Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neclaritate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neclaritate

4 replies to this topic

#1 marix2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 13 November 2008 - 02:16 PM

stimati colegi, vreau sa va intreb daca in decontul de tva la achiztii intracomunitare de bunuri la pct 4 si punctul 14, voi treceti doar baza sau si tva ul aferent?
va intreb ca sunt nelamurit pentru ca eu treceam doar baza pana acum si am auzit ca se trece si tva ul.
dar nu mi se pare corect pentru ca tva ul din anglia de exemplu este 17.5%.



#2 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 13 November 2008 - 02:26 PM

Se trece si TVA.
Daca este achizitie intracomunitara, atunci facturile primite sunt fara tva. Taxarea inversa se face cu cota de tva din Romania.




#3 marix2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 13 November 2008 - 02:31 PM

cei de la administratie habar nu aveau sa mi spuna treaba asta, oricum baza din decontul 300 trebuie sa fie identica cu baza din decl 390 cea trimestriala.
merci de raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 November 2008 - 11:14 PM
citare mesaj anterior




#4 floarea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 November 2008 - 07:51 PM

Buna seara, am o problema si va rog, daca se poate, sa ma ajutati:
firma A din RO inregistrata in scopuri de tva cumpara marfa de la o firma B din UE, de asemenea inregistrata in scopuri de tva, marfa pe care ulterior firma A din RO o vinde unei firme C dintr-o tara non UE. Precizez ca marfa este transportata de la firma B la firma C, deci nu ajunge in RO. Intrebare: pe baza documentului de transport pe baza caruie marfa de la B a ajuns la C eu consider A-B o acizitie intracomunitara si vanzarea de la A-C un export?

multumesc anticipat.



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2008 - 10:20 PM

da e bine asa






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL