Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
evidenta contabila composesorat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


evidenta contabila composesorat

17 replies to this topic

#1 ovi_ineu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:ineu

Postat 07 November 2008 - 12:35 PM

buna ziua
as dori sa va intreb daca stiti cum se evidentiaza in contabilitate operatiile contabile aferente activitatiiunui composesorat... mai exact, composesoratul detine terenuri, cladiri, pasuni, paduri.... problema care se pune este: cum vor fi in registrate ele in contabilitate avand in vedere ca ele apartin composesoratuli dar nu au fost evaluate... ele trebuiesc inregistrate??? sau doar operatiile generatoare de venituri si cheltuieli?
va multumesc
viata-i simpla, dar oameni o complica



#2 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 07 November 2008 - 01:15 PM

din cate stiu eu composesoratele sunt tratate ca si asociatiile.



am sa incerc sa adaug si baza legala, scuze ca doar ma dau cu parerea!




#3 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 November 2008 - 02:13 PM

Eu tin evidenta la un Composesorat. Din punct de vedere al obligatiilor declarative si al planului de conturi folosit, sunt considerate asociatii fara scop patrimonial.

Eu nu am inregistrat in contabilitate patromoniul lor. M-am limitat la cotizatiile membrilor, cheltuielile composesoratului si alte venituri cand este cazul. Si astfel am impartit evidenta contabila in activitate fara scop patrimonial si activitate economica, cu calculul impozitului pe profit aferent.

Chiar as dori sa vad si alte pareri, altii cum procedeaza. Cum procedati cu exploatarea de lemn?

Aceasta postare a fost editata de jaja: 16 November 2008 - 02:14 PM




#4 evaduky

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 March 2009 - 10:32 AM

Poti sa-mi spui te rog activitatea de exploatare a lemnului,in contul de rezultat al exercitiului prescurtat unde treci, la activitate economica, sau fara scop patrimonial?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 March 2009 - 05:02 PM
citare mesaj anterior




#5 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 March 2009 - 01:41 PM

Eu nu exploatez direct lemn, ci prin ocolul silvic, care imi transmite veniturile, si le pun la activitate economica. Nu vindem lemn la terte persoane. Au fost cateva cazuri exceptionale, dar le-am considerat activitate economica.

Vreau sa te intreb daca ati distribuit cumva bani la membri composesori, si cum ati facut... Ca eu am profit din an precedent nerepartizat, profit din activitatea economica, impozitat odata cu 16%, si am auzit pareri pro si contra in ce priveste impozitul pe dividend in acest caz. Oamenii vor bani, iar eu ma tot gandesc cum sa fac sa ii impart.



#6 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 March 2009 - 09:32 PM

Eu nu cred ca ai profit realizat, pentru ca lemnul vandut chiar si prin ocolul silvic nu este proprietatea composesoratului si a membrilor acestuia, si ar trebui sa le achiti lemnul lor macar la nivelul valorii stabilite prin APV. Dupa ce inregistrezi cheltuiala cu lemnul valorificat (vezi cod fiscal art. 21(4) litera e)( cum poti sa ai venituri fara cheltuieli?), nu vei avea nici profit, nici nu va trebui sa platesti impozit pe dividende.
Deci vei inregistra pentru anul trecut cheltuiala cu lemnul vandut, vei modifica declaratia 101 si le vei achita membrilor composesori, c/val. lemnului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 March 2009 - 05:02 PM
citare mesaj anterior




#7 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 March 2009 - 10:24 AM

Multumesc de parerea ta leu50.
profitul care il am provine din inchirierea unui teren al composesoratului, nu din vanzare de lemn.
Lemnul care se exploateaza se imparte la membri, iar eu inregistrez doar cheltuiala cu exploatarea. Oamenii nu platesc lemn, doar jumatate din cheltuaiala de exploatare. Ce recuperez de la oameni pun pe venituri si activitatea privind lemnul nu e pe profit. Si tot am profit per ansamblu, datorita inchirierii. Da, lemnul este al oamenilor, dar pe titlurile de proprietate ale terenurilor scrie Composesorat, nu fiecare individual.

Si scuza-ma, daca poti sa fi mai explicit, nu inteleg la ce te-ai referit cand ai spus sa inregistrez cheltuielile aferente anului trecut. Pe baza la ce sa inregistrez? ca nu am nici un document de cheltuieli neinregistrat.



#8 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 March 2009 - 10:49 AM

Vreau sa revin cu o lamurire. Am avut o situatie izolata, cand Ocolul mi-a transmis venituri. Eu consider ca e ok sa am venituri fara cheltuieli, deoarece cheltuielile au fost inregistrate la ei, ca si un contract de participatie, si mie mi-au transmis doar cota mea de profit. Dar aceasta a fost in 2007.

In 2008 nu am mai vandut deloc lemn la terti, si am procedat doar la exploatare pentru membri precum am spus mai sus.

Asa ce parere ai despre cum am procedat?


Considerand parerea ta de a da oamenilor banii din vanzarea de lemn, ca venit al unei persoane fizice, statul tot le impoziteaza banii cu 16%...si concret cum s-ar face?... cu dipozitie de plata si apoi declaratia 205 anual?



#9 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 16 March 2009 - 09:35 PM

pentru ati da raspunsuri mai precise te rog sa-mi spui urmatoarele:
1. veniturile transmise de ocoulul silvic din contract " de participatie" pentru ce sunt? si pe urma dupa raspunsul pe care mi-l vei da am sa-ti raspund concret.
2.Veniturile realizate de persoanele fizice din vanzarea lemnului sunt neimpozabile cf.art.41 lit.k din CF. (vezi si norme pct. 9), deci...
3.in patrimoniul composesoratului ai teren pe care sa-l inchirieze composesoratul si padure pe care sa o exploateze, sau apartin membrilor composesori?



#10 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 March 2009 - 01:45 PM

Multumesc mult de amabilitate si apreciez efortul.

O sa revin maine, sper, cu explicatii clare si concrete.



#11 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 March 2009 - 06:42 PM

In ce priveste punctul 1. : am contract cu Ocolul Silvic pentru paza si intretinerea padurilor, serviciu pe care ei il factureaza lunar, si tot prin ei se deruleaza exploatarea si vanzarea de lemn, ei oprindu-si x% din profit pentru aceasta. In acest sens, pentru 2007 am primit de la ei un act prin care eram informata ca in cursul anului au fost cheltuieli in suma x (de exemplu cu marcarea, exploatarea), s-a constituit fond de regenarare in suma de..., s-a obtinut profit y, din care z apartine composesoratului. Si pe suma z am facut proces verbal de compensare cu facturile emise pentru paza. Eu am inregistrat pe venituri doar suma z, fara sa mai emit nici o factura. In 2008, cum nu am vandut deloc lemn, am primit pe langa facturile de paza , la final de an si o factura cu ch de marcare material lemnos si alte ceva maruntisuri pe care am achitat-o. Pe tot lemnul exploatat, atat vandut(2007) cat si impartit la membri ca si lemn de foc(2008), bonurile pt cantitatea lemnoasa precum si toate formalitatile necesare au fost emise de Ocol.

punctul2. am studiat articolul. Nu toate vanzarile au fost pentru lemn pe picior. Majoritatea e lemn de foc...o sa vad acesta unde se incadreaza... si sub ce forma il primesc oamenii.

punctul 3. Toate terenurile care exista in Composesorat, in titlul de proprietate scrie Composesoratul Padurilos si Pasunilor din satul.... Exista doar suprafetele cu cat a venit fiecare in composesorat, fara a se putea identifica exact bucata fiecarei persoane. Din ce am inteles eu, padurea se poate retroceda doar prin Composesorat. Eu nu am inregistrat contabil acest patrimoniu, deoarece nu am valoare, doar cantitate. Si aceasta cantitate creste, deoarece daca mai vin oameni cu acte ca mostenesc padure, se pot face noi titluri pe Composesorat.

Composesoratul fiind o asociatie fara scop patrimonial, iar veniturile neimpozabile fiind doar cotizatiile de la membri (chiar au existat cotizati la inceput) si donatiile, inchirierea am considerat-o ca fiind activitate economica, impozitata cu 16%

Multumesc de timpul acordat, si astept parerea ta, leu50



#12 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 March 2009 - 03:50 PM

Deci in contractul cu Ocolul silvic asocierea in paticipatiune, este pentru exploatarea si vanzarea lemnului, iar celelalte lucrari pe care vi le fac sunt contra cost, dar acest lemn nu este proprietatea coposesoratului ci a membrilor composesori, asa cum rezulta din toate documentele, si in acest caz tot lemnul valorificat de ocolul silvic sunt venituri realizate din valorificarea bunurilor proprietatea lor si banii la nivelul APV li se cuvin cf. Codului fiscal.
Faptul ca de o parte din lemn beneficiaza acestia este normal si nu trebuie sa o faci venit la coposesorat, pentru ca este a lor.
Nu trebuie sa inregistrezi in patrimoniu nici pamantul nici lemnul , ci acum cred ca intelegi ca veniturile realizate de catre coposesorat au ca si corespondenta de cheltuiala proprietatea acestora asupra patrimoniului lor, si tu trebuie sa inregistrezi de exemplu lenul pe care l-ai vandut ..
411, sau alt cont = 701, sau alt cont de venituri;, iar la cheltuieli
intrarea 301 (val.lemn din apv ) = 462 membrii coposesori cu valoarea totala
si chelt. 601 = 301;
Repartizarea catre m. comp. se face dupa cum stabilesc acestia in adunarea generala, iar sumele retinute pentru taxe, servicii(marcare, paza, intretinere), le inregistrezi ca sume retinute si cotizatii platite, respectiv
462 731, 732, etc cu aceste sume, pe care oricum ocolul silvic le-a retinut din sumele pe care prebuia sa vi le achite.
Pentru ca intradevar este o activitate economica, trebuie sa platesti impozit pe profit, dar numai dupa ce iti deduci toate cheltuielile inclusiv cele pe care ti le-am amintit mai sus.
Pentru chiria pentru teren ii faci retinerea la sursa, iar cv acesteia o repartizezi m.c., pentru ca terenul este al lor.
Daca nu am fost suficiet de explicita iti voi mai raspunde daca ma intrebi.



#13 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 March 2009 - 02:48 PM

Multumesc mult de toate.

Distribuirea sumelor conform hotararii Adunarii Generale o declar cu declaratia anuala 205, la sursa 17.Alte venituri? ... sau nu o mai delcar deloc?... ca am catre 200 de membri



#14 clau7070

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 April 2009 - 12:02 AM

Buna,

Am si eu o rugaminte, si anume expunerea pe scurt a bazei legale in baza careia ai dat tu, leu50, solutiile de contabilizare si cele fiscale. Sunt intru totul de acord cu ele, sau cu fondul lor, mi se par logice si de bun simt economic si juridic, insa am gasit solutii ale directiilor MF totalmente impotriva, la contestatii formulate impotriva impozitului pe profit si impozitului pe dividende, cu pastrarea unor impozite care se refera inclusiv la nerecunoasterea inregistrarii in contbilitate a formulei propuse de tine 301=462.
Pe mine ma intereseaza in mod special nu contabilizarea, si impozitarea profiturilor composesoratelor, si a terenurilor acestora.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de clau7070: 22 April 2009 - 12:03 AM




#15 keesha1978

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 11 October 2009 - 09:21 PM

V-as ruga sa-mi spuneti daca stiti exact ce legislatie se aplica composesoratelor. Se poate face contabilitatea in partida simpla si nu mai trebuie depus bilant sau se asimileaza din punct de vedere al contabilitatii asociatiilor si fundatiilor? Am mai intrebat si am primit ambele raspunsuri. Nu gasesc legislatie referitoare la composesorate.

Va multumesc.



#16 jaja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 October 2009 - 10:12 AM

Eu tin evidenta composesoratului exact ca la o fundatie... pe acel plan de conturi specific. Am depus bilant anual, chiar am fost verificata de un inspector si nu a zis ca nu trebuiau facute. Deduc de aici ca procedez corect. Tot ce s-a legat e ca nu am inregistrat in contabilitate patrimoniul.. i-am spus ca asa prevede statutul si m-a lasat in pace.



#17 monica_nikko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2010 - 12:18 AM

buna ziua.va rog sa ma ajutati si pe mine .am o obligatie morala pt cineva si trebuie sa ma revansez.nu am prea multa experienta in contabilitate .am fost insistent rugata sa tin contabilitate la un composesorat.nu stiu nimic despre acestea.cum si de unde sa incep.va rog as ma ajutati.adresa mea de mess este monica_nikko@yahoo.com.va multumesc :good:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 08:26 PM




#18 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 14 September 2010 - 08:26 PM

Buna tuturor, de pe acest topic
vreau sa ma ajutati si pe mine intro problema. In viitorul apropiat mi s-a promis un post de contabil la un ocol silvic privat. Sincer am lucrat mult in domeniul lemnului dar nu la un ocol silvic. Daca cineva poate sa ma ajute si sa ma lamureasca cum sa conduc o contabilitate perfectă in acest domeniu de activitate va rog sa o faceti. Va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL