Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scrisoare deschisa adresata CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Scrisoare deschisa adresata CECCAR


29 replies to this topic

#21 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 03 November 2008 - 11:27 PM

Vezi postareajuicero1984, la Nov 1 2008, 11:42 AM, a spus:

Ar fi normal ca sa dai la urmatorul examen numai materiile picate.


Vezi postareajaina, la Nov 1 2008, 01:29 PM, a spus:

Eu cred ca CECCAR-ul ar trebui sa se inspire din practica celorlalte organisme internationale la care este afiliat.
Si anume, sa te poti inregistra ca stagiar la CECCAR pe baza unor conditii bine stabilite. Apoi in perioada de stagiu sa fie un numar de examene, mult mai mare, pt noi nu avem cum sa aprofundam iar ei nu au cum sa testeze cunostintele unei materii stufoase, printr-un singur examen. Bineinteles, sa se faca niste cursuri,, iar pt cei care nu pot sa vina la ele, sa existe cursuri de cumparat, nu sa cautam noi de nebuni bibliografia si sa nu stim pe care s-o alegem de buna.
Perioada de stagiu nu ar trebui sa fie fixata la un anumit nr. de ani. Cine reuseste sa ia examenele mai repede, termina mai repede, cine nu, mai tarziu.
Subscriu si eu la parerile astea !
Daca nu ar avea monopol , CECAR , poate ar fi mai flexibil la propunerile noastre ! :thumbup:



#22 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 09 November 2008 - 01:40 PM

Vezi postareaikki, la Oct 30 2008, 01:54 PM, a spus:

Sunt de acord cu tine ...... accesul ar trebui sa fie mai usor ..... mult , mult mai usor .... iar in cei 3 ani de stagiu fiecare sa invete cat mai mult pentru a lua examenul final , sau poate ca in acesti 3 ani de stagiatura isi da seama cu nu-i place cea ce face si schimba macazul pe parcurs

Eu as avea o propunere ,ca expertii contabili care au firme sa fie obligati sa angajeze stagiari si aiba subventionat o parte din salarul acordat stagiarului de catre CECCAR.

Hei.... reveniti-va. Vreti sa umblati la punguta cu 2 bani. Ati vazut ce scrie prima data la motive de suspendare a dreptului de profesare sau excludere? Toate incep cu neplata cotizatiei... sustragerea de la verificarea documentelor ctb din care reies oblig de plata catre corp, prestarea de servicii fara contract ..adica la negru deci ei nu primesc cota parte din veniturile respective.... La ceccar totul e despre bani. Sa incaseze, nu sa dea cuiva. deci veci si pururi astia nu vor da nici un fel de subventii sau orice fel de beneficii ei stiu doar sa incaseze.
Si referitor la initiativa voastra: auditul are ce cauta. Uitativa la activitatile desfasurate de experti ca e si audit tercut acolo. Problema e timpul acordat rezolvarii subiectelor; 24 de subiecte de teorie in 3 ore nu te incurajeaza decat sa memorezi adica gandire zero, profesionalim zero. Am scris 3 ore si 10 min in continuuu si tot as mai fi avut de scris. 3 examene sau marirea timpului alocat




#23 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 11 November 2008 - 10:36 AM

@ikki
Cred ca din postura de viitor (sau actual) stagiar iti convine de minune ca sa se instituie acea obligativitate de anajare a stagiarilor...dar te gandesti cum o sa te raportezi la ea din perspectiva expertului (care vei deveni)? Anual in fiecare judet iau examenul in jur de 50-70 de persoane...si daca ne uitam pe un tablou din orice judet ..cam tot atatea sunt si firmele autorizate...deci in fecare an iti vine un nou angajat...Sunt unii experti care activeaza intr-un birou de 9m patrati....cu maxim inca un angajat...si tin 10-20 de firme...ei! pe tine unde te pune?? ca ma gandesc ca nu levitezi , apoi..ce-ti da de lucru daca doar atati clienti are?? mai apoi...tre sa si investeasca in tine...daca are loc..tre sa-ti ia un birou , un calculator etc. ...si nu in ultimul rand...and am vazut ca nu are ce sa-ti dea de lucru , nu are unde sa te aseze , dar trebuie sa-ti dea un salariu pe care plateste si contributii... Parca nu mai e asa de roz , nu? In plus cred ca ar trebui sa ne amintim ca traim intr-o tara democratica , iar o astfel de lege ingradeste exact acea libertate! Cred ca nu degeaba exista acel tablou al tutorilor care si-au exprimat disponibilitatea de a indruma stagiari !



#24 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 November 2008 - 11:35 AM

1) de ce pui raul in fata?....... eu sunt de parere ca totul se poate numai trebuie sa vrei ...... asa cum exista tutori de stagiu care au motivatia lor ( cinste lor ) ....... asa poate ca vor fi si alti experti care vor sa ajute stagiarii sau chiar au nevoie de ajutorul lor....
2 ) te rog sa-mi povestesti cum ai ajuns tu expert..... numai sa nu-mi spui ca nu a existat un expert care sa-ti asigure
elementarul de - un birou
- un calculator etc
3 ) daca nu ma-nsel am si precizat ca CECCAR ar trebui sa stimuleze cumva acesti experti care isi dau acordul pentru stagiari

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 01:51 PM
citare mesaj anterior




#25 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 12 November 2008 - 09:55 AM

@ikki : Nu pun raul inainte..dar mi se pare absurd sa OBLIGE cineva expertii sa angajeze ...in situatia in care ei poate nu au nevoie de un om , doi , trei etc....mi se pare absurd sa existe orice fel de constrangere cu privire la acest lucru.
In alta ordine de idei , suntem in aceeasi oala ...nu sunt expert , dar poate cu putin noroc si mai multa stiinta la anul voi da si poate voi lua examenul de acces..dar cu toate astea nu mi se pare normal sa fie cineva OBLIGAT sa ma angajeze!



#26 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 12 November 2008 - 11:26 AM

hai sa-ti povestesc ceva , ceea ce am trait eu pe pielea mea si te rog incearca sa citesti printre randuri..... am lucrat multi ani la o firma de stat care a platit ffffffffffffffffffffffff bine orele suplimentare , sambetele , duminicile, zilele legale de sarbatoare ...,....... fiecare angajat avea pretentia sa vina in aceste zile la lucru .... doar pentru fiecare banul era ban...... dar s-au schimbat vremurile si firma a decis ca in loc de bani sa ne dea zile libere ..... ....... ce crezi s-a m-ai inghesuit lumea sa vina de sarbatori la servici ???? NU.......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 November 2008 - 12:43 PM
citare mesaj anterior




#27 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 12 November 2008 - 09:16 PM

Care o fi firma aia asa generoasa ?
Acuma de ce a intarcat balaia ?
Depinde si de ce faci in zilele alea de sarbatoare , pentru ca eu m-am fript cu orele astea suplimentare , deoarece era cam mult de lucru , pentru ca trebuia sa muncim si pentru aia care nu erau , sau sa facem lucruri pe care nu le faceam de obicei , asa ca m-am facut si eu ca-mi ploua in sufragerie si am treaba sa stranga apa de pe jos ! :thumbup:
Persoane care fac parte din conducerea CECCAR citesc cu atentie acest forum , si ma bucur ca forumul conta.ro a devenit un forum de referinta in domeniul contabilitatii !



#28 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 13 November 2008 - 08:55 AM

Draga butelie , firma asta generoasa comercializeaza si BUTELII ........ crezi ca ar trebui sa-mi fie frica deoarece persoane din conducerea CECCAR citesc acest forum ?....... consider ca , atata timp cat o discutie este constructiva ambii parteneri au de castigat........

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 01:57 AM
citare mesaj anterior




#29 Meliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 13 November 2008 - 03:26 PM

Cred ca mult mai bine ar fi sa se imparta aceste examene pe perioada a 3 zile si ar fi suficient timpul de examinare, in 3 ore poti sa-ti etalezi cunostintele la 2 materii.Timpul este foarte scurt, cererea mare, iar noi nu avem cum sa terminam ce avem de scris.



#30 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 14 November 2008 - 02:19 AM

ACCA are doua sesiuni de examene pe an, in iunie si in decembrie in care se pot da pana la patru examene. Pentru acestea, studentii pot invata individual sau pot apela la companii din piata care furnizeaza cursuri.

Valoarea si relavanta programelor ACCA este cu atat mai mare cu cat se bucura de o recunoastere fara egal din partea angajatorilor, oferind drept de libera practica profesionala in toate tarile globului unde aceste standarde sunt recunoscute si aplicate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 01:57 AM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL