Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU DE MATERNITATE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIU DE MATERNITATE

16 replies to this topic

#1 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 08 April 2005 - 11:59 AM

SALUT!

CUM SE CALCULEAZA CONCEDIUL DE MATERNITATE?
SUNT O TANARA MAMICA SI VREAU SA STIU...
CARE SUNT OPERATIUNILE CONTABILE?



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2005 - 04:54 PM

[Legea nr. 19/2000 (extrase)
........................
SECTIUNEA a 4-a
Indemnizatia pentru cresterea copilului sau ingrijirea copilului bolnav

ART. 121
(1) Asiguratii au dreptul la:
a) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, oricand pana la implinirea de catre copil a acestor varste, numai dupa efectuarea a cel putin 42 de zile din concediul de lauzie.
b) concediu si indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani.
(2) Indemnizatiile prevazute la alin. (1) se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
ART. 122
(1) Beneficiaza, la cerere, de indemnizatia pentru cresterea copilului, optional, unul dintre parinti, daca solicitantul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare prevazute la art. 98 alin. (4).
(2) Beneficiaza de indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, optional, unul dintre parinti, daca solicitantul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare prevazute la art. 98 alin. (2).
(3) Beneficiaza de aceleasi drepturi, daca indeplineste conditiile cerute de lege pentru acordarea acestora, si asiguratul care, in conditiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, caruia i s-au incredintat copii sau i-au fost dati in plasament.
ART. 123
(1) Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani se acorda, la cerere, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere.
(2) Indemnizatia pentru cresterea copilului cu handicap pana la implinirea varstei de 3 ani se acorda, la cerere, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere, precum si a certificatului de persoana cu handicap, emise in conditiile legii.
(3) Indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau a copilului cu handicap cu afectiuni intercurente pana la implinirea varstei de 18 ani se acorda pe baza certificatului de concediu medical eliberat de medicul de familie si a certificatului pentru persoanele cu handicap emis, in conditiile legii, dupa caz.
ART. 124
Durata de acordare a indemnizatiei prevazute la art. 121 alin. (1) lit. b) este de 14 zile calendaristice pe an pentru un copil, cu exceptia situatiilor in care copilul contracteaza boli contagioase, este imobilizat in aparat gipsat sau este supus unor interventii chirurgicale; durata concediului medical in aceste cazuri va fi stabilita de medicul de familie.
ART. 125
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei prevazute la art. 121 alin. (1) lit. a) si b) este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 99.
(2) Pentru drepturile care se stabilesc dupa data de 31 decembrie 2003 cuantumul brut lunar al indemnizatiei prevazute la art. 121 alin. (1) lit. a) este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
ART. 125.1
In vederea acordarii concediului si indemnizatiei prevazute la art. 121 alin. (1) lit. a), in cazul asiguratului care a adoptat, a fost numit tutore, caruia i s-au incredintat copii sau i-au fost dati in plasament, perioada ce corespunde stagiului de cotizare si bazei de calcul prevazute de lege se stabileste de la data la care, dupa caz, s-a aprobat adoptia, s-a instituit tutela sau plasamentul, conform legii.




#3 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 08 April 2005 - 07:10 PM

MULTUMESC.

NOI REGLEMENTARI NU SUNT?



#4 cosmo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 April 2005 - 12:07 PM

Buna tuturor!
Sotia mea a intrat in concediu prenatal inainte cu 2 saptamani de nastere. A nascut in 1 aprilie 2005.
Cat trebuie sa mai stea in concediu postnatal ca sa ia indemnizatia de ingrijire copil de 7.8 mil luna? Contabilitatea firmei spune ca mai trebuie sa stea diferenta pana la 126 de zile, la 85% din salarul ei in cartea de munca ,care este aproximativ jumatate din cei 7.8 mil/luna.
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc,
cosmo



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2005 - 01:42 PM

Este corect. Cu o singura obs. CM este de 85% din salariul ei.



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 19 April 2005 - 07:09 PM

nu e corect. dupa nastere trebuie sa mai stea doar 42 de zile, dupa aia poate intra in cic fara nici o problema



#7 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 19 April 2005 - 07:20 PM

va multumesc pentru raspunsuri



#8 cosmo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 April 2005 - 08:24 AM

ciprian a spus:

nu e corect. dupa nastere trebuie sa mai stea doar 42 de zile, dupa aia poate intra in cic fara nici o problema

Iti multumesc Ciprian pentru raspuns.
Poti te rog sa-mi dai legea sau paragraful unde sunt specificate cele 42 de zile, deoarece contabila firmei sustine ca-i da sotiei ingrijire copil doar dupa 126 de zile, si eu as dori sa o contrazic ca dupa 42 de zile trebuie.
It multumesc,
cosmo



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 April 2005 - 08:51 AM

In partea de sus a paginii gasesti raspunsul lui Florian2005 unde sunt extrase din lege, inclusiv paragraful referitor la durata concediului de maternitate si conditiile de compensare.
SUCCES!



#10 cosmo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 April 2005 - 08:54 AM

BIBI a spus:

In partea de sus a paginii gasesti raspunsul lui Florian2005 unde sunt extrase din lege, inclusiv paragraful referitor la durata concediului de maternitate si conditiile de compensare.
SUCCES!


Mersi



#11 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2005 - 09:17 AM

ART. 121
(1) Asiguratii au dreptul la:
a) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, oricand pana la implinirea de catre copil a acestor varste, numai dupa efectuarea a cel putin 42 de zile din concediul de lauzie.



#12 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2005 - 11:24 AM

eu cred ca e mai simplu altfel! :P
va duceti la medicul de familie sau la ginecologul care da certif medical pt concediul de maternitate si il puneti sa il dea pt max 42 de zile dupa nastere.
contabila ARE NEVOIE de certificat medical pt maternitate si fara nu poate sa dea decat cic iar pt asta e suficienta cererea mamei (cu celelalte acte) si cele 42 de zile trecute. iar cic-ul e obligata sa-l dea pt ca are cerere iar mamica are dreptul! atentie si pe la celelate acte (cred ca certif de nastere, declaratia tatalui ca nu e in cic)

i-o facem contabilei! :evil: rai sunt unii oameni!



#13 cosmo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 April 2005 - 12:36 PM

danae a spus:

eu cred ca e mai simplu altfel!  :P  
va duceti la medicul de familie sau la ginecologul care da certif medical pt concediul de maternitate si il puneti sa il dea pt max 42 de zile dupa nastere.  
contabila ARE NEVOIE de certificat medical pt maternitate si fara nu poate sa dea decat cic iar pt asta e suficienta cererea mamei (cu celelalte acte) si cele 42 de zile trecute. iar cic-ul e obligata sa-l dea pt ca are cerere iar mamica are dreptul! atentie si pe la celelate acte (cred ca certif de nastere, declaratia tatalui ca nu e in cic)

i-o facem contabilei!  :evil: rai sunt unii oameni!

Va multumesc tuturor pentru ajutor!!!
Ce este CIC-ul?
cosmo



#14 cosmo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 April 2005 - 01:53 PM

M-am prins:

CIC=Concediu de ingrijire copil

M-am dus la contabila cu legea si totusi mi-a spus ca este interpretabila, ca raspunderea este a firmei in ceea ce declara sotia in cererea aceea si ca nu se poate decat dupa 126 de zile.
Mai spune ca unii contabili dau dupa 126 de zile CIC si numai unii dupa 42 de zile...

Voi ce parere aveti?
Va multumesc pentru raspunsuri
Cosmo



#15 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 April 2005 - 03:01 PM

Buna ,
Am si eu o situatie si am nevoie de ajutorul vostru.
O persoana ,invatatoare cu 10 ani de vechime a nascut pe data de 01.11.2002 beneficiind de concediu de crestere a copilului de pana la 2 ani si in contiuare si-a luat 1 an concediu fara plata.Urmeaza sa inceapa activitatea la 01.09.2005 dar este din nou insarcinata si trebuie sa nasca in decembrie 2005.
Intrebare:Aceasta persoana poate intra in concediu de maternitate dupa care in cel de crestere a copilului?
Intre cele doua sarcini nu a lucrat deloc.
IOANA CECILIA



#16 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2005 - 04:48 PM

incearca cum am spus eu! adica sa vedem de unde da maternitate daca nu are certif medical!
raspunderea nu este a firmei in ceea ce declara mama ci este a persoanei care semneaza declaratia adica a mamei iar mama are dreptul sa ceara conform legii 19 dar nu mai devreme de 42 de zile conform legii aleia cu maternitatea. sa spuna unde scrie ca cele 126 de zile se iau integral - un drept e un drept si nu o obligatie!

va sugerez sa va duceti la casa de pensii si sa intrebati!

asta-i buna! NU CONTABILII DAU! faceti o hartie, cu numar de inregistrare prin care solicitati explicatii angajatorului! adica mai aduceti pe cineva in discutie, cineva care poate ii va da cu legea in cap!

si mai e ceva

Ordin nr. 974 din 28 iulie 2004 pentru aprobarea instrucþiunilor privind completarea ºi eliberarea certificatelor de concediu medical pe baza cãrora se acordã indemnizaþii asiguraþilor din sistemul asigurãrilor sociale de stat Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 714 din 6 august 2004


c) Concediul medical pentru maternitate
1. Concediul medical pentru maternitate se acordã pe o perioadã de 126 de zile calendaristice, din care 63 de zile înainte de naºtere (pentru sarcinã-prenatal) ºi 63 de zile dupã naºtere (pentru lãuzie). Concediul medical pentru maternitate se acordã, în exclusivitate, pentru sarcinã ºi nu pentru afecþiuni care pot interveni pe parcursul sarcinii, fãrã legãturã cu aceasta.
Perioadele sus-menþionate se pot compensa între ele, în funcþie de recomandarea medicului curant ºi de opþiunea persoanei beneficiare.
Asigurata care, pânã la data naºterii copilului, a beneficiat de concediul medical pentru sarcinã pe o perioadã mai micã de 63 de zile calendaristice anterioare datei estimate a naºterii sau nu a beneficiat deloc de acest drept este îndreptãþitã sã solicite ºi sã beneficieze (NU OBLIGATA - asta am subliniat eu), dupã data naºterii copilului, de numãrul de zile pânã la completarea celor 126 de zile calendaristice, respectiv de numãrul maxim de zile prevãzut de lege.
..



imi pare rau dar invatatoarea cu pauza de un an nu va beneficia de cic



#17 valentina_vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 July 2005 - 12:44 PM

SALUT!

CUM SE CALCULEAZA CONCEDIUL DE MATERNITATE?
SUNT O TANARA MAMICA SI VREAU SA STIU...
CARE SUNT OPERATIUNILE CONTABILE?



initial intrebarea a fost cea de sus
nu a raspuns nimeni si ma interesa si pe mine care sunt notele contabile
cu multumiri multe






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL