Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casare marfuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Casare marfuri


26 replies to this topic

#1 Iuliana***

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2008 - 07:58 PM

Salut,
Sunt oarecum noua pe forumul asta (de fapt foarte noua) si am nevoie de ajutorul oricui poate sa ma lumineze cat de cat. :tongue: Este vorba despre o firma care care cumpara lentile si rame de ochelari si le vinde dupa ce le asambleaza. Problema este ca foarte multe lentile se sparg atunci cand sunt taiate la dispozitivul respectiv. Cum inregistrez aceste pierderi? Trebuie sa fac un pv de casare a marfurilor respective? (pentru ca toate lentilele si ramele sunt inregistrate in 371 - asa am preluat contabilitatea). Si care este articolul sau articolele contabile? Va multumesc mult... :thumbup:



#2 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2008 - 10:37 PM

in primul rand eu nu cred ca sunt bine inregistrate in 371, ci mai degraba in 301.
voi nu le vinde ca atare, cum le cumparati, ci le asmblati, adaugati manopera si rezulta un alt produs pe care il vindeti. eu as vedea activitate de productie aici.
si in al doilea rand, daca le aveati inregistrate in 301, lentilele sparte in cadrul procesului de productie, le puteati inregistra ca si deseuri, pe care sa le valorificati(daca se poate, nu ma pricep) sau sa le casati, dupa caz.
dar mai asteptam si alte pareri....

Cu respect,
Alinutza



#3 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 05 November 2008 - 03:35 PM

si bine-nteles .. daca le spargeti si nu sunt imputate nimanui ...
puteti face un PV de casare ... declaratii etc ..
Dar le impozitati si incarcati TVA 635-4427 , cheltuiala nedeductibila

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 06:04 PM
citare mesaj anterior




#4 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 November 2008 - 04:15 PM

trebuie sa tineti cont si de % care il poti inregistra ca si perisabilitati conf. legii



#5 mrs

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 November 2008 - 02:17 PM

Eu iti sugerezi sa transferi stocurile in 301 si sa privesti activitatea ca pe una de productie; oricum nu de comert.
In cadrul firmei trebuie sa va stabiliti niste normative tehnologice de consum propriu, cu pierderi tehnologice aferente.
Pe urma sa ai in vedere deseurile rezultate [ OUG16/2001 si OUG195/2005 ].

OMFP 1752/2005
55. - 1) C ostul de productie al unui bun cuprinde costul de achizitie a materiilor prime si materialelor consumabile si cheltuielile de productie direct atribuibile bunului.
(2) Costul de productie sau de prelucrare al stocurilor, precum si costul de productie al imobilizarilor cuprind cheltuielile directe aferente productiei, si anume: materiale directe, energie consumata in scopuri tehnologice, manopera directa si alte cheltuieli directe de productie, precum si cota cheltuielilor indirecte de productie alocata in mod rational ca fiind legata de fabricatia acestora.
(3) In costul de productie poate fi inclusa o proportie rezonabila din cheltuielile care sunt indirect atribuibile bunului, in masura in care acestea sunt legate de perioada de productie.
(4) Urmatoarele reprezinta exemple de costuri care nu trebuie incluse in costul stocurilor, ci sunt recunoscute drept cheltuieli ale perioadei in care au survenit, astfel:
- pierderile de materiale, manopera sau alte costuri de productie inregistrate peste limitele normal admise;
- cheltuielile de depozitare, cu exceptia cazurilor in care aceste costuri sunt necesare in procesul de productie,
anterior trecerii intr-o noua faza de fabricatie;
- regiile (cheltuielile) generale de administratie care nu participa la aducerea stocurilor in forma si locul final;
- costurile de desfacere.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 06:04 PM




#6 iunyy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 January 2009 - 07:09 AM

Am si eu o problema cu casarea unor produse uzate moral . Exista in gestiune de 7-8 ani si nimeni nu le mai cumpara . Am inteles ca se pot scoate din gestiune prin casare , cheltuiala este nedeductibila . Se face 635=4427 cu tva ul aferent acestor produse si in decontul de TVA probabil se trece valoarea rezultata la sectiunea regularizari .
Intrebarea mea este ...se calculeaza si impozitul de 16% la valoarea acestor marfuri ?

Si pentru lipsurile din inventar se face la fel , daca aceste lipsuri nu avem cui sa le imputam ?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi !



#7 uly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 February 2009 - 12:05 PM

Minusul de inventar care nu se imputa, l-am inreg. de ex. la mf. astfel:
607.02=371 si
635.02=4427
ambele sunt chelt. nedeductibile.
Pt. prod.casate astept si eu un raspuns!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 06:05 PM
citare mesaj anterior




#8 iunyy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 February 2009 - 12:13 PM

Multumesc mult !
Si eu ma gandeam cam la fel ..sa fac un analitic 607.01 pentru cheltuiala cu marfa lipsa la inventar ..si 635.1 in corespondenta cu 4427 .
Pentru casare probabil voi proceda la fel .
Mai astept pareri !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 06:05 PM
citare mesaj anterior




#9 florinaf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 July 2009 - 03:10 PM

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema:

Este vorba de un magazin de haine en detail, la care descarcarea de gestiune se face utilizand K. As vrea sa scot din gestiune un nr de 29 articole care au defecte si nu mai pot fi vandute.

Nu stiu cum sa procedez, daca le scot pe cheltuiala cat din aceasta e deductibila si cat nu?
Exista vreo lege in acest sens cum este cea cu perisabilitatile sau unde as putea citi ceva legat de acest subiect?

Poate intreb o prostie dar nu am mai lucrat cu gestiuni , de aceea va rog mult sa ma ajutati. :sad:

Va multumesc anticipat!!!! :lnr (51):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 November 2009 - 01:45 PM




#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2009 - 04:22 PM

Exista HG 831 din 2004 cu limitele admisibile de perisabilitate la marfuri, dar nu cred ca se refera la haine, care nu se degradeaza in timp daca nu sunt purtate. Inseamna ca aveau defect de la cumparare si puteti sa le returnati furnizorului in 2 ani (cat dureaza garantia) de la achizitie. Alta metoda ar fi sa le oferiti cadou la o casa de copii sau de batrani. S-ar mai putea sa faceti o soldare in perioadele legale de soldari, cu anuntare la primarie si cu ce mai cere legea. Conform OG 99/2000, republ.in 31.08.2007 vanzarile in pierdere nu sunt vanzari de soldare si se pot face pentru marfuri mai vechi de 3 luni. Nu e clar daca mai trebuie notificate la primarie.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 florinaf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 July 2009 - 12:52 PM

Multumesc frumos pt raspuns!!! :sad:



#12 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 July 2009 - 03:52 PM

Vezi postareanopris, la Jul 7 2009, 05:22 PM, a spus:

Conform OG 99/2000, republ.in 31.08.2007 vanzarile in pierdere nu sunt vanzari de soldare si se pot face pentru marfuri mai vechi de 3 luni. Nu e clar daca mai trebuie notificate la primarie.
De ce spui asta?
Te rog sa ne explici putin, daca vrei.

Revin cu un link catre o postare mai veche de-a mea:
http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=183850

:sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2009 - 07:40 PM




#13 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 July 2009 - 11:29 AM

buna,
sunt o incepatoare in ale contabilitatii si as avea mare nevoie de ajutorul vostru.
Daca in timpul manupularii mi se rup 2 saci de ciment cum procedez pentru scoaterea lor din gestiune?


multumesc



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 July 2009 - 12:09 PM

Depinde daca deteriorarea (pierderea) este deductibila sau nedeductibila. Pentru anumite produse legea permite un anume procent de perisabilitate sau deteriorare, iar ceea ce depaseste limita este nedeductibila fiscal.
HG 831/2004 stabileste, pentru ciment vrac sau ambalat in saci, limita maxima de perisabilitate (%) astfel:
- Transport │Depozitare│Desfacere :
- 0,03% │ 0,02% │ 0,10%
Ce e pana la aceste procente se pune pe o cheltuiala deductibila: 607/ded = 371
Ce depaseste aceste plafoane se pune pe o cheltuiala nedeductibila: 607/neded = 371
Trebuie sa existe si un proces verbal al situatiei produselor deteriorate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 July 2009 - 12:33 PM

cheltuiala este deductibila, am tabelul cu limitele procentuale in care treb sa ma incadrez ptr a fi deductibila,am facut si pv ptr deteriorate,
problema este ca nu stiu ce sa fac cu el. Fac nota contabila? Lucrez in saga,mai bine zis descifrez programul saga.

multumesc.
lore



#16 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 July 2009 - 01:43 PM

1) Daca aveti o evidenta global-valorica, este suficienta nota contabila.
2) Daca aveti o evidenta cantitativ-valorica:
La Saga exista un meniu de stocuri numit Operatii speciale. Se pot introduce aici, alegeti "descarcare stoc", puneti contul protrivit (607), listati si dati la semnat conducerii. Scrieti pe acea foaie listata "Descarcare marfa deteriorata conform PV .../..."
Descarcarea se poate si pe meniul de inventar, daca se face un inventar complet.
Doar nota contabila nu e suficienta daca aveti o evidenta cantitativa deoarece trebuie descarcare atat cantitativa cat si valorica.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#17 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 July 2009 - 02:02 PM

multumesc frumos ptr ajutor
am reusit!!!



#18 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 August 2009 - 11:08 AM

Din categoria vanzarilor cu pret redus mentionate la art.16 sunt supuse notificarii doar vanzarile de lichidare si doar vanzarile de soldare. Pentru vanzarile produselor mai vechi de 3 luni pare sa nu fie necesara notificarea, dar nu e clar in text daca se pot face astfel de vanzari prin alte magazine decat cele de fabrica.
In ceea ce priveste faptul ca vanzarea la pret redus a produselor mai vechi de 3 luni s-ar referi la produse alimentare, eu nu cred asta. Din continutul punctului 13 al Normelor (HG 333/2003) deduc ca acesta nu se refera la litera f) ci la litera g) a art.16 a OG 99 republ., adica la produse rapid degradabile (la fel cum punctul 12 se refera doar la litera e)).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#19 a.n.d.r.e.e.a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 September 2009 - 03:52 PM

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea situatie: cum descarc din gestiune obiectele constatate defecte (sparte, ciobite) in urma receptiei? Adica eu la sfarsitul lunii primesc un tabel cu toate obiectele gasite sparte sau ciobite, cu cele care s-au consumat in magazin (uleiuri aromate. lumanari parfumate, betisoare...etc) la pretul de vanzare. Din cate am inteles acestea se trec pe cheltuiala nedeductibila 607=371 si calculez si tva aferenta, dar cum procedez cu marfa care se consuma in magazin (de catre angajati) ? pentru ca ea intra pe 371 si are un adaos aferent. Sper sa ma puteti ajuta.



#20 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2009 - 08:01 AM

Separi de la achizitie marfa (371) de produsele destinate utilizarii proprii (604) sau ulterior, cu proces verbal le scoti din "marfa" si le dai in consum.
Sparturile sau minusurile de inventar sint nedeductibile daca nu se imputa valoarea dar ceea ce se consuma in magazin (betisoarele parfumate, etc) se pot considera ca fiind necesare obtinerii unui venit (daca se consuma in cantitati moderate). Si oricum nedeductibila este valoarea marfii la pret de achizitie






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL