Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scrisoare deschisa adresata CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Scrisoare deschisa adresata CECCAR


29 replies to this topic

#1 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 29 October 2008 - 03:11 PM

Buna!

Propun o actiune comuna care sa atentioneze conducerea CECCAR asupra necesitatii schimbarii modalitatii de examinare.

Daca suntem de acord va rog frumos sa va exprimati opiniile privitor la mesajul pe care ar trebui sa il contina iar eu ma angajez sa fac publica scrisoarea atat conducerii CECCAR cat si altor publicatii (de exemplu conta.ro). Subscriu oricarei initiative oricat de minuscula va fi ea venita si din alte parti, daca scopul este acelasi.



#2 davideg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 29 October 2008 - 04:43 PM

Eu propun sa ne adresam IFAC, IAASB, si toate cate mai sunt si se lauda CECARUL cu ele.Atata timp cat ei sunt stat in stat, autoreglementati(asta ca sa se vada ca am invatat catdecat)si nu dau socoteala nimanui in tara asta, nu avem nicio sansa cu ei.Poate cei de afara or sa ia atitudine.P.S.Propunerea asta am mai avut-o si anul trecut pe un alt forum si a disparut imediat, sper ca nu mai e cazul aici.




#3 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 29 October 2008 - 05:41 PM

Propunerea mea ar fi: ori se dau 3 examene pentru cele 7 materii, ori creste durata examenelor.



#4 covrigel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 October 2008 - 07:00 PM

Vezi postareasimona_cruceru, la Oct 29 2008, 05:41 PM, a spus:

Propunerea mea ar fi: ori se dau 3 examene pentru cele 7 materii, ori creste durata examenelor.

Eu sustin propunerea 3 examene pt cele 7 materii! Covrig Ion . Targu-Jiu



#5 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 October 2008 - 07:17 PM

Vezi postareacovrigel, la Oct 29 2008, 08:00 PM, a spus:

Vezi postareasimona_cruceru, la Oct 29 2008, 05:41 PM, a spus:

Propunerea mea ar fi: ori se dau 3 examene pentru cele 7 materii, ori creste durata examenelor.

Eu sustin propunerea 3 examene pt cele 7 materii! Covrig Ion . Targu-Jiu


eu una sunt de aceeasi parere
vrem sa fim experti contabili nu auditori sau altceva ,....nu stiu ce rae auditul de a face cu noi cand exista Camera Auditorilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ar trebuii sa existe urmatoarele materii: contabilitate
fiscalitate, drept , expertiza si evaluare
atat
ce ne trb audit ????????????????
ce facem cu el?
nimik
trb sa facem stagiu de auditori



#6 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 October 2008 - 07:41 PM

dreptul de ce sa existe ?
deci
contabilitatea o inteleg ! doctrina trebuie musai ca ,sunt atributiile noastre etc..........,evaluare nu,ptr.ca nu facem evaluari,audit nu, la fel nu facem nimic pentru fiecare trebuie sa dam examene separate ,drept nu! fiscalitate ! eeeeeeee ! aici e problema !eu le-am scurtat de tot.
Bine nu o sa fie .
Ma bucuram sa incepem acest subiect dupa ce se afisau rezultatele.
dupa ce am citit mesajele anterioare am urm.parere:
-examen din 2-3 materii sa zicem cu probleme forte grele mai ales la contabilitate si fiscalitate ! nu o sa bazaie nici musca si noi o sa ne uitam la ele ca la ,,avioane.Poate sa dureze examenul si 10 ore ,o sa ne demonstreze ca tot nu le putem face.
Suntem asa destepti? sa ne gandim la problemele cu retratari ,fluxurile in moneda straina ,IAS 31 si contabilitatea este mare ,se poate schimba tematica si pana aici ne-a fost.Toata lumea a fost nemultumita de audit si doctrina,ca si mine dar, cand am ajuns acasa mi-am gasit raspunsurile in cartea de audit si in codul etic.Recunosc ca nu am invatat cat trebuie doar am citit si tot am citit.
Nici eu nu le-am vazut rostul multor materii si ptr.asta doar ne enervam .
Eu nu sunt contra dar ,sunt realist.
Nu vreau sa ma injurati ,va spun doar parerea mea.



#7 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 30 October 2008 - 03:27 AM

Eu mi-am spus deja parerea... o cunoasteti, folositi-o... :)



#8 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 30 October 2008 - 01:45 PM

Nu acesta era rostul actiunii. Conteaza si numarul de examene dar si disciplinele. Propunerea mea este sa ii facem sa inteleaga ca accesul ar trebui sa fie mai accesibil pentru ca oricum urmeaza o perioada de stagiu si inca un examen final, cel de aptitudini care acuma este la fel de dificil ca cel de acces. Deci unde este argumentul pentru care trebuie sa existe doua examene (de acces si de aptitudini) cu acelasi grad de dificultate.
Trebuie sa demonstreze ca exista o logica in modul acesta de dobandire a calitatii de expert contabil.
Acest sistem genereaza, de fapt, cele mai mari probleme intrucat este foarte greu de gestionat.
Un sistem simplu de accesar fi mult mai benefic pentru Corp in conditiile in care lucrurile se misca atat de rapid.



#9 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 30 October 2008 - 01:54 PM

Sunt de acord cu tine ...... accesul ar trebui sa fie mai usor ..... mult , mult mai usor .... iar in cei 3 ani de stagiu fiecare sa invete cat mai mult pentru a lua examenul final , sau poate ca in acesti 3 ani de stagiatura isi da seama cu nu-i place cea ce face si schimba macazul pe parcurs

Eu as avea o propunere ,ca expertii contabili care au firme sa fie obligati sa angajeze stagiari si aiba subventionat o parte din salarul acordat stagiarului de catre CECCAR.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 07:14 PM
citare mesaj anterior




#10 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 30 October 2008 - 02:07 PM

Corect. Subscriu la propunerea ta.

Despre aceste lucruri vreau sa vorbim in scrisoarea catre CECCAR. Faptul ca ei nu comunica cu "piata". Nu au luat pulsul. Nu stiu ce se petrece cu proprii membri. Cred ca ii depasesc realitatile. Au ramas in acelasi registru.

Pacat ca ne miscam asa de incet in conditiile in care altii au gasit alte metode de examinare mult mai eficiente.



#11 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 30 October 2008 - 03:02 PM

Ne facem iluzii ca vom schimba sistemul de examinare. Ce interes are CECCAR sa modifice ceva care ii aduce fonduri grase pe care ii cheltuie cum vor. Daca pastreaza sistemul actual o sa dam examenul pina il luam, nu ? Ce inseamna asta ??? La 175 Euro de persoana la acces si alti 175 la aptitudini inmultiti cu cite mii de candidati sint, ce mai vreti ??? Sa-si traga presul de sub picioare ? Nici gind. Ce inseamna de fapt acest stagiu de trei ani ? Nu inveti mare lucru daca il alegi pe cel colectiv si daca alegi stagiul la un expert vei plimba toate hirtiile firmei pe unde este necesar. Daca primesti alte sarcini care au legatura cu conta sau fiscalitatea poti sa te declari fericit. Asa ca eu sint de parere ca ar trebui sa se reintroduca vechimea in conta ( cel putin 3 ani ) si sa se dea un singur examen, din toate materiile care se dau si acum dar intins pe mai multe ore, fara stagiu. Asa se vor asigura ca cei care vin sa dea examen au habar de pra :thumbup: ctica nu numai de teorie. Sa nu se supere pe mine cei care doar ce au terminat facultatea dar numai practica te invata, teoria nu te ajuta foarte mult decit in situatii ideale. De cele mai multe ori trebuie sa te zbati sa gasesti o solutie pt. o problema si asta nu o poti face decit in fata actelor si a calculatorului.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#12 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 03:35 PM

EU ZIC MINIM 5 ANI VECHIME! Si examenul sa fie ceva mai mult legat de practica, asemanatoare celor de la consultanti. Si nu uitati ca daca vorbiti ceccar-ul de rau puteti fi exclusi!
preda



#13 Alexxandra79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 30 October 2008 - 04:00 PM

Eu am dat ex. de acces in anul 2004, si se dadeau 2 examene (contabilitate, fiscalitate, control, drept, evaluare, expertiza),unul sambata, celaltalt duminica, numai teste grila din cartea editata de CECCAR special pt ex. de acces. In 2 saptamani am parcurs toata cartea si am luat examenul cu brio. Doctrina si deontologie am dat numai la aptitudini si mi se pare firesc sa se dea numai la aptitudini. Se presupune ca aceasta materie se studiaza pe perioada stagiului. Nu mi se pare normal sa se dea nici expertiza inainte de efectuarea stagiului.
Era bine sa se fi pastrat aceeasi metoda de examinare pentru acces. E suficient de dificil examenul de aptitudini.



#14 adoria65

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 October 2008 - 05:41 PM

Vezi postarealupoaica, la Oct 30 2008, 05:35 PM, a spus:

EU ZIC MINIM 5 ANI VECHIME! Si examenul sa fie ceva mai mult legat de practica, asemanatoare celor de la consultanti. Si nu uitati ca daca vorbiti ceccar-ul de rau puteti fi exclusi!


deasi lucrez in contabilitate eu zic ca nu e necesara vechimea , nu vreau sa fiu "exppert" la acces si nici imediat dupa examenul final .

experienta vine pe parcurs in fiecare meserie, daca o practici , nici avocatii , procurorii , notarii nu au nevoie de vechime ca sa dea examenul de acces ... cred ca stiti despre ce vorbesc

priviti inainte nu in urma , tinerii au dreptul la sansa lor(desi eu sunt undeva pe la mijloc ca varsta)



#15 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 06:24 PM

sunt de acord cu voi...
daca vor sa pastreze cele 7 materii stufoase, atunci macar sa le organizeze in 3 examene sau.... sa scoata expertiza, evaluarea, auditul si doctrina
ma intreb ce rost au astea acum la inceput de stagiu, nu ar trebui sa le studiem in timpul accesului? cand am dat examen de admitere la ASE am dat cumva contabililitate? nuuuu, matematica si economie, notiuni de baza, ramanand ca materia contabilitate sa o studiem pe perioada facultatii



#16 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 31 October 2008 - 08:10 AM

Din cele scrise imi dau seama ca asteptarile voastre sunt eliminarea unor discipline. Eu merg si mai departe spunand ca acest examen trebuie sa testeze elemente minime de cunostinte. Odata intrati in perioada de stagiu fiecare are sansa sa invete si sa acumuleze cat mai mult astfel incat examenul de aptitudini sa fie intr-adevar o provocare. Si mai cred ca examenul de aptitudini sa nu fie eliminatoriu. Ce vreau sa spun este ca daca promovez 2 din 5 examene, restul de trei sa iti ramana in restanta. Asa este normal si firesc sa fie.

Pe sistemul actual foarte multi pica inca de la acces cu medii peste 7 insa cu cateva sutimi sub 6 la o materie sau doua. Nu este corect.



#17 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 October 2008 - 09:21 AM

Vezi postareacriogenia, la Oct 31 2008, 10:10 AM, a spus:

Din cele scrise imi dau seama ca asteptarile voastre sunt eliminarea unor discipline. Eu merg si mai departe spunand ca acest examen trebuie sa testeze elemente minime de cunostinte. Odata intrati in perioada de stagiu fiecare are sansa sa invete si sa acumuleze cat mai mult astfel incat examenul de aptitudini sa fie intr-adevar o provocare. Si mai cred ca examenul de aptitudini sa nu fie eliminatoriu. Ce vreau sa spun este ca daca promovez 2 din 5 examene, restul de trei sa iti ramana in restanta. Asa este normal si firesc sa fie.

Pe sistemul actual foarte multi pica inca de la acces cu medii peste 7 insa cu cateva sutimi sub 6 la o materie sau doua. Nu este corect.

exact......asta e si parerea mea.



#18 juicero1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 November 2008 - 11:42 AM

Ar fi normal ca sa dai la urmatorul examen numai materiile picate.



#19 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 November 2008 - 01:29 PM

Eu cred ca CECCAR-ul ar trebui sa se inspire din practica celorlalte organisme internationale la care este afiliat.
Si anume, sa te poti inregistra ca stagiar la CECCAR pe baza unor conditii bine stabilite. Apoi in perioada de stagiu sa fie un numar de examene, mult mai mare, pt noi nu avem cum sa aprofundam iar ei nu au cum sa testeze cunostintele unei materii stufoase, printr-un singur examen. Bineinteles, sa se faca niste cursuri,, iar pt cei care nu pot sa vina la ele, sa existe cursuri de cumparat, nu sa cautam noi de nebuni bibliografia si sa nu stim pe care s-o alegem de buna.
Perioada de stagiu nu ar trebui sa fie fixata la un anumit nr. de ani. Cine reuseste sa ia examenele mai repede, termina mai repede, cine nu, mai tarziu.



#20 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 November 2008 - 11:09 AM

Interesante comentarii..... mai aveti un pic si o sa cereti examen de 6 ore doar la conta si fiscalitate. Dragilor, nu credeti ca e cazul sa cerem precizari asupra stagiului de la cei aflati deja in aceasta etapa???? Eu una nu stiu nimic de stagiu, ce se studiaza, ce se aprofundeaza si ce nu, vom avea cunostinte mai multe decat cele dinainte de acces sau nu????? Mie asta mi se pare interesant si nu numarul examenelor si durata acestora. Haideti sa n-o mai facem pe interesantii cu cunostintele noastre, vrem sa fim experti sau noi suntem deja experti??? Sunt persoane care n-au auzit de OMF 1752/2005 si se mai vaicaresc ca a fost greu la fiscalitate; asa ca ar trebui sa va ganditi ca lupta intre contabili este mare, poate de aici si dificultatea obtinerii titulaturii de expert contabil. Cunosc contabili care tin cate 11-12 contabilitati si cand te intalnesti cu ei in piata primul lucru care te intreaba e daca stii pe cineva interesat de un contabil.
Nu tin partea nimanui insa, nu ar fi mai interesant sa deschidem o scrisoare adresata Guvernului in care sa solicitam stabilizarea actelor normative odata pentru totdeauna, sa nu mai avem legi si ordonante si alte hotarari care se anuleaza si se completeaza reciproc. Cred ca problemele noastre cu adevarat sunt altele si nu participarea la un examen. Cu respect






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL