Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se includ in bilant finantarile de la U.E. ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se includ in bilant finantarile de la U.E. ?

4 replies to this topic

#1 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 10 April 2005 - 12:26 AM

Sa trec direct la subiect.
Daca sunt o firma (institutie publica, fundatie,ONG,.....) si am o finantare de la Uniunea European, bani pentru gestionarea unor proiecte pe care eu le derulez in Romania,
Acesti bani ii includ in bilant ?
Fac inregistrari contabile (note contabile) ii prind in balanta?
Exista vreo lege care sa reglementeze aceasta problema?
Exista posibilitatea sa ii inregistrez extracontabil si sa-mi justific cheltuielile doar catre finantator adica Uniunea Europeana cea care imi da finantarea?
Are implicatii fiscale tinerea acestora extracontabil?
Astept comentariile voastre la aceasta problema spinoasa pe care o am.
M-as multumi si cu o lege, HG, ceva care sa reglementeze aceasta problema.



#2 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 11 April 2005 - 11:08 AM

Nu stiu la ce fel de finantare te referi, dar este evident ca trebuie sa le treci in contabilitate, doar pe baza datelor firmei ai primit acesti bani si nu pentru tine personal. Eu am avut o firma care a primit finantare Phare si a trebuit sa prezentam proiect, apoi datele firmei .... balanta, extrase banca , nir, copie facturi etc. Daca ai nevoie de monografie este prezenata si pe acest forum . Nr. de lege nu am acum la indemana. Poate completeaza altcineva.




#3 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 11 April 2005 - 11:12 PM

Acesta finantare de la U.E. cuprinde 2 lucruri:
1. Gestiunea proiectului,
care cuprinde cheltuieli de genul: evaluarea proectului, salarii, deplasari, utilitati etc.
2. Proiectul in sine,
care cuprinde finantarea pe care tu o dai la altii (firme, organizatii), acea parte din proiect pentru care tu esti doar intermediar.

Programul Phare, am inteles ca are un program de raportare de la Ministerul Finantelor, cel care a semnat Memorandumul de finantare si-si stabileste regulile si cum se face raportarea.

Legat de legislatie, pana acum nu am gasit ceva clar care sa stabileasca modul corect de inregistrare al acestora, macar si ceva general "gestiunea proiectului se contabilizeaza.", dar recunosc am gasit o lege care sa referea la Programele Phare.
Astept in continuare raspunsuri...



#4 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 12 April 2005 - 10:42 AM

Deci sa inteleg ca tu esti un intermediar intre UE si firme din Romania. PAi oricum trebuie sa treci banii prin firma , o data prin conturi bancare, apoi ca prestezi un serviciu-facturi.
Poti folosi analitice de genul 5121.ue , ei oricum nu o sa-ti vireze banii in contul tau curent, noi am avut 3 conturi pentru proiect.
Legat de raportare pe langa actele curente ale firmei, intr-adevar ne-au dat si ei niste documente pe care le-am completat.
Dar sincer, nu intr-o anumita lege ai sa gasesti toate instructiunile. Si apoi nu printr-o agentie de dezvoltare regionala se fac astfel de proiecte?Ar trebui sa te ajute cei de acolo. Mai multe detalii.



#5 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 12 April 2005 - 10:46 AM

Am mai citit o data primul tau mesaj, legat de activitatea fundatiilor si ONG -lor nu stiu nimic, dar sper sa te ajute si raspunsurile mele. BAfta!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL