Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casare marfuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Casare marfuri


26 replies to this topic

#21 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 18 September 2009 - 11:06 AM

dar becurile?

noi suntem un magazin de produse electrice si se ard multe becuri. Pot sa le consider chelt. deductibila?

andrea



#22 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 September 2009 - 11:57 AM

Si becurile sunt cheltuiala deductibila.




#23 monicaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 October 2009 - 05:54 PM

Buna seara!
Am si eu o problema , daca ma poate ajuta cineva.
Am avut in depozitare regim tire hotel marfa extrasezon apartinand diversilor nostri clienti (mai exact suntem un service auto si depozitam vara anvelopele de iarna , iarna anvelopele de vara, in unele cazuri cu jenti cu tot). Depozitul cu aceste anvelope uzate a ars iar acum incercam sa ajungem la intelegeri cu clientii nostri pagubiti in sensul ca trebuie sa le dam gratis sau sub costuri diverse produse.
Care este modalitatea ca pierderea sa fie deductibila?
Noi achizitionam aceste produse arse, ne incarcam cu ele in gestiune pe baza de factura le facturam mai departe clientului respectiv la pretul normal de vanzare si ne-am gandit sa acordam un bonus sau discount convenit, fie ca e vorba de 10, 20, 50 sau 100% din valoarea produsului respectiv.
Pentru ca aceasta cheltuiala cu marfa sa fie deductibila ce documente ne trebuiesc?
Exista si alte variante mai bune?
Monica Andone



#24 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 October 2009 - 10:05 AM

Monicaa, ai deschis 2 topice cu aceeasi intrebare!

Te rog sa respecti regulamentul!



#25 cezara1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 October 2009 - 03:29 PM

va rog sa ma ajutati in urmatorul caz:
am incasat de la firma de asigurari suma de 5282 lei reprezentand despagurire pentru bunurile asigurate la cost de achizitie.la aceasta suma am colectat TVA in conformitate cu reglementarile contabile.de la firma de asigurari am primit lista cu produsele care au fost incluse in suma incasata mai sus.in urma descarcarii de gestiune am costatat ca valoarea este mai mare fata
de suma incasata.( 6493 lei).
va rog sa-mi prezentati monografia contabila pentru incasare respectiv descarcarea din
gestiune.


va multumesc.



#26 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 October 2009 - 11:21 PM

am vazut ceva de genul asta pe site anaf, la infotva cred. Cauta si vei gasi.



#27 georgescuanisoara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2011 - 02:38 PM

Va rog frumos daca pute ti sa ma ajutati.Marfa deteriorata pe stoc data spre casare(distrugere fier vechi) este purtatoare de tva.(piese auto)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL