Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
baza de calcul CM dupa concediu fara plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


baza de calcul CM dupa concediu fara plata

2 replies to this topic

#1 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 21 November 2008 - 10:15 AM

Am un salariat care este in concediu medical din luna iulie.
Astazi mi-a adus un certificat medical initial pe noiembrie si m-am blocat la baza de calcul datorita unor zile de concediu fara plata avute in luna octombrie.
Ca sa detaliez:
Luna 4 : 21 zile lucrate
Luna 5 : 21 zile lucrate
Luna 6 : 21 zile lucrate
Luna 7 : 19 zile lucrate si 4 zile CM
Luna 8 : 0 zile lucrate - 21 zile CM
Luna 9 : 0 zile lucrate - 22 zile CM
Luna 10 : 6 zile concediu fara plata si 17 zile CM

Care este baza de calcul pentru CM pe luna noiembrie? si daca se poate si cateva explicatii.
Am verificat calculul in programul cu care lucrez si in alt program si am 2 rezultate diferite adica:
Primul program i-mi ia ca baza de calcul lunile 4 - 9, iar programul meu i-mi ia ca baza de calcul lunile 5 - 10.
Acum m-am blocat si nu stiu care este varianta corecta. Nu prea am incredere nici in programul meu ca i-mi calculeaza corect.
Am uitat sa precizez codul de indemnizatie este 01 boala obisnuita.

Aceasta postare a fost editata de ALINA BUBU: 21 November 2008 - 10:23 AM




#2 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 21 November 2008 - 10:35 AM

Programul care ia ca baza de calcul lunile 4 - 9 este Saga - C. Daca lucreaza cineva cu acest program i-mi poate confirma daca calculeaza corect sau nu?




#3 mateand

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 November 2008 - 03:28 PM

Din cate stiu eu problema se pune in felul urmator:
daca se discuta despre un concediu medical initial - se ia in considerare lunile 5-10; daca este in continuare se ia baza de calcul al concediului initial.
Este solutia primita de la CASS PH (sau mai bine zis de la una din fuinctionare).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL