Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societate fara cont bancar. se poate? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


societate fara cont bancar. se poate?


5 replies to this topic

#1 raccone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 October 2008 - 07:40 PM

as dori sa stiu daca pot inchide contul bancar al firmei daca acesta este blocat de finante pentru datorii la buget. Poate functiona legal o societate fara cont bancar?
Mai ales ca numai desfasor mare activitate si nu ma intereseaza daca am cont sau nu.
Multumesc!



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 October 2008 - 08:03 PM

in cazul in care nu este necesar, societatea poate desfasura activitate si fara cont bancar.
puteti sa inchideti contul.

Bea



#3 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 October 2008 - 09:47 AM

contul poate fi inchis abia dupa deblocare , pana atunci nicio banca nu poate face acest lucu

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 06:28 PM
citare mesaj anterior




#4 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 27 July 2009 - 06:33 PM

nu am facut decat niruri in experienta mea de contabil si as dori si eu sa stiu daca sunteti amabili o societate comerciala ce trebuie sa plateasca la trezoreria statului?



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 July 2009 - 07:27 PM

Orice firma care vinde sau cumpara la/de la o institutie de stat (scoala, spital, institut) face incasari/plati prin trezoreria statului si chiar isi fac un cont la trezoreria statului. Orice firma care are datorii la stat (taxe, impozit pe salarii, impozit pe profit, TVA etc.) plateste statului aceste taxe si impozite prin trezoreria statului. De fapt ce ati dori sa intrebati?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 genegene

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 October 2009 - 09:49 AM

Pentru orice operatiune/plata prin banca se incaseasa comision de catre banca, basca comision lunar pentru intretinere cont. In cazul in care nu aveti "activitate intensa" puteti inchide linistit contul bancar. Platile contributiilor lunare/trimestriale se pot face in numerar la sediul administratiei fiscale de care apartineti (fara sa platiti nici un comision). Probleme s-ar putea sa apara daca pe contul bancar este facuta poprire de catre fisc. Dar chiar si asa, daca "negociati" cu banca si-i faceti sa intelega ca in mod normal dumneavoastra nu veti depune benevol sume in acest cont, poprirea nu va avea nici un efect , poate reusiti inchiderea contului.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 12 October 2009 - 01:51 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL