Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deduceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deduceri


6 replies to this topic

#1 claudia.p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 November 2008 - 12:27 PM

Sa ma ajute cineva !!!!
Am un angajat care pana in iulie fiul sau era student .In iulie si-a dat licenta dar nu lucreaza nicaieri.Pana la cati ani angajatul respectiv are dreptul la deducere suplimentara pentru fiul sau?



#2 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2008 - 01:57 PM

buna,

din cate stiu eu este doar atata timp cat este student la stat. Daca a terminat atunci nu mai are dreptul la deducere.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 09:15 PM




#3 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 November 2008 - 04:15 PM

Dupa parerea mea deducerea personala suplimentara nu este conditionata de varsta persoanei intretinute, daca venitul lunar a persoanei nu depaseste 250 lei poate fi considerat intretinut. Contribuabilul care beneficieaza de deducere personala suplimentara este obligat sa anunte platitotul de salarii daca apar modificari si nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare a ded.pers.supl.



#4 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 26 November 2008 - 11:23 AM

Corect. Si daca nu are venituri sa depaseasca 250 lei atunci doar il treci de la copil la alta persoana in intretinere-deducerea este aceeasi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 09:16 PM




#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 November 2008 - 12:12 PM

Art.57 din Codul fiscal:
(3) Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 andy.m.i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 05 February 2009 - 02:27 PM

Buna ziua. Am o rugaminte, poate sa imi spuna cineva daca mama este in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani, tatal poate sa treaca acelasi copil la deduceri suplimentare?



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2009 - 03:35 PM

Mai exista astazi deduceri suplimentare ?
Stiu ca exista doar o singura deducere in calculul impozitului pe salariu : deducere personala. Si care, la acelasi nivel de salariu, poate avea valori diferite in functie de numarul persoanelor in intretinere . Atat! De ce vorbiti de deducere suplimentara?

Aceasta postare a fost editata de fboji: 05 February 2009 - 03:37 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL