Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Productie balastiera - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Productie balastiera

2 replies to this topic

#1 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 15 November 2008 - 01:42 AM

Buna tuturor
Am o problema serioasa la care nu ii dau de cap si anume cum se calculeaza pretul de productie al agregatelor de balastiera (adica nisip, sort, etc) ?
Adevarul este ca nu am mai lucrat in productie.
Eu am calculat valoarea productiei in functie de cheltuielile directe si indirecte dar cum o repartizez pe fiecare produs in parte? Care este metoda cea mai buna de calcul ? Cum se calculeaza pretul standard si cum se calculeaza si inregistreaza difeentele de pret ?
Va rog help din partea celor care au mai lucrat cu balastiere
Mersi anticipat



#2 abigail

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:iasi

Postat 04 February 2013 - 09:18 PM

Buna seara,

Am aceeasi problema ca Alina.

Rog colegii cu experienta in domeniul calculatiei de cost pentru produsele de balasiera sa ma indrume.Multumesc anticipat.




#3 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 February 2013 - 11:31 PM

Poate va ajuta
http://www.conta.ro/...ductie-proprie/
postarea lui corina39 din 02.05.2008.

Parerea mea ,
1.Daca aveti calculat costul de productie pe total produse de balastiera si nu aveti stabilita norma de consum materii prime / produs sau norma de timp/produs ,singura solutie ce-o vad posibila este pretul de vanzarea a produselor.
2.Evaluati produsele rezultate din activitate,in pret de vanzare,apoi ,total cost productie/ total pret vanzare = coeficient.Acest coeficient * cu total pret de vanzare produs = cost de productie /produs.
O alta metoda .ar fi folosirea costului standard (prestabilit) pe fiecare produs in parte ,diferentele rezultate intre costul de productie si costul prestabilit le inregistrati in ct.348.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL