Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sunt patron, la conta ma pricep "oleaca" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

103 replies to this topic

#101 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 22 August 2009 - 03:10 PM

Ma bucur sa vad un patron care apreciaza munca unui contabil.In toata cariera mea, nu cred ca am gasit nici 10% oameni care sa pretuiasca la adevarata valoare munca unui contabil, dimpotriva am intalnit replici de genul: hai ca nu am decat o factura, ce mare lucru, imi iei mai putin? De parca, daca ai o factura, nu mai trebuie sa faci balante , registru de casa sau banca, situatii clienti etc.
Bravo, monalisa 007 !



#102 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 07 September 2009 - 12:17 AM

Recitii cu placere tot ce s-a ascris in acest topic si cred ca este printre cele mai tari topicuri .

Eu intru pe conta din cand in cand sa vad ce pareri mai are lumea si cu ce probleme se confrunta diverse firme .

De cand este criza mie imi merge mai bine decat atunci cand nu era criza , cu toate ca mai sunt si scartari de care o sa scap cat de curand .

Pe timp de criza o amenda in plus se simte imediat si la cate modificari sunt , daca nu esti de meserie te poticnesti imediat .

Nu poti sa inveti contabilitate de pe forumuri , pentru ca daca nu ai notiuni de baza despre contabilitate nu poti sa faci diferenta intre conturi , si daca se intampla sa tasteze cineva gresit sau sa fie mai putin informat esti bun de plata .

Aceasta postare a fost editata de butelie: 07 September 2009 - 12:21 AM




#103 theodora21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 November 2010 - 12:09 PM

contabilitatea unei firme ar trebui mult simplificata, sunt total de acord cu ceea ce a spus "catamari", pentru a putea tine fiecare patron singur aceasta contabilitate, daca doreste el asa. desi am facut ase-ul (managementul firmei, nu contabilitate), nu mi se pare meseria de contabil atat de importanta precum o fac "superoamenii" de la ceccar. practic, tu doar inregistrezi activitatea unui intreprinzator. a fi intreprinzator, ei bine, da, asta este important, creezi ceva, intreprinzi, iar daca mai ai si angajati atunci te numesti patron. contabilul doar tine evidenta la ceea ce creeaza un intreprinzator/patron, sta aplecat asupra unor registre, ma rog, programe de contabilitate pe calculator mai nou.
in state am inteles ca se tine in partida simpla, registru incasari/plati, eu sunt patron, eu imi tin activitatea firmei mele, de ce trebuie sa angajez pe cineva pentru asta? inteleg sa angajez pentru niste activitati care mi-ar dezvolta activitatea, un analist financiar, un consultant in management, de exemplu, sau sa fac eu o facultate de profil, dar doar cineva care sa faca totalul veniturilor si al cheltuielilor, dupa care sa faca scadere intre acestea si sa aplice procentul de impozit pe profit, asta se face in primii 4 ani de scoala generala. si adevarul ca sua sunt niste tari cam inapoiate, cum s-or fi descurcat ei atatea sute de ani fara o contabilitate ca a noastra, doar Dumnezeu stie!
dar ceea ce noi stim sigur este ca acest hatis de legi a fost si este dat pentru a te fura cat mai mult. cineva de fisc mi-a spus ca au un manual care trebuie invatat de catre ei cu "trucuri" nestiune de "prostime" cu care sa te prinda atunci cand te controleaza. probabil ca in paralel cu emiterea unor legi sunt tinute si aceste manuale dupa care ei controleaza si te prind oricum. dar asta o stiu toti, am citit pe toate forumurile de profil despre asa ceva.
daca ai doar un registru de incasari si plati, ce sa-ti descopere? doar acest registru sa fie pentru toata lumea si un sistem informatic la ei cu facturi emise/primite de catre agentii economici, eventual.



#104 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 November 2010 - 12:48 PM

Papusa, ca nu pot sa-ti spun altfel, informeaza-te inainte de a scrie aberatii pe aici...
Probabil ca nu ai cunoscut direct IRS-ul (pentru informarea ta, ANAF-ul din State), dar puteai macar sa vezi in filme la televizor... Americanul mediu in februarie-martie intra in febra declaratiei anuale de impozite, fie ca e, cum spui tu, "batron intreprinzator", fie ca e amploaiat. Isi ia cutia cu chitante si se duce la contabil sa-i calculeze incom tax si sa-i faca declaratia. Ca si la ei, sunt atatea chichite cu deductibilitatea cheltuielilor, ca te iei cu mainile de cap.
Intr-adevar, la firmele mici din State - gen asociatiile familiale de la noi, se tine conta in partida simpla, ca si la noi, de altfel. In rest, conta e cam la fel, singura diferenta e ca nu au plan de conturi centralizat. In rest birocratia e cam la fel, doar ca e foarte bine organizata.

Cat despre manualul cu "trucuri" al ANAF, asta chiar ca e folclor urban!

Asa ca lasa-ne in durerea noastra si vezi-ti de "managementul" tau.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 05 November 2010 - 12:49 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL