Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract intre 2 firme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract intre 2 firme

4 replies to this topic

#1 Lucian Olteanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 October 2008 - 01:56 AM

Salut,

As vrea sa stiu in ce mod se poate face un contract intre 2 firme in cazul in care una dintre ele a realizat un produs software cu ajutorul celeilalte, iar veniturile din vanzarile acestuia urmand a fi impartite intre cele 2 firme?

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 12:53 PM

ctr de asociere in participatiune e o varianta :biggrin:




#3 royalycalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 April 2009 - 07:06 AM

Buna ziua!
Sunt Srl cu activitatea de creatie artistica si literara + intermedieri in comertul cu diverse produse.
Recent am vandut unei Pfa, un produs, iar pe factura am scris : costumatie scena. Am emis si chitanta.
Contabila mea spune ca trebuia sa intocmesc mai intai cu Pfa-ul respectiv un contract de prestari de servicii, iar pe factura sa apara : servicii conform contractului. Zice ca am gresit si pot sa primesc amenda in cazul unui control.
Va rog ajutati-ma. Daca se poate indrepta ceva.
Va multumesc!



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 April 2009 - 01:46 PM

In situatia prestarii unui serviciu, este obligatoriu contractul intre cele doua parti si intr-adevar pe factura se scrie prest.servicii cnf.ct.nr...data. Poti sa faci si acum contractul si sa adaugi pe ambele facturi aceasta specificatie, vorbeste cu clientul. Ce ma deruteaza pe mine este ca ai scris : "am vandut unei Pfa, un produs", si la vanzare unui produs nu ai nevoie obligatoriu de contract si nici de mentiunea lui pe factura ...deci nu mai vorbim de prestare de servicii... oricum tu stii mai bine ce faci daca prest.servicii sau nu, poate eu nu am fost suficient de atenta la ceea ce ai scris.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 16 April 2009 - 01:49 PM

Dana




#5 royalycalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 April 2009 - 06:23 AM

Multumesc pentru raspuns.
Deci, am vandut ocazional un produs cu denumirea de costumatie scena, denumire ce apare si pe factura emisa. Beneficiar un PFA. Intrebarea era daca trebuie sau nu intocmit si un contract de prestare de servicii cu PFA-ul.? Costumatia de scena a fost executata de mine personal din diverse materiale refolosibile.
Va multumesc inca o data si va doresc Paste fericit!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 May 2009 - 02:59 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL