Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anularea unei facturi pierdute - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Anularea unei facturi pierdute


1 reply to this topic

#1 andreea.dragusanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 November 2008 - 12:28 PM

Buna, am si eu o factura buba.. eu am trimis-o la firma X cu un colet(am lipit-o pe colet) ei nu au vazut-o si au aruncat-o la gunoi. Problema mai urata este ca si eu la randul meu am pierdut-o...dar intre timp am gasit-o (factura rosiea mea) care este pe luna septembrie. Ce fac eu acum ,ei nu ai factura eu o am ,da mai tarziu cu aproape 2 luni cum o intregistrez si ce anume trebe sa fac. Nu este inregistrata nici unde aceasta factura. Ce fac eu cu TVA ul din sept si cu impozitul pe profit. Fac rectificative, recalculez impozitul? sau o inregistrez in noiembrie ca deja am inchis si luna octombrie. As fi vrut s-o anulez pentru ca nu e bine nici la mine ca nu am prins-o da cum sa fac daca nu am originalul? Multumesc mult de tot.



#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 21 November 2008 - 12:58 PM

In primul rand cred ca pe viitor pentru a nu omite inregistrarea vreunei facturi este bine sa urmaresti exemplarele verzi, atunci poti fii sigura ca nu ai scapat nici o inregistrare.Ca un arificiu ai putea, daca mai ai un facturier din care poti face o factura din septembrie, sa faci atunci o factura de stornare,care va fi si ea neinregistrata.Atunci nu ai avea diferente la decontul de Tva ,nici la impozitul pe profit, ar fi o sanctiune la control ca ai omis sa inregistrezi 2 facturi cu total =0. Ca sa iti recuperezi banii- de intocmit factura pe noiembrie.Nu stiu cum ai putea reface impozitul pe profit la septembrie daca nu ai inregistrata la venituri factura respectiva, nu ar da cu rulajele din balanta.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL