Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
evidenta contabila a unei rotiserii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

evidenta contabila a unei rotiserii

13 replies to this topic

#1 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 17 November 2008 - 12:08 AM

cum se descarca gestiunea intr-o rotiserie?
ma poate ajuta cineva?
daca se face un retetar ce trebuie sa contina?
cum se face si daca se mai calculeaza k?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 November 2008 - 05:39 PM




#2 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 19 November 2008 - 08:35 PM

Am lansat o serie de nelamuriri pe care le am in privinta conducerii evidentei contabile intr-o rotiserie.
Sunt confuza si in ceea ce priveste receptia de mf . Se face ca intrarile de mf intr-un en-detail ? sau
se inregistreza pe materii prime ?
Va rog dc cineva s-a intalnit sau stie , sa ma ajute




#3 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 21 November 2008 - 10:06 AM

Ca marfa intr-un en-detail. Ai specificat bine. La alimentatie publica si asta e procedura. Faci normal NIR cu pret de vanzare si raport de gestiune zilnic. Se mai foloseste K.



#4 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 23 November 2008 - 01:10 AM

Asa am facut si eu, insa la descarcarea de gestiune as avea nevoie de un retetar pt ca, k va descarca normal gestiunea, ori pierderile de rotisare sunt mult mai mari.
De ex la pui randamentul este doar de 57%, la aripi rotisate de 43% iar la pulpe rotisate de 47%.
Diferenta dintre k si ce rezulta la sf unei luni pt a descarca gestiunea este destul de mare, la valori mari.
Deci te rog dc stii cum se face sau ce tb sa contina acel retetar.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:05 PM
citare mesaj anterior




#5 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 23 November 2008 - 06:39 PM

Cred ca ar fi mai bine daca ai putea sa anticipezi in pretul de vanzare aceste pierderi, in momentul in care faci NIR-ul sa calculezi automat pretul, tinand cont si de pierderi.
Cat despre retetar, el trebuie sa existe, pe componente si gramaj. O sa-i rog pe clientii mei sa imi dea un model.



#6 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 27 November 2008 - 10:10 PM

Nu stiu dc as putea pt ca adaosul ramas la cantitatea rotisata este normal intre 50-55%.
Dc merg sub acest pret de vanzare ce rost ar mai avea?sa continue afacerea.
Eu am facut un centralizator pt aceste pierderi pe pe baza unor incercari repetate pt a afla randanebtul in urma rotisarii.
Dar nu stiu dc este corect asa sau mai tb ceva, pt ca nu poti sa lasi in gestiune aceste pierderi, trebuiesc descarcate ca altfel ce stoc ai?????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:03 PM
citare mesaj anterior




#7 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 27 November 2008 - 10:57 PM

O sa iti explic cum am gandit eu, si iti dau un exemplu.
Sa zicem la pui:
presupunem ca pretul unitar/kg la cumparare este de 8 lei
si stim ca se pierde 43 % din greutate in procesul de prelucrare, frigere, etc. ( adica randament 57% - cum ai precizat)
asta inseamna ca din 1 kg de pui crud rezulta 570 g de pui rotisat
presupunem ca adaosul e de 25% la fiecare kg de pui crud intrat, (8*25% = 2 ; 8+2 =10)
rezulta ca pretul de vanzare pentru 570 g pui rotisat este de 10 lei,
iar pentru 1kg de pui rotisat este de 17.54 lei ( regula de trei simpla 1000*10/570)
prin urmare vei trece pe NIR la pretul unitar de vanzare cu amanuntul 17.54 lei/kg


Similar se procedeaza si la celelalte produse.
Sper ca acum e ok explicatia.



#8 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 November 2008 - 10:16 PM

Explicatia a fost foarte buna insa atentie:
-cand fac NIR la 371 se adauga 17.5 lei presupunand ca intra 1 kg pui crud
- la vanzare imi rezulta o incasare de 10 lei
- iar descarcarea lui 371 se face cu 2 lei la 378 si cu 8 lei la 371
- cu diferenta de 7,5 lei cum ramane?
Nu stiu , poate ca eu gresesc?????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:04 PM
citare mesaj anterior




#9 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 November 2008 - 10:32 PM

E clar ca stoc de mf exista insa nu bate niciodata cu rap. de gestiune de exemplu, pt ca nu s-au scazut pierderile.
Imi scapa ceva?
Te rog sa-mi spui dc nu e bine.



#10 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 November 2008 - 11:50 PM

Cum gandesc eu:presupunand ca
- 1 kg pui crud= 8*25%=10 lei
371= % 10
401 8
378 0.4
4428 1.6
-reteta: Pui rotisat 1 kg
1. Pui crud 1.75(1*1/0.57) kg*10 lei=17.5 lei/kg
pt. ca daca din 1 kg pui crud rezulta 0.57 kg pui rotisat - atunci pt 1 kg pui rotisat am nevoie de 1.75 kg pui crud

deci la vanzare am:

5311= % 17.5
707 14.7
4427 2.8

% = 371 17.5
607 14.0
378 0.7
4427 2.8

Aceasta postare a fost editata de katinca: 28 November 2008 - 11:52 PM




#11 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 29 November 2008 - 12:30 AM

Ai explicat bine Katinca, insa la repezeala ai incurcat un pic 4428 cu 4427, cred ca ai gandit una si ai scris alta.
Exact acelasi lucru l-am facut si eu in explicatia data inainte. Am vazut ca intradevar am fost ambigua la sfarsit. Ai dreptate pe NIR la un KG de pui crud o sa treci 10 lei la pretul de vanzare, si tocmai tinand cont de aceasta pierdere o sa calculezi exact adaosul si pretul da vanzare.
Atentie referitor la pierderi, gestiunea nu se tine cantitativ-valoric, ci global valoric. Nu este ca la productie cand ai fise de magazie si tii evidenta cantitativa la toate materiile prime si produsele finite Daca vrei sa pice chiar exact la gramaj poti sa faci inventarierea la sfarsitul lunii si sa reglezi stocul cu raportul, de obicei sa face o data sau de doua ori pe an, in rest mergi valoric.
Imi cer scuze daca te-am bagat in ceata mai devreme.



#12 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 November 2008 - 01:54 AM

Da :frusty: Graba sau ora tarzie? stica treaba ! Multumesc Laura :thumbup:



#13 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 07 December 2008 - 12:08 AM

Scuze pt ca n-am putut raspunde mai prompt dar niciodata nu e prea tarziu nu-i asa?
Din explicatiile date de tine, Katinca am inteles ca pretul cu care faci receptia la 1 kg de pui
nu este acelasi cu pretul de vanzare al unui kg de pui?
Se poate asa ceva?
Eu stiu ca pretul de vanzare 1 kg pui tb sa fie cel trecut pe NIR. Dc nu tb atunci e OK dar ma indoiesc.
Unde as putea citi despre asta daca stii spune-mi si mie.
Multumesc



#14 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2008 - 04:34 PM

Pt.asta sunt retetele. Nu stiu reteta pt.pui rotisat dar probabil ca se mai pun si condimente etc. Sa-ti dau un exemplu-cartofi prajiti , nici aici din 1 kg cartofi nu rezulta 1kg cartofi prajiti iar reteta arata cam asa
-cartofi x kg *pret u =val
-ulei y l *pret u =val
-sare z kg *pret u= val
pret vanzare = Valoare totala (cartofi+ulei+sare)

clientul plateste 100 gr cartofi prajiti = valoarea tuturor componentelor care intra in reteta , nu 100 gr cartofi cruzi.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL