Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot cere bani pentru concediul de odihna? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pot cere bani pentru concediul de odihna?

5 replies to this topic

#1 Ela+

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 03 November 2008 - 02:34 PM

Am fost in Concediu de crestere a copilului pana-n iunie. M-am angajat undeva, am lucrat 2 luni la negru, de la 1 sept. mi s-a facut si contract de munca. Au aparut niste probleme, in fine, am fost nevoita sa-mi dau demisia( cu preaviz de 15 zile, voi sta toate cele 15 zile). Pe cartea de munca voi figura ca avand lucrate la societatea aceasta sept., oct. si o zi din noiembrie. Pot sa le cer sa-mi plateasca concediul de odihna pentru perioada in care am lucrat la ei? - cred ca 4 zile ar fi. Care ar fi suma? - salariu brut 1892 ron....



#2 gabi.artis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2008 - 10:57 PM

SIGUR. La inchierea contractului de munca se platesc si aceste zile de concediu daca nu au fost luate.
Fi atenta ca nu trebuie sa stai 8 ore la serviciu in preaziv, ci numai 4 ore conform contractului colectiv de munca la nivel national 2007-2010.




#3 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 03 November 2008 - 11:02 PM

Sa nu renunti sub nicio forma la banii de pe concediu sau sa stai toate cele 8 ore !
Daca tot te-a dat afara , atunci sa suporte consecintele !



#4 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2008 - 11:05 PM

da, dara daca o sa stea doar 4 ore/zi, o sa fie platita doar pt 4 ore si poate nu-i convine..o sa i-a sal la jumatate pt astea 15 zile de preaviz.
Cu respect,
Alinutza



#5 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 03 November 2008 - 11:38 PM

Vezi postareaAlina_C, la Nov 3 2008, 11:05 PM, a spus:

da, dara daca o sa stea doar 4 ore/zi, o sa fie platita doar pt 4 ore si poate nu-i convine..o sa i-a sal la jumatate pt astea 15 zile de preaviz.
ART.74. - (1) Incetarea CIM poate avea loc - in conditiile prevazute de lege - printr-unul
din urmatoarele moduri:
a) de drept;
b) ca urmare a conventiei partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si conditiile limitative
prevazute de lege.
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la
desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la
programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul
si celelalte drepturi
. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de
angajator.
Anexez si contractului colectiv de munca la nivel national 2007-2010.

Fisiere atasate





#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 November 2008 - 08:59 AM

Ela+ isi da demisia, nu este concediata. iar in perioada de preaviz, in cazul demisiei, nu poti absenta 4 ore.
si da, poti cere plata concediului de odihna neefectuat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL