceeasi idee de inregistrare a facturilor dar la momentul actual nu imi permit achizitionarea unui program de contabilitate si de asta am cerut ajutorul voastru cu ceva fisiere in excel pentru ca am vazut ca uni contabili inca folosesc excel-ul.



#5 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 28 October 2008 - 03:36 PM

Sa stiti ca, toti "patronasii" (ma rog, aproape toti) gandesc cam la fel, fiecare "se pricepe" la contabilitate, ca si la fotbal.......... si pentru o zi , doua, poate trei saptamani, sunt convinsi ca asa si este......

Inca o idee: daca chiar cu atat se pot rezolva niste probleme de contabilitate, stau si ma-ntreb: eu, si inca cativa mii de colegi de ce ne mai chinuim cu atatea examene peste examene, legi, etc. daca fiecare patron isi face treaba in contabilitate asa de simplu.....
Chiar nu stiu....

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 October 2008 - 08:15 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2008 - 08:28 PM

din nefericire, mentalitate ca a lui "adminu" am mai intalnit si vom mai intalni, insa ganditi-va ca ei habar n-au despre ce vorbesc cand spun ca isi pot tine conta singuri ... pe acestia lasati-i, fara mila, sa se confrunte cu propria lor decizie ignoranta !

am mai discutat despre asta (prin alte topicuri), lasati-i sa se dea cu capul de pragul de sus, adica sa plateasca amenzi de sa planga cu vorbe si atunci vor intelege ca a avea un contabil cat mai bun e absolut necesar - daca tot si-au facut firma si sunt "patroni" !

NU aveti compasiune pt cei ce se lipsesc de contabil crezand ca ei vor fi in stare sa-l suplineasca "avand ceva cunostiinte de contabilitate" !!! nu merita ... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 October 2008 - 09:53 AM




#7 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 30 October 2008 - 06:19 PM

Asta-i tare de tot ! Ar trebui postata la "perlute", cu majuscule rosii si bold ca sa fie cat mai vizibila.
Auziti...

Citeaza

daca aveti vreun fisier in format excel pentru toate registrele care se printeaza lunar sau trimestial (registrul jurnal, balanta, bilant etc)
va rog, anuntati-ma si pe mine. :thumbup:



#8 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 01 November 2008 - 02:00 AM

Io nu inteleg ce aveti cu omu'. Si-a deschis o firma si nu-si permite contabil. Este la inceput si o sa-i mearga si mai bine. Cel putin eu asta ii doresc. Voi sunteti contabili cu greutate si stiti ca nu se descurca. El nu-i contabil si nu stie cat ii de greu. De-aia mi se pare normal sa i se explice frumos ce si cum, sa inteleaga si el cum stau treburile. Sunt o gramada de studenti si incepatori care ar lua o firma mica cu 5 facturi la un pret pe masura. Solutia pentru cazuri de-astea ar trebui sa fie o jumatate de ora/o ora de vorbit cu clientul si explicata problema, pentru o taxa de 50 de RON sa zicem. Pe urma inca vreo 30-40 lunar pentru cele 5 facturi si declaratii la care lucrati cam o ora lunar. Daca firma se dezvolta castigul creste pe masura. Ce zice domnilor studenti? Merge? Eu zic ca da. Nu-i musai sa luati in suturi un om ca nu stie conta. Daca ar sti, am muri de foame.

Poate oi fi eu in urma cu preturile, dar cred ca ati prins ideea.

Aceasta postare a fost editata de radubc: 01 November 2008 - 02:01 AM




#9 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 November 2008 - 04:02 PM

Vezi postareaadminu, la Oct 28 2008, 03:30 PM, a spus:

.... dar la momentul actual nu imi permit achizitionarea unui program de contabilitate si de asta am cerut ajutorul voastru cu ceva fisiere in excel pentru ca am vazut ca uni contabili inca folosesc excel-ul.
ce inseamna sa nu iti permiti? despre ce sume vorbesti? nu iti permiti nici macar 192 ron pe an cu actualizari incluse, cu program de facturare, chitante, salarii, declaratii, bilant, ...tot? ti se pare mult?
vezi: http://www.sagasoft.ro/



#10 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 03 November 2008 - 10:05 AM

@radubc:
citeste inca odata primul post, nu e la inceput, a avut si contabila dar a dat-o afara si vrea sa le faca el pe toate!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2008 - 10:22 AM

Vezi postarearadubc, la Nov 1 2008, 03:00 AM, a spus:

Nu-i musai sa luati in suturi un om ca nu stie conta.
radubc, daca asta ai inteles tu ca am facut noi aici, AI INTELES GRESIT !!

ce comentam este faptul ca a renuntat la un contabil in ideea ca stie el "ceva" contabilitate si e in stare sa-si tina conta singur ! are impresia a face conta e floare la ureche, oricine are "ceva cunostinte de contabilitate" o poate face fara nici o problema, prin urmare el crede ca meseria noastra e una f. simpla si la indemana oricui. de ce crede el asta ?? intrebati-va si voi ...

asadar : nimeni nu l-a luat "in suturi" pt ca nu stie conta ci pt. ca este inconstient in ceea ce priveste acesta meserie si urmarile practicarii ei defectuoase, asa cum ar face-o el avand doar "ceva cunostinte de contabilitate"

dragilor, ce-ar fi sa cititi mai cu atentie mesajele inainte de a raspunde si a emite oarece acuzatii ?? nu e mai corect si mai normal asa ??

va doresc o zi frumoasa. :thumbup:



#12 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 03 November 2008 - 10:51 AM

Vezi postareaadminu, la Oct 28 2008, 02:34 PM, a spus:

salutare
am o firma platitoare de TVA, fara angajati; si as dori sa imi tin singur contabilitatea deoarece nu este mare activitate pe firma. Pana acum am avut o contabila care intocmea toate actele, eu decat semnam pentru ele.

As vrea sa fiu informat inainte de a ma apuca de aceasta activitate, eu avand ceva cunostiinte de contabilitate.

Mai am o rugaminte la voi daca aveti vreun fisier in format excel pentru toate registrele care se printeaza lunar sau trimestial (registrul jurnal, balanta, bilant etc)

Va multumesc pentru ajutor
Salut,

iti dau un exemplu concret.... lucrez la o firma unde sunt 3 patroni .....tatal si cei 2 fii ai lui ...... in 2005 si-au cumparat un program binecunoscut de conta si s-au apucat ei sa tina contabilitatea firmei ........ ptr bilant plateau un expert (care cum , cum nu le-a semnat actele) ......necazul e ca ei s-au trezit la sf anului 2007 ca ceva nu-i inregula ..... au chemat vreo 4 expertiu contabili sa vada ce nu-i inregula ..... din cei 4 trei au fugit pur si simplu cand au vazut ce au in acte iar cea de-a patra le-a fost mila de ei si s-a angajat sa le ajute .... cel mai grav e ca ei nu au verificat scadentarul clienti ... asa ca multi clinti nu au platit marfa la termenul scadent .......au inceput sa recupereze deja dar multi clinti si-au desfiintat firma ( ia-l de unde nu-i ) .... alti spun ca au trecut 3 ani si se prescrie ....... in orice caz le-a fost invatatura de minte



#13 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 06 November 2008 - 02:12 AM

Mie mi se pare ca chiar v-ati enervat si v-ati luat de el. Ma rog, nu-l cunosc si nu vreau sa-i iau apararea. Oricum niste chestii sunt clare:
1. Adminu vrea sa-si reduca costurile. Nimic de neasteptat de la un patron. Asa trebuie sa fie.
2. Adminu nu se pricepe la contabilitate. Normal, ca doar nu s-a nascut contabil (romanul s-a nascut poet).
3. Pentru ca nu se pricepe la conta si nu stie ce face, a concediat contabila. Nu zic ca-i bine dar ii oarecum de asteptat daca acceptam primele 2 puncte.
4. Acum a constatat ca nu se descurca. Era chiar de asteptat pentru un contabil.
Si urmarea logica este sa incercam sa-l ajutam, contra cost, normal.

Da' no, poate ca is eu demodat si nu vad ca ii normal sa ne stresam din orice.



#14 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 06 November 2008 - 02:44 AM

@ikki

Ca si contabil nu poti decat sa-ti doresti cat mai multi de-astia. Pana la urma nu mai au de ales si sar cu banu' ca sa-i scoti din necaz.
Iti pot da exemplu chiar firma in care lucrez. S-au zgarcit la softuri si li s-a cam dus naibii toata contabilitatea. Da' rau de tot.Au si lasat firma pe o tanti accounting supervisor care stia ea ceva da' nu cat trebuie. Nu intru in amanunte da' pot sa zic ca inchideri de luna nu se faceau, doar de an. Si tot mai ajungeau inregistrari in anul precedent. Ideea ii ca au venit mai multi cu MBA si alte scoli inalte si asa au si plecat. Nici unul n-a stat mai mult de o luna. Pana a venit unul mai "tembel" si a zis: OK. Eu va scot din orice, da' va costa. Si uite asa incet incet firma se pune pe picioare. Omul vine de 3 ori pe saptamana, ne da instructiuni, noi le aplicam, pe urma ne verifica si treaba merge. Azi am si vazut factura lui pe o saptamana. 4000 CAD. Mai facea atatia bani daca totul mergea perfect?



#15 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 06 November 2008 - 03:12 AM

Cu parere de rau trebuie sa spun ca ai dat-o in bara !
Sa-ti tii singur contabilitatea nu e ca si cum ai intenta un proces , si pentru ca nu-ti permiti un avocat , faci singur demersurile necesare !
Din pacate fara soft nu se poate !
Am lucrat in perioada 1998-2000 si fara program software , pentru ca erau calculatoarele foarte scumpe !
La inceputul anului 2001 un calculator pentium 1 cu un monitor second era 750 de lei ( banii de acum ), si o imprimanta hp noua , 350 lei .
Programul de contabilitate era mai ieftin ca acum , pentru ca lumea nu trecuse contabilitatea pe calculator !

E naspa sa nu ai un program de evidenta contabila , este ca si cum ne-am intoarce in epoca de piatra !

Avand in vedere ca tu ai calculator , e ca si cum te-ai intoarce in epoca bronzului , iar daca ai si imprimanta , ai fi tocmai in epoca fierului .

Acum , in epoca moderna nu se poate fara program de evidenta contabila !

Ca sa tii o evidenta contabila simpla trebuie sa te pricepi bine de tot .

Cred ca pentru 50 de lei in fiecare luna , nu se merita sa te apuci sa inveti contabilitate !

E ca si cum eu m-as apuca de fotbal ! :thumbup:



#16 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 06 November 2008 - 08:20 AM

Problema e, adminu, ca nu dai importanta muncii pe care o depune un contabil. Cand ti le-a dat actele si registrele la semnat fosta contabila, ai tras o privire peste ele si ti s-a parut simplu... "asa ceva pot face si eu", ai zis probabil. Dar contabilitatea nu inseamna doar sa dai la listat ceva si apoi la semnat. Apoi, cum zici, ca ai ceva cunostinte de contabilitate. Uneori, avand un program de contabilitate, si ceva pricepere la calculatoare, nu e mare lucru sa introduci niste acte. Poti invata si singur sa folosesti un program de conta astfel (daca nu se cer contarile atunci cand introduci un document). Ei, dar inchiderea? Ce folos ca dupa aia nu stii ce reprezinta conturile si soldurile lor aferente.
Tu zici ca vrei sa tii in Excel. Foarte bine, ia carti de conta, de monografii contabile si apuca-te de invat mai bine si iti vei putea tine si manual daca vrei, caci tot zici ca e activitate mica de tot. Dar daca te zgarcesti la probabil 100 - 150 de lei pe care ii dadeai fostei contabile, ai sa vezi ca incercand tu singur sa iti tii contabilitatea, ti se va parea ca treaba pe care o vei face e de 1.000 lei, nu de 100 de lei.
Aaaa, si ar mai fi un aspect de luat in calcul. Crezi ca lucrand la firma ta, facand ce ai facut si pana acum, vei avea timp sa citesti si sa fii la punct cu toate noutatile? Ma indoiesc, atata timp cat iti lipsesc informatiile legislative din urma.
Spor la treaba, daca vrei sa fii de toate in firma, si patron, si secretara si contabil.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#17 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 November 2008 - 01:00 PM

@butelie, hai ca exagerezi... ceea ce povestesti se intampla in 1994-1995, cand un 386 era 2000 de USD, si am pus casa gaj sa-l cumpar, in 2000 - 2001 pentium 1 era relativ accesibil si piata softurilor de conta era formata deja, intr-o luna-doua iti amortizai investitia in hard si soft din onorarii.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#18 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 November 2008 - 01:12 PM

@radubc: din pacate vezi situatia distorsionat, de la distanta, prin prisma contabilitatii normale in sistemul vostru american (chiar daca esti in Canada) in care fiscul va permite foarte multe libertati. La noi, unde suntem sufocati de reglementari, declaratii peste declaratii si controale haiducesti, sa-ti concediezi contabilul si sa incerci sa-i tii locul nestiind ce ai de facut e sinucidere curata.
Ceea ce ne-a enervat cel mai tare, a fost nu ca a concediat contabilul si ca nu stie ce are de facut, ci ca nu vrea nici sa invete ci vrea mura in gura, la de-a gata; ok, va veni inapoi pe strada noastra cand o sa-l friga buza dupa ce a facut firma varza, dar sa fiu cinstit nu ma incalzeste cu nimic, vai de creierul contabilului care va incerca sa repare ce a stricat el!

Citeaza

Si urmarea logica este sa incercam sa-l ajutam, contra cost, normal.
Asta e problema principala, nu vrea sa plateasca, vrea pe gratis de la fraieri, ca el e "jmecher"!

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 06 November 2008 - 01:17 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#19 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 06 November 2008 - 01:52 PM

Vezi postareaerica, la Oct 28 2008, 02:45 PM, a spus:

Vezi postareaadminu, la Oct 28 2008, 01:34 PM, a spus:

" eu avand ceva cunostiinte de contabilitate".

n-as vreau sa fiu rautacioasa dar daca "ai cunostinte" de contabilitate de ce ai mai angajat contabil? si acum vrei sa faci tu dar nu stii cu ce se mananca; daca ar fi asa si la drept cu cateva carti de specialitate am deveni toti avocati, de aceea a ajuns contabilitatea meseria de cea mai joasa clasa.

Exceptional spus ! Felicitari pt. erika ! :thumbup:
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#20 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 06 November 2008 - 02:02 PM

chiar daca nu e vorba despre un patron am si eu o intrebare: daca in unitatea in care lucrez contabilul sef nu are nici in clin nici in maneca treaba cu contabilitatea dar se tine mare expert de nu poti sa-i spui nimic (are impresia ca el a inventat coada la pruna) si bineinteles ca a uitat sa depuna ceva declaratii 39.. eu cum ar trebui sa reactionez?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL